صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1397/10/29
0.0 (0)

شوشتری:

انتخابات مجلس باید ارتباط حاکمیت و مردم را حفظ کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: برخی می‌گویند اگر انتخابات مجلس استانی شود، رابطه کف جامعه با اجزای حاکمیت قطع می‌شود، در این شرایط باید سامانه‌ای طراحی شود که دارای نقاط مثبت و رفع نقاط منفی فعلی باشد.

هادی شوشتری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس و اثرگذاری آن بر تحزب در کشور، اظهار داشت: تعداد احزاب به لحاظ کمّی در کشور پایین نیست ولی به لحاظ کیفی برای ایجاد نظام مبتنی بر حزب مناسب نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ساختار حقیقی 3 جریان اصلاحات، اصولگرایی و جریان میانی و اعتدال را داریم، بیان کرد: باید 2 یا 3 حزب بزرگ شکل بگیرد و احزاب کوچک نسبت خود را با این احزاب بزرگ حفظ کنند.

باید 2 یا 3 حزب بزرگ در کشور وجود داشته باشند

وی افزود: در عالم واقع احزاب کوچک باید به یک جریان کلی وابسته باشند، در آن صورت احزاب با برنامه در فرایند انتخابات حضور پیدا می‌کنند، در بسیاری از کشورها اصول کلی و استراتژی‌ها احزاب یک سان است و در جزئیات و فروع مقداری اختلاف وجود دارد.

شوشتری ادامه داد: در کشور باید 2 یا 3 حزب بزرگ وجود داشته باشند و فرایند انتخابات‌های مجلس، ریاست جمهوری و شوراها با فرض همین ساختار سیاسی برگزار شود.

مجمع تشخیص مصلحت نظام به لحاظ کارکردی با مجلس سنا متفاوت است

نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان مجلس اکنون کمتر به امور ملی می‌پردازند و بیشتر به امور جزئی مردم تمرکز دارند، گفت: براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ساختار سیاسی کشور تک‌مجلسی است در حالی که برخی سیستم‌های حقوقی دیگر دومجلسی هستند.

وی افزود: برخی می‌خواهند مجمع تشخیص مصلحت نظام را بعنوان مجلس دوم یا سنا معرفی کنند ولی واقعیت این است که به لحاظ کارکردها مجمع تشخیص مصلحت نظام، ساختار و کارکردش در قانون اساسی مشخص است.

طرح استانی شدن انتخابات مجلس باید نقطه قوت شیوه فعلی یعنی حفظ ارتباط حاکمیت و مردم را حفظ کند

شوشتری با اشاره به ضعف سیستم فعلی انتخابات مجلس، اظهار داشت: بدی وضع موجود این است که نمایندگان به کارهای جزئی می‌پردازند و از پرداختن به موضوعات ملی و فراملی باز می‌‎مانند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقطه مثبت انتخابات فعلی مجلس این است که ارتباط وثیقی بین حاکمیت و توده مردم وجود دارد، گفت: برخی می‌گویند اگر انتخابات مجلس استانی شود، رابطه کف جامعه با اجزای حاکمیت قطع می‌شود، در این شرایط باید سامانه‌ای طراحی شود که دارای نقاط مثبت و رفع نقاط منفی فعلی باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بعید است برگزاری انتخابات مجلس به صورت استانی انجام شود.

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:383334!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون