صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » اخبار کمیسیون
1398/11/07
0.0 (0)

نوروزی با اشاره به مصوبه امروز کمیسیون قضایی مجلس:

دولت هر شش ماه یک بار گزارشی از جنایات ضد حقوق بشری آمریکا به مجلس ارائه می‌کند

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: بر اساس مصوبات امروز کمیسیون مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف یک سال تمدید و دولت مکلف شد هر شش ماه یک بار گزارشی از جنایات ضد حقوق بشری آمریکا به مجلس ارائه کند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی حسن نوروزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح دستور کار امروز (دوشنبه، 7 بهمن ماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از تصویب کلیات طرح الزام دولت در پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا علیه اتباع ایرانی در نشست امروز با حضور مسئولانی از قوه قضائیه و وزارت امور خارجه خبر داد و گفت: ایالات متحده آمریکا همواره از طرق مختلف از قبیل نظامی، اطلاعاتی و اقدامات ضد حقوق بشری به طور مستقیم و یا در پوشش فعالیت های اقتصادی، علمی، پزشکی، بیولوژیکی و صعنتی خود مرتکب نقض آشکار حقوق بشر در کشورمان شده است.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین به منظور تامین حقوق کشور و قربانیان این جنایات طرح مذکور تهیه شد که امروز در دستور کار قرار گرفت و کلیات آن تصویب و کمیته‌ای برای بررسی جزئیات آن به صورت دقیق تشکیل شد.

وی ادامه داد: بر اساس ماده یک تصویبی طرح مذکور؛ دولت مکلف است گزارشی از اقدامات مستقیم و غیرمستقیم جنایات ضد حقوق بشری دولت استکباری آمریکا را هر شش ماه یک بار تهیه کرده و در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دهد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون دولت و قوه قضائیه موظفند قانون الزام دولت به پیگیری حقوق قربانیان و آسیب دیدگان جانی، مالی و معنوی جنایات حقوق بشری ایالات متحده آمریکا را اجرا کنند.

نوروزی یادآور شد: بر اساس ماده 4 مصوب؛ دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به پیگیری مستمر حقوق یکایک قربانیان و آسیب دیدگان جنایات حقوق بشری دولت استکباری آمریکا در ایران در سازمان های بین المللی از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و دیگر محاکم حقوقی و قضایی معتبر جهانی تا استیفای کامل حقوق است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف در نشست امروز با حضور مسئولانی از معاونت حقوقی و قضایی قوه قضائیه بررسی و مهلت آن به مدت یک سال تمدید شد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در نشست امروز با حضور مسئولانی از قوه قضائیه یک ماده به طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول الحاق شد که بر اساس آن بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی موظف شدند پس از دو سال از در اختیار قرار دادن اراضی به حادثه‌دیدگان، سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان آنها را به سازمان ثبت و اسناد معرفی کنند تا بتوانند سند خود را دریافت کنند.

ش

نظرات کاربران

Parameter:452350!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون