صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » اخبار کمیسیون
1398/07/02
0.0 (0)

نوروزی در تشریح دستور کار کمیسیون قضایی مجلس:

موادی از لایحه حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری تصویب شد

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از تصویب ۱۴ ماده از ۱۳۳ ماده لایحه حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی ؛ حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح دستور کار (سه ‌‌شنبه، دوم مهرماه) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از بررسی لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: 14 ماده از 133 ماده این لایحه توسط نمایندگان بررسی و تصویب شد.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس افزود: مصادیق لایحه دارای دو بخش یعنی مالکیت هنری- ادبی و صنعتی است که مالکیت هنری - ادبی در مورد حق تالیف و حقوق پدیدآورندگان در زمینه آثار هنری، ادبی و علمی بحث می کند البته یک سری اصطلاحات نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به آثار مورد حمایت گفت: این آثار شامل کتاب، سخنرانی، اثرنمایشی، اثر موسیقی باکلام یا بی کلام، اثر دیداری شنیداری، معماری، عکاسی و موارد دیگر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: موارد خارج از شمول حمایت نیز شامل صرف اختبار روز و رویدادهای جاری، هر گونه فکر محض، متن رسمی اداری، آرا و تصمیمات صادره از مراجع قضایی، سخنرانی های سیاسی، ترجمه رسمی و آن بخشی است که که مفاد آن بر اساس قوانین موضوع خلاف عفت و اخلاق حسنه است.

تنها پدیدآورنده می تواند نام خود را روی اثر یا حسب مورد همراه آن درج کند

نوروزی ادامه داد: بر اساس مصوبات امروز کمیسیون تنها پدیدآورنده می تواند نام خود را روی اثر یا حسب مورد همراه آن درج کند و مانع هر گونه تغییر یا تحریف در محتوا، شکل، عنوان یا نشانه ویژه‌ای شود.

حقوق معنوی پدیدآورنده غیرقابل سلب و غیرقابل نقل به دیگری است

وی افزود: همچنین حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل سلب و غیرقابل نقل به دیگری است؛ اعمال این حقوق پس از مرگ پدیده آورنده به ترتیب با وصی یا وارث و در صورت فقدان وصی یا وارث یا عدم پیگیری توسط آنها با دولت خواهد بود و اگر فرد پدیدآورنده وصیت کند که محتوای اثرش منتشر نشود نباید این کار انجام شود و در صورت اختلاف در این خصوص رأی دادگاه تعیین کننده خواهد بود.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان  در مجلس دهم ادامه داد: براساس مصوبه دیگر کمیسیون در ارتباط با آثار مشترک رضایت تمامی اعضای پدیدآورنده اثر برای انتشار آن شرط است.

نظرات کاربران

Parameter:431299!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون