صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » گزارشات کمیسیون
1399/06/18
0.0 (0)

در نشست کمیسیون برنامه و بودجه صورت گرفت؛

بررسی لایحه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، لایحه مرتبط با توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را با حضور ابتکار بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست روز سه شنبه ( 18 شهریورماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس برگزار و ابتدا زنگنه رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه در ابتدای جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در این کمیته را به نمایندگان ارائه کرد.

براساس تکالیف برنامه ششم توسعه و تاکید مقام معظم رهبری باید ساختار بودجه اصلاح شود و در این راستا دولت باید لایحه بودجه سال 99 را به صورت اصلاح شده به مجلس ارائه می‌کرد که چنین اقدامی انجام نشد و کلیات لایحه بودجه هم ابتدا در صحن علنی رد شد و بعد در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد.

با توجه به اهمیت و نگاه نمایندگان نسبت به اصلاح ساختار بودجه از همان ابتدای تشکیل دور یازدهم مجلس، کمیته‌ای در همین راستا در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شکل گرفت که این کمیته جلسات مفصلی را با دکتر قالیباف رئیس مجلس، مرکز پژوهش‌های مجلس، کارشناسان و مسئولان دولتی مربوطه برای بررسی بودجه برگزار کرده است.

همچنین اعضای کمیسیون نقطه نظرات و انتقادات خود را نسبت به گزارش کمیته اصلاح ساختار بودجه ارائه کردند و در نهایت مقرر شد، این اصلاحات را انجام و گزارش نهایی را در کمیسیون قرائت کند.

براساس این گزارش؛ با توجه به درگذشت مرحوم جعفری، کمیسیون باید یک عضو را براساس رای‌گیری توسط اعضای کمیسیون و از میان نمایندگان معرفی شده، انتخاب می‌کرد که رضوانی توانست آرای کافی را کسب کند.

همچنین معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور برای ارائه و بررسی لایحه اصلاح بند (ت) ماده (80) قانون پنجساله برنامه ششم توسعه در نشست امروز حضور پیدا کرد که بعد از ارائه گزارش و نظرات مخالف و موافق، این لایحه در کمیسیون رد شد.

براین اساس؛ دولت براساس بند (ت) ماده (80) قانون برنامه ششم توسعه مکلف شده که برنامه جامعی را در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار طراحی و به تصویب مجلس برساند که دولت در این لایحه پیشنهاد حذف عنوان "به تصویب مجلس برسد" را ارائه کرده بود.

همچنین ابتکار گزارشی را از اقدامات معاونت زنان و خانواده در حوزه اشتغالزایی و حمایت از زنان سرپرست خانوار ارائه و اعلام کرد، جزئیات این برنامه اجرایی است که بعد از بیان نظرات مخالف و موافق این لایحه رد شد زیرا این طرح بعد از تصویب در مجلس دیگر با تغییر دولت‌ها و یا برنامه‌های پنج ساله دچار مشکل نخواهد شد.

به گزارش پارلیران؛ اکنون بیش از 3 میلیون زن سرپرست خانوار وجود دارد که باید به بحث معیشت و زندگی آنها رسیدگی شود، بنابراین نیاز به یک قانون دائمی در این حوزه وجود دارد و دولت بهتر است، اقدامات خود را در این زمینه به صورت لایحه‌ای تدوین و به مجلس ارسال کند.

نظرات کاربران

Parameter:462242!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون