صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/08/15
0.0 (0)

محمودی :

حاکمیت باید در حوزه افزایش جمعیت ورود پیدا کنند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بعید می‌دانم که با شرایط اقتصادی حاکم بر کشور جمعیت ایران به 100 میلیون نفر برسد.

سمیه محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد کاهش جمعیت کشور گفت: سیاست‌های کاهش جمعیتی تا جایی ادامه داشت که اکثریت به این باور رسیدند که باید جمعیت کشور را کاهش دهند؛ شعارهای نظیر «فرزند کمتر، زندگی بهتر» از سیاست‌های ابلاغی کاهش جمعیت بود؛ رشد نزولی جمعیت در کشور به‌ قدری سریع به وقوع پیوست که باعث اهدای جایزه «سازمان بهداشت جهانی» به کشور ایران  شد.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر سیاستی در کشور پایه‌گذاری می‌شود بدون شک یک دهه و شاید بیشتر زمان می‌برد تا به مرحله عملکرد برسد و تغییر قانون و اجرایی شدن آن در برهه‌ای از زمان نیازمند «گذر زمان» است؛ انفجار جمعیت در دهه شصت فراموش شدنی نیست، افزایش جمعیتی در مقطعی از تاریخ به قدری بود که با تخصیص نابرابری منابع و کمبود امکانات مواجه بودیم؛ این ازدحام جمعیت در گذشته‌ باعث شلوغی مدارس، هجوم جوانان به سمت دانشگاه، بیکاری و در حال حاضر به صورت افزایش سن ازدواج و تجردگرایی در جامعه خود را نشان داده است.

نارضایتی دهه شصتی‌ها از هرم جمعیتی کشور

وی تاکید کرد: دهه شصتی‌ها بیش از هرکسی از هرم جمعیتی ایران ناراضی هستند. افزایش جمعیت این نسل و تقاضای بالای جمعیت آنان، باعث شد تا سیاست‌های کنترل جمعیتی در ایران جدی گرفته و مسیر تازه‌ای را طی کند؛ رخدادی که اکنون به گواهی نتایج آخرین سرشماری  تهدیدی برای آینده جمعیتی ایران محسوب می‌گردد و در پی آن  سالمندی را برای ایران جوان پیشگویی کرده‌اند.

تبلیغات نقش موثری در افزایش و کاهش جمعیت یک کشور دارد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: تبلیغات نقش موثری در افزایش و کاهش جمعیت یک کشور دارد؛ اما در این میان شرایط اقتصادی و تورم حاکم بر جامعه است که مشخص می‌کند زن و مرد علاقه‌ای به پدر و مادر شدن دارند یا خیر؟

عملکرد مثبت صداو سیما در جهت کاهش جمعیت 

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: در یکی و دو دهه گذشته صداوسیما در جهت کاهش جمعیت چنان نقش موثری داشته که در حال حاضر نتوانسته در جهت افزایش جمعیت چنین نقشی را ایفا کند؛ متاسفانه سیاست‌های کشور در جهت افزایش جمعیت، عملکرد درست و کارسازی نبوده و بازخوردهای مثبتی نداشته است. شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور باید به گونه‌ای مهیا شود که جوانان متمایل به ازدواج شوند در این میان افزایش سن ازدواج  تهدیدی در سطح ملی و بین المللی محسوب می‌شود با تمام این اوصاف بعید می‌دانم که با شرایط اقتصادی حاکم بر کشور جمعیت ایران به 100 میلیون نفر برسد.

رخداد یک انقلاب فرهنگی در جهت افزایش جمعیت

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دولت و حاکمیت باید در حوزه افزایش جمعیت ورود پیدا کنند؛ تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و متمایل کردن جوانان به ازدواج گام موثری در راستای افزایش جمعیت کشور است؛ در این بین سیاست‌های تشویقی دولت می‌تواند نقش بزرگی در جهت تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری آنها داشته باشد در راس این سیاست‌ها مسائل «اقتصادی» نقش پررنگی ایفا می‌کند، باید در کنار مسائل اقتصادی یک انقلاب فرهنگی در مورد افزایش جمعیت در کشور شکل بگیرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:436980!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون