صفحه اصلی » قانون گذاری » دستور جلسات کمیسیون ها » هفتگی کمیسیون ها
1398/07/09
0.0 (0)

ایجاد سامانه به روزرسانی نیروی انسانی در آموزش و پرورش

نشست تخصصی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره وضعیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش مقرر کرد سامانه به روزرسانی نیروی انسانی دراین وزارتخانه تا دو ماه آینده ایجاد شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی در نشست امروز(سه‌شنبه ۹ مهر) کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که با موضوع بررسی راهکارهای رفع کمبود نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش با حضور مسئولان سازمان امور استخدامی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، مباحث جدی پیرامون موضوع جبران کمبود معلم در سراسر کشور مطرح شد.

یکی از مسائل مورد بحث، عدم استفاده از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بود زیرا بسیاری از قوانینی که در راستای ساماندهی نیروی انسانی در مجلس تصویب شده است، به درستی اجرا نمی‌شود.

در نشست امروز برای کوتاه مدت و بلند مدت تصمیمات مهمی گرفته و مقرر شد برای جبران نیروی انسانی در کوتاه مدت بر سازماندهی نیروی انسانی موجود و همچنین به کارگیری نیروهای بازنشسته و استفاده از ظرفیت معلمانی که وقت خالی دارند، ساز و کار اجرایی در نظر گرفته شود.

برای بلندمدت نیز مقرر شد سامانه به روزرسانی نیروی انسانی به تفکیک جنس، رشته، مقطع، استان و شهرستان تا دو ماه آینده در آموزش و پرورش ایجاد و به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه شود.

همچنین مقرر شد طی دو هفته آینده نیز توافقی بین سازمان امور استخدامی و وزارت آموزش و پرورش در خصوص جذب نیروهای حق‌التدریسی و بلاتکلیف اتخاذ شود تا این نیروها تعیین وضعیت شده و کمبودها در آموزش و پرورش احصاء شود.

بر این اساس تا 15 مهرماه آیین‌نامه استخدامی نیروهای حق‌التدریسی که در حضور دو نماینده ناظر کمیسیون آموزش و تحقیقات تدوین شده باید به تأیید این نمایندگان برسد.

در ادامه بر لزوم حمایت از راه‌حل‌های دانشگاه فرهنگیان برای رفع کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش تأکید شد.

همچنین تأکید شد وزارت علوم ، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان درباره جذب نیرو از سایر دانشگاه‌ها برای جبران نیروی انسانی در آموزش و پرورش به تفاهمی سه جانبه برسند.

آخرین موضوع مورد توافق در نشست امروز آن بود که برآوردی از معلمان فارغ التحصیل صورت گیرد تا مشخص شود چند درصد از این معلمان در شغل خود مشغول به کار هستند.

نظرات کاربران

Parameter:432713!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون