مجلس شورای اسلامی
| |
مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
0/0 (0)
موسوی لارگانی در سوال از وزیر کشور:
[1396/09/08]

جمعیت روستایی از ۷۹ درصد به ۲۹ درصد کاهش پیدا کرده است  

نماینده مردم فلاورجان با انتقاد از برنامه‌های سختگیرانه دولت ها برای روستاییان، گفت: سنگ‌اندازی دولت‌ها در جریان کار تولیدی روستاییان همچون اخذ مالیات‌ها سبب شده آنها عطای کار در روستاها را به لقایش بخشیده و به شهرها مهاجرت کنند.

سید ناصر موسوی لارگانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 8 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی، در تشریح سوال خود از وزیر کشور مبنی بر علت بی‌برنامگی وزارت کشور نسبت به توسعه و مدیریت روستاها گفت: آقای رحمانی فضلی آمار و ارقامی دادند که بر اساس آن روستاها باید مدینه فاضله باشد اما حقیقت این نیست. این در حالی است که با وجود گذشت نزدیک به 4 دهه از پیروزی انقلاب روستاها همچنان از امکانات اولیه محروم هستند و توسعه آنها با چالش‌های متعددی روبرو است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روستاییان همچنان با مسائلی همچون فقر، بی آبی و جاده‌های خاکی و صعب العبور روبرو هستند این در حالی است که دائماً با تسلط محیط زیست بر آنها دست و پنجه نرم می کنند. این در حالی است که مقام معظم رهبری تأکیدات بسیاری بر توسعه روستاها داشته‌اند به همین منظور سال گذشته اجازه دادند حدود 500میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها برداشته شود.

وی با بیان اینکه عدم رسیدگی به روستاها سبب شده نیروی انسانی که باید امنیت غذایی و تولیدی کشور را بر عهده داشته باشد و یک سرمایه انسانی محسوب می شود به شهرها مهاجرت کرده و این نیروها در حال از دست رفتن هستند، افزود: این جمعیت که زمانی تولیدکننده بود و برای ارتقاء کشور تلاش می‌کرد تا نیازی به کشورهای دیگر نداشته باشیم و از این طریق تهدیدها و فشارها خنثی می‌شد اما اکنون منفعل و نیازمند باشند.

موسوی لارگانی با بیان اینکه جمعیت روستایی از 79 درصد به 29 درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: برنامه‌های سختگیرانه دولت‌ها برای روستاییان از جمله دلایل کاهش این جمعیت است، به عنوان مثال چه دلیلی دارد از کشاورز مالیات سنگین بابت چاه آب گرفته شود. همچنین هزینه های تولید آنها به طور کلی بسیار بالاست.

وی همچنین از وزیر خواست برنامه‌های خود را در طول زمان وزارت در دولت قبلی و فعلی شرح دهد و بگوید تاکنون چقدر اجرای شده است چرا که با آمار و ارقام نمی‌توان وضعیت نامناسب روستاییان را توجیه کرد.

موسوی گفت: حاشیه‌نشینی معضلات اجتماعی زیادی ایجاد کرده و بیداد می کند متاسفانه سوء مدیریت وزارت کشور باعث شده اکثریت جوانان روستایی گرفتار مواد مخدر شوند و معتاد شوند به نظر می‌رسد وزارت کشور مدیریتی که باید برای توسعه روستاها داشته باشد را انجام نداده است  و همچنین بندهای مربوط به توسعه روستایی نیز اجرا نشده است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، افزود: بخشداری ها به حیاط خلوت تبدیل شده است و محل سیاست زدگی و سیاسی بازی شده است.

وی یادآور شد: چه برنامه ای برای جمعیت روستایی مولد انجام شده است؟ متاسفانه جمعیت روستایی به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب در حوزه توسعه روستایی رو به کاهش است این در حالی است که باید به گونه ای برنامه ریزی شود که تهدیدات و تحریم ها علیه کشور تاثیرگذار نباشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: متاسفانه توسعه روستایی در کشور ما با چالش‌های متعددی مواجه بوده و راهبردها و راهکارها در زمینه توسعه روستایی موفقیت‌آمیز نبوده  و هنوز روستاییان با مشکلاتی مانند امنیت غذایی، فقر و بهداشت و سایر مشکلات دست و پنجه نرم می کنند و معابر هنوز بهسازی و بازسازی نشده است.

موسوی لارگانی با تاکید بر لزوم مقاوم سازی مسکن روستاییان، با یادآوری تخریب مساکن روستاییان در زلزله اخیر، تصریح کرد: یکی از متولیان و مسئولان مربوطه در زمینه مقاوم‌سازی، وزارت کشور و شخص وزیر کشور است. اگر هم دولت پیشنهادی در بودجه ارائه کند مجلس از آن حمایت خواهد کرد.

موسوی لارگانی با بیان اینکه زمینه کار و فعالیت برای روستاییان فراهم نشده و در حال مهاجرت به شهرها هستند، تصریح کرد: باید به روستاییان هم شهروندان خدمات لازم ارائه شود. متاسفانه برخی آیین‌نامه‌های دست و پاگیر وجود دارد که به جای رونق روستاها، مانع ماندن مردم در روستاها می‌شود. مثلا در شهرها ساختمان ۴۵ متری هم داریم ولی یک فرد روستایی که ۱۰۰ متر زمین دارد اجازه ساختن آن را ندارد و می‌گویند باید زمین او ۲۰۰ متر باشد./

یادداشت ها
Parameter:307794!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار