صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

439938 1398/09/18 18:32:00
0.0 (0)

در نشست کمیسیون اصل نود صورت گرفت:

اتمام رسیدگی به تخلفات سایپا و ایران خودرو در موضوع پیش‌ فروش‌ها

اعضای کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس، رسیدگی به تخلفات سایپا و ایران خودرو در موضوع پیش‌ فروش‌ها که چندین برابر بیشتر از مجوز قانونی بوده را به اتمام رساندند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست امروز (دوشنبه، 18 آذرماه) کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای با دستورکار قرائت گزارش مربوط به تخلفات خودروسازی ها برگزار مقرر شد بعد از بررسی، جزئیات آن از سوی اعضای کمیسیون، در جلسه دیگری به رأی گذاشته شود تا به صحن علنی ارجاع شود.

براساس این گزارش؛ سایپا طبق قانون 188 هزار مجوز پیش فروش خودرو داشته در حالی که یک میلیون و  188 هزار خودرو پیش فروش کرده که شرکت ایران خودرو نیز شرایط مشابهی دارد.

همچنین از سوی دیگر خودروسازان برای تهیه قطعات صرفا از قطعه سازان خاص و محدودی استفاده می کردند در حالی که باید با انجام مناقصه و فراخوان عمومی این اقدام صورت می گرفت.

گفتنی است؛ پس از اینکه خودروهای پیش فروش شده تحویل خریداران نشد و در مقطعی نیز قیمت خودرو خلاف قرارداد افزایش یافت، باعث شد شاکیان زیادی به کمیسیون اصل نود مراجعه کنند البته خودروسازی کشور با مشکلات دیگری نیز همچون عدم امنیت خودرو و میزان آلایندگی مورد انتقاد بوده که در گزارش کمیسیون به آن اشاره شده است.

براساس این گزارش؛ دستورکار بعدی کمیسیون اصل 90 بررسی شکایت مرغداران از نحوه فعالیت شرکت زربال بود که طبق مصوبه وزارت جهاد کشاورزی شرکت هایی که جوجه در اختیار مرغداری ها قرار می دهند باید با نسبت های معینی از نژادهای مشخصی این اقدام را صورت دهند اما عده ای از مرغداران به خصوص از استان اردبیل نسبت به شرکت زربال شکایت داشتند که میزان نژادهای تحویل داده شده طبق مصوبه وزارت جهاد نبوده و آنها را دچار خسارت کرده است.

به گزارش پارلیران؛ راهکاری که در این زمینه با حضور مسئولان امر ارائه شد، ایجاد سامانه ای برای شفاف سازی نحوه توزیع جوجه و مرغ میان مرغداری ها از سوی شرکت زربال بود.

نظرات کاربران

Parameter:439938!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون