صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

450668 1398/10/02 14:00:00
0.0 (0)

موافقت نمایندگان با تحقیق و تفحص از هلال احمر در جلسه دوم دی

نمایندگان در جلسه علنی دوم دی مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از هلال احمر موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه، دوم دی ماه) به ریاست مسعود پزشکیان رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت 8 و 20 دقیقه و با حضور بیش از دو سوم از نمایندگان آغاز شد.

نمایندگان طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی را که از سوی شورای نگهبان جهت رفع ایراد به مجلس اعاده شده بود مورد بررسی قرار دارند و در همین راستا با اصلاح تبصره 1 ماده واحده آن با 146 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر این اساس تبصره 1 این ماده واحده به این شرح اصلاح شد: منظور از کارشناسان بیمه کشاورزی، کلیه افرادی هستند که دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در رشته‌های مجموعه کشاورزی، دامپروری و دامپزشکی، محیط زیست، منابع طبیعی، حسابداری، مدیریت مالی و بازرگانی، حقوق، علوم بانکی و رایانه و رشته‌های مرتبط با فعالیت‌های بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی بوده و دارای شناسه(کد) فعال کارگزاری هستند و به‌ عنوان ناظر مقیم، ارزیاب، بیمه‌گر و مدیر عامل مشغول به فعالیت هستند. چنانچه هر یک از دستگاههای مشمول این قانون، علاوه بر رشته‌های مزبور به سایر رشته‌ها نیاز داشته باشند، می‌توانند فهرست رشته‌های مورد نیاز را به سازمان اداری و استخدامی کشور، برای طرح و تصویب در شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی به‌منظور جذب ارائه نمایند.

همچنین نمایندگان با اصلاح تبصره 4 ماده واحده این طرح با 155 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

تبصره 4 به شرح زیر اصلاح شد: کارشناسان بیمه کشاورزی که دارای مدرک تحصیلی و سابقه کاری بالاتری هستند از اولویت استخدام در بانک کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی برخوردار هستند و افرادی که به عنوان کارگزار (کارشناس) بیمه در صندوق بیمه کشاورزی مشغول خدمت می‌باشند و آزمون‌های ورودی یا آموزش‌های ضمن خدمت را با موفقیت طی نموده‌اند از شرکت در آزمون‌های عمومی و تخصصی معاف هستند و شرکت در آزمون عمومی برای سایر افراد فاقد یکی از دو شرط مزبور الزامی است. وزارت جهاد کشاورزی مکلف است آیین‌نامه اجرائی مشتمل بر نحوه بکارگیری و سهمیه هر یک از دستگاههای مشمول این قانون را حداکثر ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه کند و به‌تصویب هیأت وزیران برساند.همچنین نمایندگان در این جلسه با اصلاح تبصره 7 ماده واحده این طرح با 157 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

تبصره 7 به این شرح اصلاح شد: سازمان تأمین اجتماعی موظف است با رعایت قوانین و مقررات ذیربط سوابق گذشته و معوق فعالیت کارشناسان بیمه که به تأیید بانک کشاورزی می‌رسد را با اخذ کل حق بیمه (شامل سهم کارفرما، سهم دولت و سهم بیمه شده) از کارشناسان بیمه کشاورزی به صورت نقد و اقساط بپذیرد.

همچنین نمایندگان در جریان بررسی طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاح ماده 1 این طرح با 146 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ادامه نمایندگان به اصلاح ماده 1 و 10 پرداختند و آن را با 130 رأی موافق، 35 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.

مواد (1) و (2) به‌شرح زیر اصلاح شد:

ماده‌ واحده- یک ماده به‌عنوان ماده(23) به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی مصوب  4/11/1394 به‌شرح زیر الحاق و شماره ماده (23) قانون به (24) اصلاح می‌شود:

ماده 23- رسیدگی به امور تشکل‌های صنفی، کانون‌های بازنشستگی، انجمن‌های تخصصی غیرسیاسی و تشکل‌های صنفی دیگری که در قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده مصوب  7/6/1360 طبق ترتیبات تعیین شده برای احزاب و گروههای سیاسی با آنها رفتار می‌شد و اکنون از شمول این قانون مستثنی شده‌اند، به‌عنوان وظیفه سازمانی به وزارت کشور محول می‌گردد.

آیین‌نامه اجرائی این ماده پس از ابلاغ این قانون ظرف مدت سه‌ماه توسط وزارت کشور تدوین می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

در ادامه نمایندگان در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان با اصلاح ماده 3 با 163 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند.

ماده 3 می گوید؛ ماده (202) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به‌شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده 202- رئیس‌جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت، یا تغییر نیمی از وزراء از ابتدای شروع به‌کار دولت، ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمتهای علمی و اجرائی و سایر امتیازات قابل استناد، به مجلس تسلیم کند. رئیس مجلس مکلف است نامه معرفی هیأت وزیران و ضمائم آن را در اولین جلسه علنی اعلام وصول و قرائت کند، سپس معرفی‌نامه و مستندات را برای بررسی به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد.

کمیسیون یا کمیسیون‌های مرتبط موظفند پس از بررسی صلاحیت، انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی و تطبیق آنها با اسناد بالادستی ظرف مدت یک هفته گزارش خود را به هیأت‌رئیسه ارائه کنند تا برای اطلاع نمایندگان چاپ و توزیع شود. گزارش مذکور قبل از صحبت مخالفان و موافقان توسط سخنگو قرائت می‌شود.

همچنین نمایندگان پس از استماع گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در زمینه تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، با 147 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن با آن موافقت کردند.

در ادامه جلسه امروز، نمایندگان در جریان بررسی مواد ارجاعی لایحه مالیات بر ارزش افزوده با تبصره (4) ماده (4) این لایحه با 144 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در تبصره (4) ماده (4) این لایحه آمده است: پیمانکاران و مهندسان مشاور موضوع این ماده می‌توانند از اوراق تسویه خزانه موضوع ماده (2) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب اول اردیبهشت 94 و اوراق مالی اسلامی که توسط دولت منتشر می­شود (منوط به دریافت مستقیم از دولت) برای تسویه مالیات و عوارض خود استفاده نمایند. سازمان مکلف به پذیرش این اوراق به عنوان مالیات و عوارض به میزان ارزش تنزیل شده آن (با نرخ حفظ قدرت خرید اسناد خزانه یا نرخ سود اوراق مالی- اسلامی) متناسب با سال های باقی مانده تا سررسید است. میزان مالیات وصولی از این محل به‌عنوان عملکرد وصولی نقدی سازمان در سال پذیرش اوراق محسوب می‌شود. در اجرای این تبصره سازمان مکلف است که معادل سهم عوارض از پذیرش اوراق مذکور را از محل وصولی‌های جاری به حساب عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌های مربوطه منظور نماید.

همچنین حمیدرضا فولادگر گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی در مورد اجرای مواد 1، 2، 3، 6، 7، 9 و10 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را قرائت کرد.

در جلسه امروز، لایحه تصویب ساعات کنوانسیون بین المللی استانداردهای آموزش، صدور گواهینامه و نگهداری دریانوردان  STCW  و طرح الحاق یک تبصره به ماده 2 قانون مجازات اسلامی درباره اخلالگران در نظام اقتصادی کشور اعلام وصول شد.

در ادامه، سوال نمایندگان از وزیر علوم مورد بررسی قرار گرفت. نمایندگان در جریان رسیدگی به سوال پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی شاه عنایتی، سیده فاطمه ذوالقدر و فاطمه سعیدی نمایندگان تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و زهرا ساعی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص علت تبعیض در جذب فارغ‌التحصیلان زن به عنوان هیأت علمی با 77 رأی موافق، 82 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ‌های غلامی قانع نشدند.

همچنین نمایندگان در جریان رسیدگی به سوال تعداد دیگری از نمایندگان از وزیر علوم در خصوص علت انتصاب رئیس و معاونین مرد برای دانشگاه‌های دخترانه با 97 رأی موافق، 79 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ‌های غلامی قانع نشدند.

در جلسه امروز، سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز؛ ولی‌الله نانواکناری نماینده مردم بابلسر و فریدون کنار؛ علی گلمرادی نماینده مردم بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و جولکی؛ سیدحمایت میرزاده نماینده مردم گرمی و سیدقاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه نطق میان دستور داشتند.

پس از قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور، مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی امروز را رأس ساعت 12 و 4 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:450668!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون