صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

450201 1398/09/24 00:00:00
0.0 (0)

جلسه علنی عصر 24 آذر؛ موافقت با یک فوریت طرح تعیین تکلیف حق التدریسان

نمایندگان مجلس در جلسه علنی عصر 24 آذر با یک فوریت طرح تعیین تکلیف معلمان حق التدریس موافقت کردند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی نشست علنی مجلس شورای اسلامی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 24 آذرماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 14و10 دقیقه و با حضور 195 نفر از نمایندگان آغاز شد.

نمایندگان در جریان بررسی لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با ماده 19 این لایحه با 136 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از 213 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 19 آمده است: به منظور کاهش هزینه‌های جاری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و ساماندهی نیروی انسانی آنان، وزارت کشور مکلف می شود حداکثر تا شش ماه پس از لازم‌الاجراءشدن این قانون نسبت به راه اندازی سامانه اطلاعات پرسنلی شهرداری‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکتهای وابسته به آنها اقدام نماید. شهرداری‌ها مکلفند نسبت به ثبت اطلاعات حداکثر سه‌ماه بعد از راه‌اندازی سامانه مذکور اقدام نمایند.

تبصره- مقررات استخدامی کلیه کارکنان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و مؤسسات، سازمان‌ها و شرکتهای وابسته به شهرداری بر طبق آیین‌نامه‌ای است که توسط وزارت کشور با همکاری سازمان اداری و استخدامی ظرف مدت شش‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

نمایندگان همچنین با ماده 20 این لایحه در مورد آموزش کارکنان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با 152 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضردر جلسه موافقت کردند.

در ماده 20این لایحه آمده است: در راستای ارتقای سطح دانش شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اجازه داده می‌شود تا دو دهم درصد (2/0%) از عوارض متمرکز در اختیار آن سازمان را برای آموزش‌های کاربردی نیروهای شاغل در شوراهای اسلامی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بر اساس دستورالعملی که ظرف مدت شش‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراءشدن این قانون مشترکاً توسط سازمان مذکور و شورای‌عالی استان‌ها تهیه می‌شود و توسط وزیر کشور ابلاغ می‌گردد، هزینه نماید.

نمایندگان با 154 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در جلسه نیز با ماده 21 لایحه مذکور موافقت کردند.

در این ماده آمده است: ماده (6) قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور مصوب 1382/12/17 به شرح ذیل اصلاح می‌گردد: ماده6- شهرداری‌ها موظفند همه ساله حداقل نیم‌درصد‌(5/0%) از درآمدهای وصولی خود را به استثنای وام و تسهیلات، اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که دولت در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌دهد، اوراق مشارکت، فاینانس و تهاتر، به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر مربوطه واریز نمایند.

همچنین نمایندگان در ادامه بررسی لایحه مذکور با 149 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه با ماده 22 این لایحه موافقت کردند.

در ماده 22 آمده است: از تاریخ لازم‌الاجراءشدن این قانون بندهای (16)، (26)، (30) و تبصره (2) بند (30) ماده (80) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375/3/1 با اصلاحات و الحاقات بعدی، ماده (4)، تبصره‌های (1) و (2) ماده (10) و مواد (12) و (14) قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347/9/7، نسخ می‌گردد.

همچنین نمایندگان با 127 رأی موافق، 39 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در جلسه با پیشنهاد علی مطهری برای الحاق یک ماده به کل لایحه درآمدهای پایدار و هزینه شهرداری ها و  دهیاری ها موافقت کردند.

براساس این پیشنهاد: شهرداری ها موظف به رعایت طرح تفصیلی شهرها بوده و مجاز به فروش تراکم مازاد و نیز تغییر کاربری املاک برخلاف طرح تفصیلی نیستند. مرتکب مشمول بند 7 ماده 19 قانون مجازات های اسلامی بدون حبس می شود.

در ادامه این جلسه احمد امیرآبادی فراهانی درگذشت زهرا عبدالمحمدی خبرنگار باسابقه پارلمانی را تسلیت گفت.

همچنین تعدادی از نمایندگان درخواست طرح دوفوریتی قانونی استفساریه تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش را مطرح کردند که با 129 رأی موافق، 32 رأی مختلف و 4 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه رد شد.

اما نمایندگان با یک فوریت این طرح با 126 رأی موافق، 26 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ناطقان میان دستور جلسه امروز نیز رسول خضری نماینده پیرانشهر و سردشت؛ محمدمهدی افتخاری نماینده فومن و شفت؛ حسن لطفی نماینده رزن؛ سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا و بیت الله عبداللهی نماینده اهر و هریس بودند.

نمایندگان همچنین طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور را بررسی و با 130 رأی موافق، 24 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه با ماده یک این طرح موافقت کردند.

گفتنی است به دلیل مغایرت این ماده با برنامه ششم توسعه به دو سوم رأی نمایندگان در نشست علنی نیاز داشت.

در ماده1 این طرح آمده است: کلیه کارکنان قراردادی انجام کار معین که دارای حداقل ده‌سال سابقه خدمت و پرداخت حق بیمه در دانشگاه پیام نور هستند و رابطه قراردادی آنها تازمان لازمالاجراء‌شدن این قانون استمرار دارد، با رعایت شرایط زیر به پیمانی تبدیل وضعیت می شوند:

الف- وجود پست بلاتصدی در تشکیلات تفصیلی مصوب دانشگاه بدون افزایش هرگونه پست سازمانی جدید

ب- داشتن شرایط احراز پستهای سازمانی تشکیلات تفصیلی مصوب دانشگاه

ج- کسب حد نصاب نمره لازم، که به تصویب هیأت امنای دانشگاه پیام نور می‌رسد، در آزمونی که توسط مرکز سنجش آزمون دانشگاه برگزار می شود.

د- تأمین اعتبار لازم از طریق منابع تخصیصی دانشگاه به نحوی که هیچ‌گونه بار مالی جدیدی ایجاد نکند.

ه‍ – تأییدیه گزینش.

پس از قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 24 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 17 و 12 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:450201!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون