صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1397/07/21
0.0 (0)

شوشتری مطرح کرد:

پیمان مودت یکی از مستندات برای طرح شکایت از آمریکا در دیوان لاهه

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه رسیدگی به شکایت اخیر ایران در دیوان لاهه با وجود خروج آمریکا از پیمان مودت بدون مشکل پیش می‌رود، گفت: مستندات دادخواست‌ها متعدد است و پیمان مودت یکی از مستندات ما برای طرح شکایت از آمریکا در دیوان لاهه است.

هادی شوشتری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری شکایت دولت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه به موجب تحریم‌های یک جانبه آمریکا و احراز صلاحیت دیوان و صدور دستور موقت به نفع ایران، گفت: در دعاوی گذشته دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه که ایران در مقام خواهان یا در مقام خوانده یا به عکس ایالات متحده در مقام خواهان و خوانده بود نیز مستندات بر پایه پیمان مودت 1955 تهیه  شده بود، در دعوای اخیر که دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه به نفع ایران دستور موقت داده نیز بر پایه عهدنامه مودت این حکم را صادر کرده است.

نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکا بعد از دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه، از پیمان مودت 1955 خارج شد هر چند این موضوع از زبان وزیر خارجه آمریکا مطرح شده و هنوز به طور رسمی اتفاق نیفتاده است.

                  بیشتر بخوانید:

 

وی افزود: اعلام خروج آمریکا از پیمان مودت 1955 در روند رسیدگی به شکایت اخیر ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه اشکالی ایجاد نخواهد کرد. کما اینکه مستندات دادخواست متعدد است و پیمان مودت یکی از مستندات ما برای طرح شکایت از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه است بنابراین نگرانی از خروج آمریکا نداریم.

شوشتری افزود: دیوان بر پایه اطلاعات اولیه و مستند به پیمان مودت 1955 صلاحیت خود برای رسیدگی به شکایت ایران را اعلام کرد، صلاحیتی که منجر به صدور دستور موقت هم شد

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رد شکایت ایران مبنی بر توقیف دارایی‌های ۲ میلیارد دلاری ایران در لاهه، گفت: رد این شکایت ارتباطی با احراز صلاحیت دیوان در مورد شکایت از آمریکا درباره تحریم ها و خروج از برجام ندارد، این دو شکایت عناوین مستقل از یکدیگر هستند علاوه به لحاظ ماهیتی هم کاملا مجزا از هم هستند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:356466!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون