صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » لوایح و طرح های کمیسیون
1398/08/26
0.0 (0)

طرح تأمین منابع مالی شوراهای اسلامی شهر و روستا

طرح تأمین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان در دستورکار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس است.

به گزارش   پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، طرح تأمین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان در دستورکار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

متن این طرح به شرح زیر است:

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

به پیوست یک نسخه از طرح «تأمین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان» که در نوزدهمین اجلاس

مورخ 23/3/1398 شورای‌عالی استان‌ها به تصویب رسیده است، تقدیم می‌شود. مستند به اصل یکصد و دوم (102) قانون اساسی و در اجرای بند (3) ماده (88) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران (تنقیحی مورخ 1396/4/20)، سپاسگزار است دستور فرمایید مطابق ماده (136) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام وصول، در سیر مراحل تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها 

مقدمه (دلایل توجیهی):

شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان و در نهایت شورای‌عالی استان‌ها در اجرای اصول قانون اساسی و به موجب قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا ایجاد شده‌اند. در جهت تحقق مأموریت و وظایف محوله، زمینه‌های انجام آنها باید فراهم شود. تأمین منابع مالی فعالیت‌ها، از جمله شرایط اولیه و مقدماتی برای انجام وظایف قانونی آنهاست. در این میان شوراهای اسلامی بخش، شهرستان و استان که وظایف مهمی در جهت توسعه بخش، شهرستان و استان و هماهنگی فعالیت شوراها بر عهده دارند، به دلیل عدم‌ پیش‌بینی منابع مالی ثابت و مشخص با مشکل جدی روبرو بوده و هستند. تا جایی‌که برای تأمین حداقل‌ها به ناچار استقلال آنها به عنوان نهاد منتخب مردم مخدوش شده است و بعضاً در تأمین حتی محل فعالیت با مشکل جدی روبرو هستند. به علاوه بی‌توجهی در تأمین شرایط لازم برای حضور مؤثر نمایندگان شوراها در شوراهای فرادست نیز مزید بر علت است. لذا ضروری است مجلس شورای اسلامی با پیش‌بینی راهکارهای قانونی در جهت قانونمند کردن تأمین منابع مالی شوراها اقدام نماید، در این راستا طرح تأمین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان، به‌شرح ذیل جهت سیر مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود:

عنوان طرح: تأمین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان

ماده ‌واحده- بودجه شوراهای اسلامی روستا و بخش از محل بودجه دهیاری‌ها، شهر و شهرستان از محل بودجه شهرداری‌های شهرستان مربوطه و استان از محل بودجه شهرداری مرکز استان تأمین خواهد شد.

تبصره- میزان بودجه مورد نیاز هر یک از شوراهای فوق و همچنین حق جلسه، حق حضور، حق مأموریت و هزینه‌های سفر اعضای شوراهای مذکور به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که توسط شورای‌ عالی استان‌ها با همکاری وزارت کشور ظرف مدت سه‌‌ ماه تهیه خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:438307!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون