صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » گزارشات کمیسیون
1399/06/16
0.0 (0)

در نشست کمیسیون برنامه و بودجه صورت گرفت؛

بررسی لایحه تغییر پایان سال مالی کشور برای تفریغ بودجه

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس لایحه اصلاح مواد (۶۳) و (۶۴) قانون محاسبات عمومی کشور که به موضوع پایان سال مالی کشور برای تفریغ بودجه پرداخته در جلسه را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی نشست امروز یکشنبه (16 شهریورماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس برگزار و لایحه اصلاح مواد (63) و (64) قانون محاسبات عمومی کشور که به موضوع پایان سال مالی کشور برای تفریغ بودجه پرداخته مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است؛ براساس روال فعلی اسناد هزینه‌کرد بودجه‌های جاری هر سال باید تا پایان فروردین ماه سال بعد برای انجام تفریغ ارائه شود و اسناد بودجه‌های عمرانی هم تا پایان تیر ماه باید تحویل داده شوند. اما در سال های اخیر به دلیل نامنظم بودن درآمدهای کشور و کمبود زمان برای هزینه کردن درآمدهای عمده در پایان سال، در برخی سال‌ها درخواست شده تا پایان سال مالی بودجه عمرانی بجای تیرماه پایان شهریور ماه قرار داده شود.

همچنین براساس لایحه اصلاح مواد (63) و (64) قانون محاسبات عمومی کشور درخواست شده تا با ارائه یکسال فرصت، بودجه های عمرانی به شکل مناسب‌تری هزینه شود، بحث بسیاری روی این موضوع در کمیسیون انجام شد و نمایندگان به دلیل اینکه معتقد بودند، این لایحه عملا بودجه را دو ساله می‌کند با آن مخالفت کردند.

این لایحه برای بررسی بیشتر به کمیته مربوطه ارائه شد تا در صورت امکان رفع مشکل کمبود زمان برای هزینه کرد بودجه متناسب با قانون اساسی، گزارش آن را به کمیسیون ارائه کند.

همچنین طرح استفساریه تبصره (62) قانون برنامه دوم توسعه که ناظر بر برداشت از صندوق ذخیره فرهنگیان بود در این کمیسیون بررسی شد و نمایندگان به دلیل اینکه این طرح در عمل استفساریه نبوده و توسعه قانون محسوب می‌شد و احتمال رد آن توسط شورای نگهبان وجود داشت با آن مخالفت کردند بنابراین برای بررسی بیشتر به کمیته مربوطه ارجاع شد.

به گزارش پارلیران؛ قرار است؛ کمیته طی جلسه‌ای با طراحان این استفساریه آنچه مدنظر آنهاست را متناسب با قانون تدوین کرده و به کمیسیون ارائه کند تا در شورای نگهبان هم نسبت به آن ایراد گرفته نشود.

نظرات کاربران

Parameter:462184!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون