صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/15
0.0 (0)

در نشست اعضای کمیسیون آموزش با وزیر و معاونان وزارت آموزش و پرروش مطرح شد؛

هیأت دولت و دیوان عدالت اداری باید بر اساس مصوبات مجلس اقدام کنند

نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با وزیر و معاونین وزارت آموزش و پرورش در خصوص اصلاح آیین نامه استخدام معلمان حق التدرسی، خرید خدمات، نهضتی برگزار و در این نشست تأکید شد که هیأت دولت و دیوان عدالت اداری باید بر اساس مصوبات مجلس اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با وزیر آموزش و پرورش و معاونین وزارت با موضوع  اصلاح آیین نامه استخدام معلمان حق التدریسی، خرید خدمات، نهضتی و کلیه مشمولان تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی  در محل وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد.

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جمع بندی این نشست با بیان اینکه از مشکلات آموزش وپرورش خبر داریم، گفت: تمامی همت خود را برای رفع آنها به کار می‌گیریم، مشکلات به وجود آمده با تعامل باید حل شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه کمبود معلم یکی از مشکلات جدی امروز کشور است، افزود: کمبود معلم را به هر طریقی تامین کردن کار درستی نیست چرا این روش نه تنها به نظام آموزشی ما کمک نمی‌کند بلکه به آن آسیب هم خواهد زد.

نشست وزیر و معاونان وزارت آموزش و پرورش با اعصاى کمیسیون آموزش‎

 

بازنشسته شدن 300 هزار معلم تا سال 99

زاهدی با یادآوری اینکه تا سال ۱۳۹۹ حدود 300 هزار نفر معلم بازنشسته می‌شوند، گفت: با وجود معلمان شایسته حق التدریس، خرید خدمات نهضتی و ماده ۲۸ آیین نامه دانشگاه فرهنگیان، نیازی به تامین معلم به هر طریقی نیست؛ لذا از این بین همین گروه‌ها، افراد تحصیلکرده و کاردان بسیاری وجود دارند.

وی تصریح کرد: آیین نامه جذب معلمان حق التدریس که توسط دولت به تصویب رسیده، ایرادات زیادی دارد که گلایه جدی وارد است. هیأت دولت و دیوان عدالت اداری باید بر اساس مصوبات مجلس اقدام کنند و هرگونه تصمیم گیری خارج از قانون پذیرفته نیست.

وی با تأکید بر اینکه در صورت نیاز نهادهای مذکور اجرایی می‌توانند از مجلس استعلام بگیرند تا ما پاسخ شفاف ارائه دهیم، گفت: شرط  بند حقوقی، تعهد ده ساله، پرداخت هزینه دوره فرهنگیان، گنجاندن حداقل گذراندن دوره یک سال به بالا است.

نظر مجلس درباره جذب معلمان نهضتی سال تحصیلی ۹۱- ۹۲ است

این نماینده مردم در مجلس اضافه کرد: همچنین تمامی جامانده‌ها و نیروهای خرید خدمات و شرکتی باید حق التدریس شوند؛ برای معلمان نهضتی بعد از قبل سال ۱۳۹۱ نیز، نظر مجلس سال تحصیلی ۹۱- ۹۲ بوده است که باید مصوبه قبلی لغو شود و آنچه مد نظر مجلس بوده اجرایی شود.

نشست وزیر و معاونان وزارت آموزش و پرورش با اعصاى کمیسیون آموزش‎

 

10 سال  تعهد نگه داشتن معلم غیر بومی نظر غیر کارشناسی است

وی همچنین با بیان اینکه 10 سال  تعهد نگه داشتن معلم غیر بومی نظر غیر کارشناسی است، افزود: این مسئله باعث کاهش راندمان کاری معلمان می‌شود و از کارایی معلم می‌کاهد؛ تعهد 10 سال فقط برای بومی گزینی قابل قبول است.

زاهدی با یادآوری اینکه اولویت رفع کمبود معلم آموزشی است، ادامه داد: البته از پرورش نیز نباید غافل شد در دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیلان باسواد بسیاری هستند که در رشته‌های آموزشی مرتبط با نیازهای آموزش وپرورش تحصیل کرده‌اند و نمی توانند بعنوان معلم بکار گرفته شوند که در غالب ماده ۲۸ نیز فارغ التحصیلان دانشگاه رجایی  نیز باید جذب شوند و فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان باید بکار گرفته شوند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان تأکید کرد: از وزیر آموزش وپرورش درخواست جدی داریم که مصوبات خارج از نظر مجلس و کمیسیون آموزش لغو و اصلاح شود و چنانچه رئیس جمهور همچنین معاون امور استخدامی کشور به کمک نظام آموزشی بیایند تمامی گروه‌های ذکر شده را می‌توان جذب و استخدام کرد و به کیفیت دوره های آموزشی اضافه کرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:433119!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون