صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
415579 1398/03/25
0.0 (0)

سفر دوروزه رییس مجلس به خراسان شمالی؛

افتتاح جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر کشور و بازدید از چندین طرح صتعتی و کشاورزی

رئیس مجلس شورای اسلامی که منظور یک سفر دو روزه  و بازدید  و دیدار با مسولان  ومردم استان خراسانی شمالی به این استان سفر کرد در بدو ورود در جمع خبرنگاران این استان، ضمن انتقاد از فعالیت موثر اروپایی‌ها در زمینه برجام گفت: اگر در مهلت باقی مانده اروپایی‌ها اقدام عملی انجام دهند شرایط برجام تغییر خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی که منظور یک سفر دو روزه  و بازدید  و دیدار با مسولان  ومردم استان خراسانی شمالی به این استان سفر کرد در بدو ورود در جمع خبرنگاران این استان، ضمن انتقاد از فعالیت موثر اروپایی‌ها در زمینه برجام گفت: اگر در مهلت باقی مانده اروپایی‌ها اقدام عملی انجام دهند شرایط برجام تغییر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی بعدازظهر روز -چهارشنبه، 22 خرداد ماه -  در بدو ورود درجمع خبرنگاران خراسان شمالی اظهار داشت: جهت عرض ارادت به مردم استان خراسان شمالی به اینجا آمده‌ام تا از نزدیک شاهد فعالیت‌های آبادگرانه این استان مهم باشم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: خراسان شمالی حتماً باید پیشرفت‌های اقتصادی خوبی را داشته باشد. در برنامه ششم توسعه اهداف خوبی برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی در نظر گرفته شده است و می‌خواهیم از نزدیک نظرات فعالان اقتصادی و مدیران استانی را بشنویم تا مشخص شود مسیر توسعه این منطقه چگونه است.

وی افزود: همچنین به شهرستان‌های استان خراسان شمالی نیز سفر خواهیم کرد تا از نزدیک با مسائل آنها نیز آشنا شویم.

دکتر لاریجانی در خصوص ضرب‌الاجل 60 روزه ایران در خصوص برجام گفت: اقدام اروپایی‌ها بیشتر در زمینه ایجاد اینستکس بوده است که هنوز بروز جدی از نظر فعالیت اقتصادی نداشته است.

رئیس نهاد قانون گذاری کشورادامه داد: باید نفت از ایران خارج شود و منابع‌اش در اینستکس قرار گیرد. در رایزنی‌هایی که با ایران می‌شود طرف مقابل اعلام می‌کند می‌خواهیم اقدامات عملی را انجام دهیم که با توجه به این شرایط هنوز فرصت باقی است و اگر در این  فاصله اقدامی انجام شود، شرایط تغییر می‌کند.

 

دکتر علی لاریجانی  در ادامه به عنوان اولین برنامه خود در گلزار شهدای شهر بجنورد حضور یافت و به زیارت امامزاده سید عباس بن موسی بن جعفر رفت.

دکتر لاریجانی در جمع خانواده‌ معظم شهدا، روحانیون، تشکل‌های مردمی، نخبگان، فعالان اقتصادی و مسئولان استان خراسان شمالی حاضر شد و به گفت و گو با آنها پرداخت.

 به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، علی اکبری نماینده بجنورد و سملقان و مانه در این نشست صمیمی اظهار داشت: اجرای تخصیص اعتبار توازن منطقه‌ای در استان خراسان شمالی را شاهد نیستیم و منطقه ما به همین جهت، بسیار متضرر شده و تذکرات مکتوب و فریادهای ما در مجلس افاقه نکرده و از شما می‌خواهیم این موضوع را پیگیری کنید.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مصوبات سفر رئیس جمهور به استان خراسان شمالی هنوز اجرائی نشده است، بیان کرد: راهی که از استان خراسان شمالی به سمت گرگان می‌رسد به دلیل مشکلاتی که دارد، به جاده مرگ معروف شده است.

وی افزود: اعتبار احداث راه آهن اسفراین به شیروان در صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است اما هنوز اجرائی نشده است.

اکبری ادامه داد: به دلیل فاصله استان خراسان شمالی با مرکز، سرمایه‌گذاران تمایلی به سرمایه‌گذاری در این استان ندارند. می‌توان از اعتبار دستگاه‌های خصولتی برای بهبود اشتغال در استان استفاده کرد. پروژه پتروشیمی علیرغم کلنگ زنی همچنان معطل مانده است و امیدواریم شستا، ایدرو و ایمیدرو در این پروژه ورود کنند.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه تعیین تکلیف دهکده رضوی در نوبت مجلس مانده است، در این روستا که قبل از انقلاب به سبب درمان برخی بیماران احداث شده اما اکنون وضعیت اشتغال در این منطقه وضعیت مناسبی ندارد.

اکبری اظهار داشت: عموما شاخص‌های برخورداری استان خراسان در رتبه ۲۸ تا ۳۱ قرار دارد ، برخی تسهیلات برای بازسازی واحدهای روستایی پیش‌بینی شده اما در راه‌های روستایی دچار مشکل شده‌ایم.

علی قربانی نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ۳ هزار شهید استان خراسان شمالی، اظهار داشت: سرانه تولید ناخالص داخلی استان، نصف میانگین کشوری است و میانگین اشتغال و تورم در استان نیز از وضعیت کشوری نابسامان تر است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بعد از انقلاب اسلامی، توجه به مناطق محروم در دستور کار قرار گرفت اما از آنجایی که تخصیص امکانات فراوان به مناطق محروم منجر به تولید اشتغال نشد سپس شاهد مهاجرت مردم از روستاها به شهرها هستیم و اکنون فاصله بین استان‌های توسعه یافته و کمتر توسعه یافته در حال افزایش است.

وی افزود: به دلیل عدم وجود تعداد بالای پروازها و عدم بهره‌مندی از راه‌آهن و جاده‌های نامناسب به نوعی می‌توان گفت استان خراسان شمالی در بن بست است در این شرایط باید مشوق‌های سرمایه‌گذاری را جهت ایجاد تمایل در سرمایه گذاران در استان خراسان شمالی ایجاد کرد.

قربانی ادامه داد: بستر سرمایه‌گذاری در استان را با ایجاد مشوق‌های مناسب باید ایجاد کنیم. اکنون یک سوم خانوارها و یک چهارم جمعیت استان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که نشان دهنده کمبود درآمد مردم است.

عبدالرضا عزیزی نیز درادامه این نشست با بیان اینکه از کاستی‌های استان گفته شد و من می‌خواهم از ابعاد مثبت استان خراسان شمالی بگویم، اظهار داشت: صد درصد روستاهای شیروان را گازرسانی کردیم و مردم از این جهت بسیار رضایت دارند و 90 درصد روستاها نیز دارای آب هستند، همچنین 90 درصد روستاها به زودی تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار می‌گیرند.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: 650 کیلومتر جاده روستایی داریم که از این مقدار 480 کیلومتر آسفالت شده است. همچنین حدود 8 هزار میلیارد در پتروشیمی سرمایه‌گذاری شده است و بیمارستان دکتر قائمی شیروان از برخی بیمارستان‌های تهران نیز بهتر است.

وی افزود: جمهوری اسلامی کارهای زیادی را در عمر 40 ساله خود انجام داده است اما در تبلیغ و اطلاع رسانی به مردم ضعف داریم.

عزیزی ادامه داد: خیلی بد است که در جمهوری اسلامی ایران روز به روز سفره مردم خالی‌تر می‌شود و به تعداد افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار می‌گیرند، افزوده می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: احداث بزرگراه مشهد تا قوچان آغاز شده و پیمانکار آن آستان قدس رضوی است و درخواست ما این است که ادامه این بزرگراه به شیروان، بجنورد و گرگان نیز برسد./

 

افتتاح گلخانه گل نگین

رئیس مجلس شورای اسلامی درادامه سفر خود به استلن خراسان شمالی گلخانه گل نگین بالقیس اسفراین را افتتاح کرد.

برای ساخت این گلخانه که ۱۲ هزار متر مساحت دارد حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است./

 حضور رییس مجلس شورای اسلامی در جشنواره عشایری کشور

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاحیه جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر کشور که در محل ارگ بلقیس شهرستان اسفراین برگزار شد، اظهار داشت: خیلی خوشحالم از اینکه فعالیت های شما در عرصه فرهنگی، صنایع دستی و فعالیت های گوناگون اقتصادی را از نزدیک مشاهده کردم.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به دلیل آنکه عشایر سرمایه کشور هستند، در مجلس نیز مورد توجه نمایندگان قرار دارند و در قانون بودجه سال جاری اعتبارات قابل توجهی برای آبرسانی به مناطق عشایرنشین تصویب شده است.

وی افزود: ما قدردان زحمات شما هستیم، زیرا بخش مهمی از تولید کشور برعهده عشار است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در سال رونق تولید، بار مسئولیت سنگینی بر دوش همه ما است تا عشایر که از تولیدگران مهم کشور هستند، حمایت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای عرض خداقوت به اینجا آمدم تا بدانید شما عشایر در قلب ما جا دارید.

قوامی: عشایر 1.5 درصد جمعیت کشور هستند اما 25 درصد پروتئین کشور را تامین می کنند

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، هادی قوامی در مراسم افتتاحیه جشنواره ملی فرهنگی ورزشی عشایر کشور گفت: عشایر 1.5 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند اما 25 درصد پروتئین و 35 درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همانطور که امام خمینی (ره) فرمودند عشایر ذخیره انقلاب هستند و در اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، رکن مهمی هستند.

وی افزود: عشایر هر ساله 170 هزار تن گوشت تولید می کنند، به همین دلیل 170 عضو فراکسیون عشایری مجلس موافقت کردند تا یک درصد از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به عشایر اختصاص دهند که البته با اذن رهبری عشایر کشور مشمول این قانون شدند که 200 میلیارد برای آن در نظر گرفته شده است.

قوامی گفت: سیاه چادر عشایر هم بنگاه چندمحصولی است که پروتئین و صنایع دستی تولید می کند و هم پاسگاهی برای حفاظت از کشور هستند.

 

بازدید از واحد صنعتی بهنوش

دکتر علی لاریجانی در ادامه سفر خود به استان خراسان شمالی در شیروان حضور یافت و از چند طرح صنعتی و کشاورزی بازدید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از واحد صنعتی بهنوش در شهرستان شیروان بازدید کرد.

 

بازدید از کاخانه قند شیروان و مزرعه کشت نشایی بازدید

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر خود به استان خراسان شمالی از از «کارخانه قند شیروان» و «مزرعه کشت نشائی بازدید» کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی که به استان خراسان شمالی سفر کرده است ، بعد از ظهر امروز پنجشنبه ( ۲۳ خردادماه ) باحضور در گلزار شهدای شهرستان شیروان به مقام شامخ این شهیدان ادای احترام کرد.

 

براساس این گزارش رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین از مزرعه کشت نشائی جهاد کشاورزی بازدید کرد.

شایان ذکر است این مزرعه در مصرف آب تا ۷هزار مترمکعب و در مصرف بذر تا ۵۰ درصد صرفه جویی می‌کند و تلفات ناشی از  آفات نیز به میزان ۴۰ درصد کاهش می‌یابد و تولید کمی و کیفی را به میزان ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

همچنین دکتر علی لاریجانی از واحد صنعتی قند شیروان بازدید کرد و از نزدیک در جریان این واحد تولیدی قرار گرفت./

 

حضور درجلسه بررسی زیرساخت های جاده ای و ریلی خراسان شمالی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی که به استان خراسان شمالی سفر کرده بود  در جلسه بررسی زیرساخت های جاده ای و ریلی استان خراسان شمالی که در فرمانداری شیروان برگزار شد، اظهار داشت: تلاش های زیادی پس از انقلاب در کشور برای توسعه و آبادانی همه بخش های کشور انجام شده است، البته نارسایی هایی وجود دارد و باید اقتصاد کشور ثروت زا باشد. بخشی از مشکلات نیز  ناشی از تحریم های آمریکاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز در اخبار دیدم که مقام معظم رهبری خیلی مبسوط و روشن مطالبی را در زمینه فشار آمریکایی ها به ایران بیان فرمودند.

وی افزود: استفاده از فاینانس ساخت راه آهن را ممکن می سازد و من نیز در مذاکرات با کشورهای خارجی به ساخت این راه آهن توجه دارم و با دولت چین برای فاینانس راه آهن مذاکراتی داریم که برای کشور آورده زیادی خواهد داشت.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: هم مرزی استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان، مزیت مناسبی برای استان است و باید از این ظرفیت برای تجارت استفاده کرد و درخصوص ایجاد بازارچه مرزی نیز در صورت نیاز با کشور ترکمنستان مذاکره خواهیم کرد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه مسئله آب را نیز دنبال می کنیم تا از این مزیت بتوان به طور کامل استفاده کرد، اظهار داشت: خوشبختانه شهرستان شیروان با گازرسانی به صددرصد روستاها، شرایط خوبی دارد و در کل کشور نیز تلاش می کنیم تا همه روستاها از نعمت گاز برخوردار شوند.

وی بیان کرد: برای حل مسئله بیکاری باید تولید کشور به رونق بیفتد و رونق گرفتن تولید نیز با سرمایه گذاری دولتی محقق نمی شود. امروز مشاهده کردم در کارخانجاتی که مردم سرمایه گذاری کرده اند، رونق بیشتری ایجاد شده است، اما به طور کلی در کارخانجات دولتی حساسیت ها کمتر است.

واگذاری اقتصاد به مردم مسئله بیکاری را حل می کند

وی تصریح کرد: اگر می خواهید بیکاری حل شود، باید یکصدا باشید کار اقتصاد را به مردم واگذار شود. اجرای اصل 44 نیز که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، برای این است که نبض اقتصاد کشور باید در دست مردم باشد.

دکتر لاریجانی گفت: امام خمینی (ره) فرمودند که زندگی مردم را به دست کارمندان ندهید؛ فرمایش ایشان بسیار درست بود اما به خوبی اجرا نشد، نباید امورات کشور دولتی شود. مقام معظم رهبری نیز معتقدند که دولت باید از تصدیگری پرهیز کند.

دولت از نظر اقتصادی فربه است

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه دولت از نظر اقتصادی فربه است، ادامه داد: همه دولت ها و نه تنها دولت فعلی ، کارگزار مناسبی در زمینه اقتصاد نیستند.

وی اظهار داشت: در استان خراسان شمالی مزیت کشاورزی و توریستی در اولویت است و امکانات صنعتی نیز در درجه بعدی قرار دارد. اگر صنایع جانبی در استان ایجاد شود، ارزش افزوده در زمینه کشاورزی افزایش می یابد و اشتغال نیز محقق می شود.

دکتر لاریجانی بیان کرد: سهم استان خراسان شمالی در استفاده از سیستم های گلخانه ای پایین است، در حالی که می توان در هر 4 فصل سال با استفاده از فارغ التحصیلان رشته کشاورزی تولید محصولات گلخانه ای را داشت. اکنون دولت از سیستم های گلخانه ای حمایت می کند و استان خراسان شمالی نیز باید سرعت خود را در این حوزه افزایش دهد، زیرا حجم زیر کشت سیستم گلخانه ای پاییان  است.

وی افزود: در مسئله توریسم و سرمایه گذاری در این بخش می توان از سرمایه داخلی و خارجی استفاده کرد. گفته می شود حدود 20 میلیون زائر از این استان عبور می کنند که اگر امکان اقامت این زائران در استان ایجاد شود، آورده خوبی خواهد داشت.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه تهیه سند توسعه استان خراسان شمالی اقدام خوبی است، گفت: متاسفانه در کل کشور علی رغم اینکه دولت ها مکلف به تهیه سند آمایش شده بودند، فاید این سند مهم هستیم و نقص بزرگی برای کشور به حساب می آید. اخیراً شنیده ام در استان ها سند آمایش تهیه شده و قرار است در تهران جمع بندی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در شرایطی که دشمن قداره بند به ایران فشار می آورد، به اتحاد بیشتری نیاز داریم. باید بر روی اصولی که کشور را به وفاق می رساند، تمرکز کنیم.

وی اظهار داشت: مشکلات حوزه مسکن چند سالی است که ذهن ما را درگیر کرده، اما اکنون برای حل این مشکل مدلی طراحی شده تا مردم و به خصوص زوج های جوان با سهولت بیشتری صاحب مسکن شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای حل مشکلات حوزه مسکن حمایت بانکی صورت می گیرد و سهم تسهیلات مسکن را از 8.5 درصد به 20 درصد رسانده ایم.

پایان پیام

نظرات کاربران

Parameter:415579!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین