صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1397/07/23
0.0 (0)

آبرامیان:

مجازات جایگزین حبس راهکاری برای کنترل موج گسترده مشکلات روانی، فرهنگی، معیشتی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: وجود مسائل مختلف تربیتی، اعتقادی، فرهنگی و معضلاتی که به صورت مخفی در اثر زندانی شدن یک سرپرست خانواده به خانواده تحمیل می‌شد باعث شده مسئولین قضایی بخشی از مجازات‌ها را تعدیل کنند

ژرژیک آبرامیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه استفاده از مجازات جایگزین حبس گفت: عواملی مختلفی باعث شد تا مجازات جایگزین حبس مطرح شود. با تمام سعی و کوشش‌های اجام شده در این خصوص که زندان‌ها مرکزی برای بازپروری باشد اما نتیجه ایدآل و مطلوب حاصل نشد.

 زندان‌ها با محدودیت ظرفیت مواجه‌اند

نماینده مسیحیان ارمنی جنوب ایران اظهارداشت: زندانی کردن مجرمین و متخلفین نمی‌توانست هدف غائی باشد از طرفی با محدودیت‌هایی که در فضای زندان‌ها وجود دارد وضعیت نامناسبی را به وجود می‌آورد. بنابر وجود مسائل مختلف تربیتی، اعتقادی، فرهنگی و معضلاتی که به صورت مخفی در اثر زندانی شدن یک سرپرست خانواده به خانواده تحمیل می‌شد باعث شد مسئولین قضایی بخشی از مجازات‌ها را تعدیل کنند و به مجازات‌هایی تبدیل کنند که در دنیا نیز تجربه شده و نتیجه بهتری داده است.  

آبراهامیان با اشاره به تاثیر مجازات جایگزین حبس بر کاهش بازگشت مجرمین و متخلفین به زندان، اظهار کشد: بررسی و ارزیابی تاثیر این اقدامات نیازمند آمار و اطلاعات دقیق است تا ببینیم از چه نقطه‌ای به چه نقطه‌ای رسیده‌ایم. 

 

    بیشتر بخوانید: 

 

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: اینکه مجازات‌ها به تنهایی می‌توانند بازدارنده باشند، سالهاست خلافش ثابت شده است. درصد بسیار بالای از مجرمانی که از زندان آزاد می‌شودند مجدداً جرم را تکرار می‌کنند، با یک خلاف وارد زندان می‌شوند و به عنوان یک بزهکار و تبهکار از آن خارج می‌شوند.

مجازات جایگزین حبس راهکاری برای کنترل موج گسترده مشکلات روانی، فرهنگی، معیشتی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به تاثیر کمبود ظرفیت زندان‌ها بر این تصمیم‌گیری‌ها خاطر نشان کرد: این تصیمیم تنها بر این اساس نبوده است و بسیاری از مسائل دیگر نیز با آن درگیر هستندو عمده‌ترین دلیل مشکلاتی است که در صورت زندانی کردن فرد و سرپرست خانواده در جامعه ایجاد می‌شود . مشکلات روانی، فرهنگی، معیشتی مسائلی است که اگر پیامد‌هایش در جامعه مورد مطالعه قرار بگیرد خود به خود یکی از عمده تریبن محورهایی است که در این تصمیمی‌گیری نقش داشته است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:356921!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون