صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/23
0.0 (0)

قربانی همزمان با روز جهانی عصای سفید مطرح کرد:

حقوق اجتماعی نابینایان را به رسمیت بشناسیم و رعایت کنیم

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، گفت: عصای سفید می‌تواند ضامن جان و سلامت یک نابینا باشد اگر عصای سفید را نبینیم این ماییم که نابیناییم؛ نابینا نیاز به ترحم ما ندارد ؛ تنها حقوق اجتماعی نابینایان را به رسمیت بشناسیم و رعایت کنیم.

محمد حسین قربانی در گفت ‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درمورد روز جهانی نابینایان گفت: پانزدهم اکتبر یا ۲۳ مهر به عنوان روز جهانی نابینایان یا قانون «عصای سفید» نام گذاری شده است. قانون جامع حقوق معلولان در مجلس نهم برنامه ریزی و ابلاغ شد و درکمیسیون مشترکی تمام موارد آن مورد بررسی و تجزیه تحلیل  قرار گرفت است و امید است قانون جامع حمایت معلولان به مرحله اجرا برسد.

آموزش و اشتغال نابینایان فراهم شود

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، افزود: درقانون جامع حمایت از حقوق معلولان عنوان شده شرایطی متناسب با زندگی این افراد فراهم شود؛ در هر صورت تعداد و توانمندی ها و ظرفیت هایی که نابینایان دارند متفاوت است، باید آموزش های لازم  برای این عزیزان فراهم شود، در حال حاضر بسیاری از مراکز خاص در تهران متمرکز است، پراکندگی جمعیت نابینایان در استان‌ها وناتوانی دسترسی این افراد به امکانات مانع از آموزش های لازم این افراد می شود در کنار این مسئله اشتغال افراد نابینا هم مسئله مهمی است که باید متناسب با آموزشی که دیده اند فراهم شود.

چه میزان نابینایان را در جامعه می بینیم

نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: تعدادی از نابینایان در حوزه های مختلف آموزش دیده اند وحتی تحصیلات عالیه  دارند باید از مسئولان پرسید چه میزان شرایط حضور این سرمایه استثنایی تحصیل کرده در جامعه  فراهم  شده است؟ اصلا زیرساخت‌های حضور آنها در جامعه تدارک دیده شده است؟ باید بگویم نه، ما باید این فضاها را با توجه به پراکندگی این عزیزان در نقاط مختلف کشور بوجود آوریم  تا بتوانند این افراد در جامعه حضور پیدا کنند.

مسئولان به قانون جامع حمایت معلولان توجه کنند

قربانی یادآورشد: قانون  جامع حمایت از معلولان بسیار جامع و کامل است؛ کارشناسان و متخصصان بسیاری روی آن کار کرده حتی در تهیه طرح آن از جامعه معلولان و قشر کارشناس معلول استفاده شده  و ابعاد زندگی این قشر در لایحه مورد بررسی قرار گرفته  و به صورت قانون ارائه شده است.

امروز بهزیستی با داشته های حداقلی به این عزیزان سرویس می دهد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در ادامه به عملکرد بهزیستی در حمایت این افراد اشاره کرد و گفت: نظارت بر عملکرد بهزیستی برعهده دولت است و به بیانی این نظارت وظیفه ذاتی مجلس است که نظاره گر عملکرد سازمان ها و نهادها است؛ شاید امروز بهزیستی با داشته های حداقلی به این عزیزان سرویس می دهد، مطلوب  و مناسب نیست ما حداقل ها را اجرا کردیم تا قانون اجرایی شود .

دیوان محاسبات برعملکرد مالی بهزیستی نظارت دارد

قربانی در خصوص عملکرد مالی بهزیستی تاکید: بهزیستی یک نهاد عمومی غیر دولتی است که از بودجه عمومی دولت استفاده می کند بهر حال در قانون داریم که همه نهادهایی که از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند سازمان بازرسی و دیوان محاسبات باید ورود کند و نظارتی بر عملکرد مالی آنان داشته باشند و گزارش سالانه ارائه دهند و بهزیستی از بودجه دولت استفاده می کند و از این امر مستثنی نیست؛ بهترین دستگاهی که می تواند نظارت کند دیوان محاسبات است.

عصای سفید ضامن جان نابینان است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، به نامگذاری این روز به نام «عصای سفید»اشاره کرد و گفت: عصای سفید می‌تواند ضامن جان و سلامت یک نابینا باشد اگر عصای سفید را نبینیم این ماییم که نابیناییم؛ نابینا نیاز به ترحم ما ندارد؛ تنها حقوق اجتماعی نابینایان را به رسمیت بشناسیم و رعایت کنیم./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:434471!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون