صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
407801 1398/02/15
0.0 (0)

دکترلاریجانی در جمع فرهنگیان نمونه کشوری:

ایران در دیپلماسی منش موقرانه‌ای را دنبال می‌کند

رخی تحرکات دشمن از سر قدرت نیست بلکه با عملیات روانی ناکامی خود را پوشش می دهند لذا امیدواریم با توجهاتی که مقام معظم رهبری به عموم ملت ایران دادند زمینه رفع و حل این مشکلات فراهم شود.

رئیس قوه مقننه از رسانه ها خواست در خصوص ساماندهی عملیات روانی دشمن توجیه باشند و روشن گری کنند و افزود: برخی تحرکات دشمن از سر قدرت نیست بلکه با عملیات روانی ناکامی خود را پوشش می دهند لذا امیدواریم با توجهاتی که مقام معظم رهبری به عموم ملت ایران دادند زمینه رفع و حل این مشکلات فراهم شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در جلسه با معلمان نمونه کشوری که عصر امروز (شنبه، 14 اردیبهشت) در سالن مشروطه برگزار شد، ضمن تبریک هفته معلم و قدردانی از زحمات معلمان و فرهنگیان گفت: طبق گفته مقام معظم رهبری مسئله آموزش و پرورش یک امر زیربنایی برای کشور است؛ همچنان که در کشورهای دیگر نیز موضوع پراهمیتی است و در حد امنیت ملی کشورها و یک امر حیاتی محسوب می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع فرهنگیان و تاکید ایشان بر موضوعاتی همچون حفظ منزلت معلمان، مسئله کنکور، اجرای سند تحول، مدارس استعدادهای درخشان، صیانت از جایگاه دانشگاه فرهنگیان و مهارت آموزی در آموزش و پرورش، تصریح کرد: منزلت معلمان موضوع پراهمیتی است و باید به جایگاه اجتماعی آن ها توجه کافی داشت؛ گاهی اوقات آن ها دلخوری هایی دارند همچون اینکه چرا زمانی که مطالبات فرهنگیان پرداخت می شود، مسئولان بارها به آن اشاره می کنند ولی در مقابل پرداخت مطالبات دیگر کارکنان دولت حرفی نمی زنند.

دکترلاریجانی پیشنهاد داد پرداخت این مطالبات رسانه‌ای نشود و تاکید کرد: باید بسته ای تعریف شود که این امور مورد رعایت قرار گیرد و رسانه ها نیز توجه کنند که جایگاه معلمان در جامعه با کرامت باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بر توجه مجلس نسبت به بودجه آموزش و پرورش در تدوین بودجه سال 98 اشاره کرد و افزود: با همه مضایقی که در کشور داریم، برای بودجه آموزش و پرورش حدود 4 هزار میلیارد تومان اضافه شد و از کمیسیون آموزش مجلس خواسته شد که نسبت به معوقات و مطالبات گذشته نیز راهکاری پیدا کند.

وی تاکید کرد: باید رقم دقیق این مطالبات و معوقات مشخص شود تا در جلسه با کمیسیون آموزش مجلس و سازمان برنامه و بودجه به یک وفاقی برسید که راهکاری برای حل این موضوع در یک بازه زمانی مشخص تعریف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان توضیح داد: این صندوق پشتوانه کار فرهنگیان است و باید برای آتیه آن ها فعال شود و اگر پیش از این صدمه دیده، نیاز به جبران دارد.

وی با اشاره به حکمی در بودجه سنواتی مبنی بر اینکه از منابع و امتیازات و شرکت های دولتی برای سرپا شدن مجدد صندوق هایی از این دست استفاده شود، گفت: وزیر آموزش و پرورش باید این موضوع را جدی بگیرد و ضمن احصاء مشکلات صندوق ذخیره فرهنگیان، برای سرپا کردن این صندوق از امکانات دولتی بهره گیرد تا صندوق از یک قدرت مالی برای تعهدات خود برخوردار شود.

دکترعلی لاریجانی تاکید کرد: فصل استفاده از این حکم بودجه برای صندوق ذخیره فرهنگیان هم‌اکنون است زیرا بعدها ممکن است این منابع صرف امکانات دیگر شود.

وی خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر در مقام اجرا مشکلی پیدا کردید به مجلس رجوع کنید تا وساطت کنیم نص قانون محقق شود و فرهنگیان از آتیه روشنی برخوردار باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به کمبود نیروی انسانی در برخی رشته ها، پیشنهاد داد: علی الاصول این کمبود نیرو باید از طریق دانشگاه فرهنگیان تامین شود ولی اگر زمان ندارید، می توان از فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر استفاده کرد و با برگزاری دوره هایی برای آن ها به منظور تعلیم کار آموزشی، نیاز خود را مرتفع کنید. 

وی همچین بر ضرورت مهارت آموزی در نظام آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: مسئله اشتغال در شرایط فعلی موضوع بسیار مهمی است و با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بنگاه های کوچک، خرد و متوسط از اولویت های دولت می باشد که با اندک منابعی می تواند فعال شود لذا شما هم به این بخش توجه خاص داشته باشید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجوز از رهبری برای برداشت 50 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به منظور تجهیز امکانات فنی و حرفه ای و تقویت آموزش های فنی و حرفه ای، خواستار اولویت دادن آموزش و پرورش به این مسئله شد و تصریح کرد: کشور در بسیاری از زمینه ها به افراد متخصص و ماهر احتیاج دارد و اگر می خواهید در شرایط فعلی افراد با علاقه وارد بازار کار شوند، به نیاز جامعه و بازار کار توجه کنید.

وی در ادامه با اشاره به موضوع کنکور و بیانات مقام معظم رهبری در این خصوص، افزود: کنکور در کشور معضلی شده است؛ در جلسه ای که به تازگی با دکتر عارف و تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس و رئیس سازمان سنجش داشتیم در مورد این ایده که چگونه باید استرس دانش آموز در قبال کنکور را کم کرد، صحبت شد زیرا شیوه کنونی مبتنی بر تست زنی است که افراد را از نخبگی می اندازد.

دکترلاریجانی گفت: در این جلسه وفاقی وجود داشت که می شود این موضوع را سامان داد و به همین دلیل مرکز پژوهش ها به همراه وزارت علوم و سازمان سنجش موظف شدند ظرف یک ماه طرحی را آماده و به مجلس ارائه کنند.

رئیس قوه مقننه از وزارت آموزش و پرورش خواست این موضوع را که به نظام تعلیم و تربیت در کشور آسیب می زند، جدی بگیرد و افزود: به دلیل کنکور، نحوه آموزش و پرورش و خلاقیت آفرینی تحت تاثیر قرار می گیرد و در همین راستا بنگاه های شیاد مآبانه نیز زیاد شده اند زیرا روش های تست زنی را آموزش می دهند که هیچ خاصیتی برای خلاقیت فرد ندارد و در واقع کشتن استعدادها است.

وی ادامه داد: در نامه ای که خدمت مقام معظم رهبری نوشتم توضیح دادم که این امر چه صدماتی به نظام تعلیم و تربیت می زند و اینگونه تبلیغات چقدر مضر است که ایشان نیز دستوراتی را در این خصوص داشتند و لازم است آموزش و پرورش آن را دنبال کند.

دکترلاریجانی با اشاره به اینکه ساز و کار این امر در مجلس فراهم شده است، تصریح کرد: مؤلفه های چنین موضوعی بحث شد و در کمیسیون آموزش مجلس باید سامان بگیرد زیرا تجربه خوبی در دنیا در این زمینه وجود دارد و امیدواریم سال آینده در جلسه با معلمان، وزیر آموزش و پرورش از حل مسئله کنکور در کشور گزارش دهد.

استفاده از افراد دارای اهلیت و معلمان باسابقه برای اداره مدارس و کاهش بار وزارت آموزش و پرورش با وجود مدارس غیرانتفاعی از دیگر موضوعاتی بود که رئیس مجلس به آن اشاره کرد.

دکترلاریجانی همچنین با اشاره به اجرای سند تحول آموزش و پرورش، گفت: باید نیروهای متدین و انقلابی تربیت و معاونت پرورشی فعال تر شود تا افرادی آگاه و با بصیرت تربیت کند که البته این امر فقط به مدرسه مربوط نیست و کل اجتماع را در بر می گیرد.

وی با اشاره به اینکه تربیت کودکان باید با شرایط زمانه متناسب باشد، توضیح داد: اگر مؤلفه های زمانه تغییر کرد پایه های تربیتی باید در آن بستر قرار گیرند.

رئیس قوه مقننه در ادامه بر لزوم افزایش خلاقیت آفرینی در مدارس، اشاره کرد و افزود: مجموعه آثار شهید مطهری حاوی این نکته مهم است که خلاقیت وی در آثارش را نشان می دهد و او از مجموعه مباحث اسلامی یک اجتهاد خلاقانه داشته است؛ نظام آموزشی که ابتکار و خلاقیت در آن رشد کند، افرادی مانند شهید مطهری را تحویل جامعه می دهد.

وی ادامه داد: موضوع پرورش قدرت ابتکار مسئله مهم آموزش و پرورش است زیرا نظامات آموزش و پرورش در دنیا تغییرات زیادی داشته است.

دکترلاریجانی با اشاره به ایده وزیر آموزش و پرورش مبنی بر کم شدن تکالیف شب دانش آموزان، گفت: این ایده که بسیار هم سر و صدا کرد، ایده خوب و حرف درستی بود زیرا تکالیف انبوه خلاقیت ایجاد نمی کند و وقتی شیوه حفظی در مدارس حاکم باشد، دانش آموز آن را فراموش خواهد کرد اما اگر شیوه تحقیقی مدنظر قرار گیرد، علاوه بر افزایش اتکاء نفسانی و باروری ذهنی دانش آموز، سیالیت لازم را در سیستم دانش آموزی به وجود می آورد.

وی با تاکید بر اینکه معلمان باید بسترساز این شیوه باشند و در این راستا آموزش ببینند، ادامه داد: بیخود در جامعه وزیر آموزش و پرورش را بابت این ایده هو کردند زیرا این حجم از تکالیف برای دانش آموزان نه تنها کار درستی نیست بلکه در دنیا نیز مرسوم نیست زیرا باید به دانش آموزان برای تحقیق ماموریت داده شود و در این شرایط است که قوه ابتکار او رشد می کند.

دکترلاریجانی ادامه داد: توصیه می کنم به جای روش های متعارف از روش های امروزی برای رشد خلاقیت دانش آموزان استفاده شود.

وی همچنین بر لزوم تقویت حس مسئولیت پذیری از درون آموزش و پرورش و نیز آموزش کار جمعی، تاکید کرد و توضیح داد: در ایران از نظر فرهنگی نقطه ضعفی در خصوص کار جمعی وجود دارد در حالی که باید این امر را از همان کودکی به بچه ها آموزش داد؛ مثلا مشاهده می شود در ورزش فردی، قهرمان زیاد داریم اما در ورزش های گروهی دچار افول هستیم که چنین موضوعی ریشه فرهنگی دارد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چنین معضلی در اداره کشور و حتی در حوزه سیاست نیز دیده می شود، افزود: مشاهده شده کسی که مسئولیتی را در دست می گیرد با افتخار می گوید که تشکیلاتی نیستم؛ این حرف به آن معنا است که درون یک نهاد مدنی تربیت نشده ام و مشکل همین جا است که کار جمعی در جامعه ما، حسن تلقی نمی شود.

ایران مانند برخی جوان‌های منطقه نیست که با رفتارشان به آشفته سازی منطقه کمک می کنند

وی با اشاره به بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با فرهنگیان در خصوص لزوم انسجام و وفاق داخلی، گفت: ما با برخی موجودات دردسرساز برای ایران و برای صحنه بین المللی مواجه شدیم که اگرچه ایران منش موقرانه ای در دیپلماسی دنبال می کند و مانند برخی از جوان های منطقه نیست که بدون ارزیابی از شرایط، رفتاری می کنند که به آشفته سازی منطقه کمک می کند، آن ها یک جنگ تمام عیار علیه ایران به راه انداخته اند.

دکترلاریجانی ادامه داد: این امر در کل دنیا یک بی انضباطی بین المللی راه انداخته و اگرچه شاید به صورت موقت فوایدی داشته باشد ولی جایگاه آمریکا را افول می دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملیات روانی آمریکا در قبال ایران از یک سو و فشار اقتصادی او در همه جهات از سوی دیگر، گفت: آثار برخی از رفتارهای آن ها در زمینه تورم و فشار به مردم قابل ملاحظه است زیرا تحریم نفتی، تحریم بانکی، تحریم حمل و نقل و تحریم صادرات را از همه طرف اعمال کرده اند و با توجه به ارتباطات خود در ساختارهای بین المللی توانسته اند بر اراده آن ها تاثیر بگذارند.

آمریکا در تحریم نفتی ایران موفق نمی‌شود ولی عملیات روانی راه می‌اندازد

وی با بیان اینکه آمریکا در تحریم نفتی موفق نمی شود و خود او نیز می داند، به عملیات روانی این کشور اشاره کرد و توضیح داد: آمریکا دوگونه عملیات روانی را در داخل کشور و در خارج دنبال می کند؛ ترامپ تماس خود را با بن سلمان علنی می کند و با عملیات روانی به دنبال گرفته شدن شوک بازار است و البته در داخل نیز برخی در دام آن ها می افتند و همین مسیر را پیگیری می کنند که در چنین شرایطی باید با تکیه بر وفاق و انسجام داخلی و پرهیز از مسائل حاشیه ای، کشور را مدیریت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی دشمن بزرگی از همه جهات کیان ملت را هدف قرار داده، باید اختلافات داخلی را حداقل به صورت تاکتیکی کنار گذاشت و اختلاف سلیقه ها را در مقابل حمله دشمن کم کرد.

وی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه ایران نمی تواند آب سنگین تولید کند، گفت: ما متناسب با برجام خلافی مرتکب نشدیم؛ بنا بود شما مواد غنی سازی شده را از ما بخرید و به جای آن مواد اولیه تحویل دهید ولی اکنون اگر نمی خواهید بخرید، در داخل می ماند.

رئیس قوه مقننه از رسانه ها خواست در خصوص ساماندهی عملیات روانی دشمن توجیه باشند و روشن گری کنند و گفت: برخی تحرکات دشمن از سر قدرت نیست بلکه با عملیات روانی ناکامی خود را پوشش می دهند لذا امیدواریم با توجهاتی که مقام معظم رهبری به عموم ملت ایران دادند زمینه رفع و حل این مشکلات فراهم شود.

در ابتدای این جلسه سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش گزارشی از وضعیت بودجه، نحوه اجرای سند تحول و وضعیت مطالبات و معوقات فرهنگیان ارائه کرد.

نظرات کاربران

Parameter:407801!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون