صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1397/07/25
0.0 (0)

مرادی:

فرصت یکماهه در اختیار صادرکنندگان سیب‌زمینی قراربگیرد/50درصد از میزان تولید سیب‌زمینی مازاد نیاز کشور است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: دولت و وزارت جهاد کشاورزی باید در زمینه ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی تجدید نظر کند و حداقل فرصت یک ماهه‌ای در اختیار صادرکنندگان و تولیدکنندگان قرار بگیرد.

علی‌محمد مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی به بهانه تنظیم بازار، اظهار داشت: طی روزهای اخیر در خصوص ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی مباحثی را مطرح کرده‌ام، مرزهای خسروی، مریوان و سایر مرزها در گذشته باز بود اما در حال حاضر به محض برداشت محصول در مناطق سردسیر از جمله کردستان این مرزها بسته شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر امکان صادرات سیب‌زمینی فراهم شود ارز به کشور وارد می‌شود و کمکی به شرایط فعلی اقتصاد است، گفت: با صدور بخشنامه‌ای در تاریخ هفتم مهرماه سال جاری از سوی وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی را اعمال کرد در حالی که بخشنامه صادره بخشنامه‌ای ظالمانه است.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با صدور بخشنامه ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی از یک سو از ورود ارز به کشور جلوگیری می‌کند و از سوی دیگر محصول برداشت شده روی دست کشاورز باقی می‌ماند، عنوان کرد: در حال حاضر 3 میلیون 500هزار تن سیب‌زمینی در کشور برداشت می‌شود در حالی که مصرف کشور نیمی از میزان برداشت شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر اجازه صادرات تنها یک سوم از میزان محصول براشت شده سیب‌زمینی به کشاورزان و صادرکنندگان داده شود به نفع کشور است، تصریح کرد: ممنوعیت صادرات محصولاتی مانند سیب زمینی باعث بروز مشکلاتی در سسیستم عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در حال حاضر تولید سیب زمینی مازاد نیاز کشور است و با صادرات حداقل 500هزار تن از محصول برداشت شده مشکلات کمتری ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: تصمیمات اتخاذ شده در ممنوعیت صادرات نشان از سوء مدیریت مدیران دارد، دولت و وزارت جهاد کشاورزی باید در زمینه ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی تجدید نظر کند و حداقل فرصت یک ماهه‌ای در اختیار صادرکنندگان و تولیدکنندگان قرار بگیرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:357390!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون