صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/18
0.0 (0)

علی اکبری:

باید روش های سنتی و اصالت هیات ها حفظ شود

نماینده مردم شیراز در مجلس با تاکید بر اینکه نباید در مجالس عزاداری امام حسین شاهد نوحه‌های غیرمتعارف، بدعت‌گذاری و صحبت هاى انحرافی باشیم، گفت: باید نظارت مناسبی انجام شود تا روش های سنتی و اصالت هیئت‌ها حفظ شود.

علی اکبری در  گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد آداب و رسوم استان فارس و شهر شیراز در ایام محرم، گفت: استان فارس خواستگاه تنوع قومی و فرهنگی بوده و ظرفیتی را ایجاد کرده که بروز آنها در آیین های مذهبی به طور کامل به چشم می خورد؛ چاووش‌خوانی، تعزیه‌خوانی، سینه‌زنی، حمل کوزه آب توسط کودکان در روز تاسوعا و طبقات چراغ و آیینه از آیین های شهر شیراز در این ایام است.

علی اکبری

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این روزها مردم شیراز همانند سایر مناطق کشور در حزن، ماتم و اندوه فرو رفته‌اند، افزود: هئیت‌های عزاداری پرشورتر از گذشته به عزداری می‌پردازند و این عزاداری‌ها در روزهای تاسوعا و عاشورا به اوج می‌رسد.

وی ادامه داد: در شیراز آیین‌های مذهبی بسیار فراوانی وجود دارد البته مقصد تمامی هیئت‌های عزاداری به سمت شاهچراع ( ع )، امامزاده سید میرمحمد و یا سید علاء‌الدین حسین است و سپس هر کدام از گروه‌ها متفرق و به سمت هئیت خود رفته و پذیرایی می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در شیراز آیین گل مالی بخشی از سر و لباس نیز وجود دارد البته این گل مالی برای این است که هئیت ها عزاداران خود را تشخیص دهند و به شیوه لرستان نیست که تمامی بدن آغشته به گل شود.

نباید در مجالس عزاداری امام حسین شاهد نوحه‌های سبک و غیرمتعارف، بدعت‌گذاری و  صحبت هاى انحرافی نباشیم

اکبری با بیان اینکه آیین‌های عزاداری برای زنده نگه داشتن حقانیت امام حسین ( ع )  به خوبی مدیریت و برگزار می‌شوند، گفت: انتظار می‌رود در مجالس عزاداری  شاهد رفتارهای دور از شان امام حسین(ع) و همچنین نوحه‌های سبک و غیرمتعارف، بدعت‌گذاری و صحبت هاى انحرافی نباشیم و نظارت مناسبی انجام شود تا روش های سنتی و اصالت هیئت‌ها حفظ شود./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:429171!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون