مجلس شورای اسلامی
| |
مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
0/0 (0)
رحمانی فضلی در پاسخ به سوال شهریاری:
[1396/07/11]

اجرای تقسیمات کشوری حلال مشکلات سیستان و بلوچستان نیست  

وزیر کشور با تاکید بر اینکه اجرای تقسیمات کشوری مشکلات استان های کمتر توسعه یافته و عدم توازن در امکانات را مرتفع نمی کند، گفت: در نظام بودجه ریزی و سیستم پولی و بانکی کشور توجهی به استان های مرزی نمی شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست علنی امروز (سه شنبه 11 مهر) مجلس شورای اسلامی در جریان پاسخ به سوال حسینعلی شهریاری درخصوص تقسیمات کشوری گفت: در حال حاضر حدود 15 استان متقاضی اجرای تقسیمات کشوری هستند اما در وزارت کشور بر مبنای قانون تقسیمات کشوری با اهداف اعمال حاکمیت موثر دولت در ابعاد سرزمینی کمک به تقویت امنیت پایدار، کمک به تقویت وحدت ملی و انسجام اجتماعی، کمک به توسعه متوازن و آمایش منطقه ای صورت می گیرد.

وزیر کشور دولت دوازدهم افزود: تجربه نشان داده بسیاری از تقسیمات کشوری در ایران در عمل نتوانسته برخی از موارد و اهداف را تقویت کند. در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان با علم بر اینکه عقب افتادگی مضاعف و انباشتگی شرایط نامطلوب از نظر اقتصادی، شرایط نامساعدی را برای مردم به وجود آورده، بیش از پیش توجه به حل مشکلات این استان را مورد تاکید قرار می دهد. البته در کشور عدم تعادل و توازن در سطح ملی وجود دارد، بنابراین بسیاری از مناطق مرزی متاسفانه از چنین عقب افتادگی و توسعه نیافتگی رنج می برند.

وی تاکید کرد: اکثر مناطق مرزی دارای چنین شرایطی بوده و در بخش هایی دیگر نیز برخی شرایط نامساعد برای مردم وجود دارد. استان های بسیار کوچکتر از سیستان و بلوچستان نیز به لحاظ آمار و شاخص های توسعه یافتگی و تشکیلات ساختار اداری، شرایطی بهتر از این استان ندارند، بنابراین نباید تنها به بحث عدم توسعه در موضوع تقسیمات کشوری توجه کرد، ضمن اینکه باید توجه کرد علت عقب افتادگی و توسعه نیافتگی، تقسیمات کشوری نیست، بلکه علت عقب افتادگی نظام برنامه ریزی نامناسبی است که طی 70 سال گذشته با اصلاحات کمی اجرا شده است.

رحمانی فضلی ادامه داد: نظام متمرکز بخشی کلان توجهی به مناطق کمترتوسعه یافته ندارد، بنابراین تا زمانی که به ظرفیت ها و پتانسیل مناطق توجه نشود، نمی توان توسعه و پیشرفت را در استان های مختلف کشور شاهد بود. بنابراین تقسیمات کشوری در چنین شرایطی لزوم اجرا ندارد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: در نظام بودجه ریزی بر مبنای تخصیص طبق جمعیت، مشکلاتی را به وجود می آورد، زیرا در نظام بودجه‌ریزی برای استان های کم برخوردار و توسعه نیافته و بدون توازن، شرایط قابل قبولی در نظر گرفته نمی‌شود، هر چند در طول سالیان گذشته به دلیل توجه خاص به مناطق ویژه، کمک های قابل قبولی در جهت رساندن خدماتی مانند آب، برق، گاز و تلفن انجام شده و در این حوزه ها شاخص ها ازعدالت قابل قبولی برخوردار است، اما در تخصیص منابع مشکلاتی همیشه وجود داشته است.

وی تاکید کرد: در نظام اداری نیز مشکلاتی وجود دارد، البته در این دولت بیش از یکصد اختیار به مناطق مختلف داده شده اما در مقابل اختیارات که قابل قبول اتفاقی رخ نداده است. همچنین در نظام پولی و بانکی نیز مشکلاتی وجود دارد، زیرا منابع و سرمایه را بیشتر به استان های مرکزی و مناطق پیشرفته اختصاص می دهند.

وزیر کشور یادآور شد: همیشه باب کارشناسی در اقتضای شرایط برای ما تصمیم گیری های جدیدی را فراهم می کند، در مقطع کنونی به عنوان فردی که رئیس شورای امنیت داخلی کشور هستم و این مسائل در آنجا هم بررسی می شود، تاکید می کنم موضوع تقسیمات کشوری مورد توجه نیست و جوابی که از شورای عالی امنیت و دبیرخانه آن خواهیم گرفت بر این موضوع تاکید شده است.

وی ادامه داد: در مورد مشکلات تمامی استان ها دغدغه دارم اما بر این باورم که تقسیمات نمی تواند بهانه ای برای توسعه استان ها باشد زیرا در استان های کوچک با مشکلات زیادی روبه رو هستیم.

رحمانی فضلی افزود: در این رابطه نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور مشکل دارد و ضروری است در بودجه و برنامه تبصره، ماده و توصیه ای ذکر شود که حد فاصل عقب افتادگی استان ها تا متوسط توسعه یافتگی کشور ظرف 4 الی 5 سال باید جبران شود و همچنین اختیارات در سطح تصمیم گیری های منطقه ای به نسبت سطح متوسط افزایش یابد.

وی ادامه داد: به عنوان مسئول امنیت داخلی کشور تاکید می کنم در استان سیستان و بلوچستان هیچ مسئله امنیتی در داخل وجود ندارد اما دو کشور در همسایگی مرزهای این استان است که به دلیل ضعف در توانایی کنترل مرزها و مدیریت با مشکلاتی مواجه است؛ مشکلاتی که بالاترین هزینه را مردم این منطقه می پردازند و بالاترین قدرت دفاعی که امنیت پایدار است بر دوش مردم این استان است؛ مردم بلوچستان با تمامی مشکلات امنیت کشور را تامین می کنند.

وزیر کشور یادآور شد: تجربه نشان داده تا زمانی که در نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی تغییرات اساسی ایجاد نشود، مشکلات حل نخواهد شد./

یادداشت ها
Parameter:271476!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار