صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/23
0.0 (0)

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه:

روند بررسی گزارشات تحقیق و تفحص تغییر می کند

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به منظور ارتقاِء سطح نظارتی مجلس و افزایش تاثیرگذاری گزارشات تحقیق و تفحص، روند رسیدگی به آنها تغییر می کند.

غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملتخاطرنشان کرد: ضعف بعد نظارتی مجلس به نسبت بعد قانون گذاری  یکی از انتقاداتی است که به مجلس وارد است و ما در کمیسیون برای بهبود این شرایط تغییراتی در آیین نامه داخلی اعمال کردیم.

وی افزود: با اصلاحی که روی آیین نامه انجام خواهد شد و با توافقی که با ریاست محترم قوه قضائیه داشتیم، قرار شد قانون به نحوی اصلاح شود که گزارش تحقیق و تفحص خارج از نوبت در قوه قضائیه بررسی شود.

نماینده مردم گرمسار ادامه داد: ماهیت حقوقی و کیفری دادن به نتایج تحقیق و تفحص ها نیز راهکار دیگری است تا این اقدام نظارتی مجلس اثر بخشی بیشتری پیدا کند و نتیجه مورد نظر از آن به دست بی آید.

ویبا بیان اینکه تحقیق و تفحص ها هزینه زیادی برای مجلس دارد، گفت: برای حل این مشکل و کاهش هزینه های نظارتی مجلس قرار است از این به بعد هیئت های تحقیق و تفحص از نیروهای سایر نهاد های نظارتی نظیر سازمان بازرسی و دیوان محاسبات استفاده کنند.

کاتب تصریح کرد: نظارت بر دستگاه ها و نظارت بر حسن اجرای قانون از وظایف پیش بینی شده برای مجلس است که باید با دقت و حساسیت انجام شود و تقویت سازکار های نظارتی به کار آمدی مجلس کمک شایانی می کند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:434587!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون