صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » لوایح و طرح های کمیسیون
1398/08/27
0.0 (0)

طرح حمایت از شاغلان فقیر و بیکاران

طرح حمایت از شاغلان فقیر و بیکاران در دستورکار کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس است.

به گزارش   پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، طرح حمایت از شاغلان فقیر و بیکاران در دستورکار کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

متن این طرح به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای 77 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

مقدمه (دلایل توجیهی):

اصول (28)، (29) و (43) قانون اساسی بر وظیفه دولت بر ایجاد امکان اشتغال و همچنین برخورداری همگان از تأمین اجتماعی، بیمه و تأمین نیازهای اساسی تصریح دارد. با وجود تلاش های قانونی و اجرائی صورت گرفته طی چهاردهه گذشته، همچنان بخشی از جامعه از فرصت شغلی بی‌بهره‌اند یا علیرغم شاغل بودن از تأمین نیازهای اساسی، دستمزد مکفی و پوشش تأمین اجتماعی محروم هستند.

به‌طوری‌که وضعیت شاغلین بازار کار نشان می‌دهد که طی سالها‌‌ی 1384 تا 1395، به‌طور متوسط تنها چهل و هفت‌درصد(47%) از شاغلین بیمه بوده‌اند و پنجاه و سه‌درصد(53%) از شاغلین فاقد بیمه بوده و شصت و یک‌‌درصد(61%) از سرپرستان خانوارهای فقیر شاغل در بخش مشاغل مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی، چهارده و بیست و پنج‌درصد(14.25%) به‌عنوان کارکن مستقل در بخش کشاورزی و هیجده و هفتاد و سه ‌درصد(18.73%) به‌عنوان کارکن مستقل در بخش غیرکشاورزی مشغول به کار هستند و بخشی از کارگران شاغل در کارگاههای صنعتی زیرخط فقر و با دستمزد پایین مشغول به کار می‌باشند و به لحاظ میزان درآمد، تفاوت قابل توجهی با بیکاران ندارند.

هدف این طرح، حساس نمودن برنامه‌ریزان و سیاستگذاران به سطح معیشتی شاغلین و ارائه راهکار حمایتی برای بهبود وضعیت معیشتی آنان می‌باشد.

لذا طرح ذیل به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود:

فرهنگی- نیکزادی ‌پناه- محمدیان- نظر افضلی- امیرحسنخانی- باستانی- سعیدی‌ مبارکه- الماسی- موسوی‌ لارگانی- حسینی‌ کیا- مازنی- بنایی- علیرضا ابراهیمی- پژمان‌ فر- ملکشاهی ‌راد- اصغر سلیمی- حمدالله کریمی- سیده‌ فاطمه ذوالقدر- حسینعلی شهریاری- شریعت ‌نژاد- کبیری- مقصودی- نوروزی- رضا کریمی- سیدامیرحسین قاضی‌زاده ‌هاشمی- یوسف‌ نژاد- خضری- فولادگر- تاج‌الدین- محمدی ‌(تهران)- بختیار گلپایگانی- عبادی- سیده‌ فاطمه حسینی- جلودارزاده- مافی- زرآبادی- برزگر‌ کلشانی- اسدی ‌کرم- محمداسماعیل سعیدی- بابایی‌ صالح- جعفرزاده ‌ایمن‌آبادی- شیویاری- علی‌اکبر کریمی- سمیه محمودی- سیدحمزه امینی- بیرانوندی- ساری- کعبی- کرم‌پور حقیقی- گلمرادی- علی‌محمد مرادی- چنارانی- کریمی ‌قدوسی- تربتی‌ نژاد- علیجانی ‌زمانی- لاهوتی- نیک ‌فرلیالستانی- نانواکناری- زارع- عباس گودرزی- ساداتی ‌نژاد- ابطحی- دهقانی‌ فیروزآبادی- بیمقدار- ربیعی ‌فرادنبه- جمالی ‌سوسفی- سروش- کمالی‌پور- پورحسین ‌شقلان- صادقی- احمد مرادی- علیزاده- محجوب- شریفی- کولیوند- خجسته- بدری

عنوان طرح: حمایت از شاغلین فقیر و بیکاران

ماده 1- دولت مکلف است ظرف مدت یک‌سال نسبت به شناسایی و شناسنامه‌دارکردن مشاغلی که فعالیت در آنها مغایرت صریح قانونی ندارد، اقدام و ضمن رسمی کردن آنها، تمهیدات پوشش بیمه‌ای آنان را بررسی و اقدام قانونی مورد نیاز را به‌عمل آورد.

ماده 2- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با همکاری مرکز آمار ایران، نظام آمار و اطلاعات بازار کار را با پوشش کامل و امکان رصد تعامل نظامهای آموزشی، تولیدی، تأمین اجتماعی و فنی و حرفه‌‌ای تا پایان سال سوم برنامه ششم توسعه، فراهم نماید.

تبصره 1- دولت موظف است ردیف مشخصی را در بودجه‌های سنواتی برای تکمیل نظام آمار و اطلاعات بازار کار پیش‌بینی کند.

تبصره2- به‌ منظور ایجاد هماهنگی بین بخشی و دستگاهی کلیه اعتبارات مصوب در بودجه ‌های سنواتی برای حمایت از شاغلان و بیکاران ذیل امور و فصول و برنامه‌های مختلف با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل تخصیص است.

ماده 3- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، با همکاری دستگاههای اجرائی ذی ‌ربط، مسؤولیت سیاست‌ گذاری و پیگیری ‌های اجرائی جهت ایجاد اشتغال و حمایت از شاغلان و بیکاران را برعهده دارد.

تبصره- کلیه دستگاههای اجرائی مکلفند در ایجاد اشتغال، سهمیه‌های مورد توافق با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را تأمین نمایند.

ماده 4- منابع مورد نیاز مصوبه مجلس در خصوص «حمایت از بیکاران متقاضی کار»، از سال 1398، از محل یارانه نقدی تأمین می‌شود.

ماده 5- مرکز آمارایران مکلف است تا پایان سال سوم برنامه ششم توسعه، نظام جامع ثبتی (مبنا) را به نحو کامل مستقر نماید. کلیه دستگاه های اجرائی موظفند در اجراء و تکمیل نظام جامع ثبتی (مبنا)، همکاری لازم را با مرکز آمار ایران داشته باشند.

ماده 6- مرکز آمار ایران، موظف است در پرسشنامه و سایر روشهای جمع‌آوری اطلاعات و آمارگیری از نیروی کار، میزان دستمزد و حقوق دریافتی را به سؤالات پرسشنامه اضافه نماید.

تبصره- در تهیه آمار بیکاران، آمار کلیه افراد فاقد هرگونه بیمه بازنشستگی و همچنین شاغلانی که درآمد آنها پایین‌تر از حداقل حقوق و دستمزد مصوب شورای عالی کار است، باید به تفکیک بخش، شهرستان، استان و کشوری، جداگانه تهیه شود.

ماده 7- وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی موظف است سند ملی کار شایسته، تعاریف و شاخصهای مربوط را ظرف مدت یک‌سال تهیه نماید.

تبصره- مرکز آمار ایران موظف است بر اساس تعاریف فوق، شاخصهای کار شایسته را محاسبه و منتشر کند.

ماده 8- وزارت آموزش و پرورش مکلف است با مطالعه بازار کار، و با توجه به استعداد و علاقه‌مندی دانش‌آموزان، آموزشهای مهارتی روزآمد و متناسب را برای آنها ارائه کند. همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است ضمن حمایت از آموزشهای فنی و حرفه‌ای و رسمیت دادن به آموزشهای عرضی برای ورود به بازار کار و یا ارتقای کیفی شاغلان، تمهیدات لازم را برای ورود دانشجویان در حال تحصیل و فارغ‌التحصیلان گذشته به بازار کار فراهم نماید.

وزارتخانه ‌های مذکور موظفند هر شش‌ماه یکبار گزارش اقدامات خود را به کمیسیون‌های «آموزش، تحقیقات و فناوری» و «اجتماعی» مجلس ارائه کنند.

نظرات کاربران

Parameter:438513!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون