صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/02
0.0 (0)

در جریان بررسی طرح حذف بند (ح) ماده 37 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور؛

موافقان: تعطیلی 8 ربیع الاول به اقتصاد و وحدت مسلمانان ضربه می‌زند/ مخالفان: زمینه تشریح فرهنگ اسلام ناب را از بین نبریم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظرات موافق و مخالف خود در زمینه حذف تعطیلی 8 ربیع الاول بیان کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، احمد سالک کاشانی در نشست علنی امروز (سه شنبه 2 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح حذف بند (ح) ماده 37 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور اظهار داشت: رسالت ما گسترش فرهنگ اسلام ناب است که مبنای انقلاب اسلامی نیز همین موضوع مهم بوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: در صورت تعطیلی هشتم ربیع الاول، مبلغین می توانند امامت، سیره نبوی و سیره علوی را برای مردم تشریح کنند و نباید با حذف این تعطیلی مردم را از این امکان محروم کنیم. باید توجه داشت که در فضای تهاجم فرهنگی کنونی تببین مسائل اسلامی بسیار مهم است.

مطهری: تعطیلی روزهایی مانند هشتم ربیع به ضرر کشور است

علی مطهری در موافقت با طرح حذف بند (ح) ماده 37 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور بیان کرد: تعطیلی روز هشتم ربیع الاول مصادف با شهادت امام حسن عسگری (ع) و آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج) است. تعطیل شدن این روز در پایان مجلس نهم به شکل خاصی آغاز و نهایتاً در ابتدای مجلس دهم تصویب شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تعطیلی این روز را در بخش اقتصادی احکام دائمی برنامه های توسعه کشور گنجانده اند و نمایندگان متوجه نشدند چه موضوعی را تصویب کرده اند، سپس شورای نگهبان به این دلیل که بار مالی دارد، این موضوع را رد کرد.

وی افزود: در ابتدای مجلس دهم باز هم این موضوع مطرح و درحالی که به مخالفان اجازه صحبت ندادند، تعطیلی این روز تصویب شد و شورای نگهبان را نیز قانع کردند، زیرا به کسی قول داده شده بود که این تعطیلی تصویب شود.

مطهری در تشریح علت مخالفت خود با تعطیلی روز هشتم ربیع الاول اظهار داشت: مشخص نیست که این روز عزاداری است یا جشن، زیرا مصادف با شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت امام زمان (عج) است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فلسفه تعطیلی یک روز بزرگداشت آن روز است، اگر بخواهیم یک روز را بزرگ بداریم، بهتر است آن روز تعطیل نباشد تا روزنامه ها، مجلس، وزارتخانه ها، مدارس و دانشگاه ها دایر باشند و بتوانند علت بزرگداشت آن روز را تشریح کنند.

وی افزود: تعطیل کردن این روز منجر به این می شود که برخی به شمال کشور سفر کنند و تعدادی نیز در خانه به استراحت بپردازند، البته تعطیلی روزهایی مانند عاشورا وضعیت متفاوتی دارد، اما تعطیلی روزهایی مانند هشتم ربیع به ضرر کشور و آن مناسبت است.

مطهری ادامه داد: هشتم ربیع الاول که اکنون تعطیلی آن تصویب شده، مجاور با روز نهم ربیع الاول است و عده ای در این شب مراسم هایی را برگزار می کنند که با وحدت اسلامی منافات دارد و اتحاد مسلمانان را به خطر می اندازد، تاکنون هر میزان تلاش شده تا این مراسم کمرنگ شود با تعطیلی روز هشتم ربیع باز هم این مراسم ها پررنگ می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: تعطیل کردن یک روز به اقتصاد کشور ضربه می زند، اکنون که ادعای اقتصاد مقاومتی داریم، نباید یک روز را بی جهت تعطیل کنیم. با تعطیل نبودن این روز بهتر می توانیم این روز را بزرگ بداریم.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: از نمایندگان خواهش می کنم به این گزارش رأی مثبت بدهند، زیرا به دلیل قرار گرفتن در قانون احکام دایمی برنامه های توسعه ای کشور نیاز به رأی دو سوم دارد، البته به نظر من تصویب این طرح نیاز به رأی دو سوم ندارد.

پورمختار: تعطیلی ادارات به دلیل کاهش هزینه های مصرف آب و برق به نفع دولت است

محمدعلی پورمختار نیز در مخالفت با طرح حذف بند (ح) ماده 37 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور گفت: تعطیلی هشتم ربیع الاول به اقتصاد و درآمد مردم ضربه نمی زند، بلکه موجب تقویت اذهان مردم نسبت به موضوع مهم ولایت می شود.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ تصریح کرد: برخی از کارخانجات مهم کشور حتی در تعطیلات عاشورا نیز فعالیتشان متوقف نمی شود، همچنین برخی معتقدند تعطیلی ادارات به دلیل کاهش هزینه های مصرف آب و برق به نفع دولت است.

فولادگر: اضافه کردن یک روز به تعطیلات مغایر با نظر مقام معظم رهبری است

حمیدرضا فولادگر نیز در موافقت با طرح حذف بند (ح) ماده 37 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور اظهار داشت: مقام معظم رهبری درخصوص ساماندهی تعطیلات به مسئولان کشور توصیه هایی کردند و اضافه کردن یک روز به تعطیلات مغایر با نظر مقام معظم رهبری است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: مشخص نیست روز هشتم ربیع الاول روز عید است یا عزا، در حالی که به نظر من تعطیلی روزهایی مانند ولادت حضرت زهرا (س) و امام رضا (ع) برای تعطیل اعلام شدن اولی هستند.

کمالی پور: شیعه و سنی در سایه وحدت برای اعتلای کشور گام بر می‌دارند

یحیی کمالی پور نیز در مخالفت با طرح حذف بند (ح) ماده 37 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور گفت: مردم ما به این بلوغ فکری رسیده اند که شیعه و سنی در سایه وحدت برای اعتلای کشور باید گام بردارند و تعطیل کردن این روز نمی تواند مشکلی را در این زمینه ایجاد کند.

سیدمهدی مقدسی نیز در موافقت با طرح حذف بند (ح) ماده 37 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور اظهار داشت: ساماندهی تعطیلات دغدغه بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت، اگر می خواهیم کشوری الگو باشیم باید بخش خصوصی و بخش های اقتصادی مورد توجه قرار گیرند و با افزایش تعطیلات به مشکلات آنها اضافه نکنیم./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:430974!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون