صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/22
0.0 (0)

موافقان رد طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس

تذکرات نمایندگان براساس قانون اساسی نمی تواند منتهی به سوال شود

نمایندگان موافق رد طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس تاکید دارند که قانون اساسی شرایط بدون محدودیت طرح سوال نماینده از وزرا را تعبیه کرده، بنابراین اصلاح آیین نامه مبنی بر ختم تذکرات نمایندگان به سوال خلاف قانون است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا کاتب در نشست علنی امروز (دوشنبه 22 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی رد طرح یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آیین نامه داخلی مجلس گفت: نمایندگان محدودیتی برای پیگیری تذکرات خود و سوال از وزرا یا حتی رئیس جمهور ندارند، اما براساس قانون اساسی تذکرات نمایندگان نمی تواند منتهی به سوال شود.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طرح مذکور با اصول متعدد قانون اساسی از جمله 57، 88 و 89 که ترتیب سوال، استیضاح و تذکر نمایندگان از وزرا و رئیس جمهور را مشخص کرده، مغایر است، همچنین این موضوع در طرح مشابهی سال 1378 در مجلس به تصویب رسید اما به دلیل مغایرت با قانون اساسی، شورای نگهبان آن را رد کرد.

رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس افزود: با توجه به حجم تذکرات، امکان رسیدگی به آنها به صورت مجزا و در جلسات متعدد وجود ندارد، از سوی دیگر با توجه به تصویب ماده 206 قانون آیین نامه داخلی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیگر هیچ مرجع قانونگذاری حق وضع قانون مغایر آن را ندارد، بنابراین اصلاح این ماده قانونی محدودیت دارد.

علیرضا سلیمی از دیگر موافقان رد طرح مذکور گفت: افزایش کارکرد نظارتی مجلس باید هدف چنین طرح هایی باشد، اما مجلس ابزار نظارتی مختلف از جمله تحقیق و تفحص، سوال، استیضاح و استفاده از ظرفیت ماده 204 آیین نامه داخلی را دارد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد معاونت نظارت مجلس در پیگیری تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان افزود: ما نباید دنبال تغییر قانون باشیم، بلکه کارکرد معاونت مجلس باید تغییر کند. از سوی دیگر ظرفیت های خوبی در اصول 88 و 89 قانون اساسی برای سوال از وزرا و رئیس جمهور دیده شده که باید به درستی آنها را اجرا کنیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم ادامه داد: شأن مجلس را باید حفظ کرد تا قوانینی تصویب نشود که اجرای آنها پیگیری نشود.

مهرداد بائوج لاهوتی دیگر موافق رد طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس درباره تذکرات نمایندگان گفت: بنا بر این طرح اگر تذکری داده شود، وزیر یا معاون رئیس جمهور باید در جلسه ای پاسخ دهد و در صورت عدم اقناع نماینده تذکر به سوال تبدیل می شود. این فرآیند مغایر قانون اساسی است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ترتیبات سوال، استیضاح و تذکر در اصول 57، 88 و 89 قانون اساسی مشخص شده  ما نمی توانیم در شرایط تحمیلی، تذکرات را به سوال تبدیل کنیم.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نمایندگان برای طرح سوال از وزرا یا رئیس جمهور محدودیت قانونی ندارند و اگر این طرح تصویب شود، 4 هزار تذکرات سالانه نمایندگان باید در جلسات متعدد مورد بررسی قرار گیرد که این اقدام علاوه بر اینکه خلاف قانون اساسی است، زمانبر و طولانی است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:434159!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون