صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

492728 1400/04/09 15:40:00
0.0 (3)

مجلس از پاسخ‌های وزیر تعاون درباره قطع بیمه قالیبافان و فروش سهام شستا قانع نشد

نمایندگان در جلسه علنی مجلس علاوه بر بررسی دو فقره سوال نمایندگان از وزیر کار، گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره واگذاری فراقانونی سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس را استماع کرده و درباره تامین قیر رایگان برای آسفالت راه‌های روستایی نیز مصوبه ای داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی؛ جلسه علنی مجلس صبح چهارشنبه (نهم تیر) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و با حضور 205 نفر از نمایندگان راس ساعت 8 و 14 دقیقه برگزار شد.

بر اساس این گزارش، سوال محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص تضییع گسترده حقوق قالیبافان و بافندگان فرش و قطع بیمه آنان به عنوان نخستین موضوع در دستور کار قرار گرفت.

 

قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر تعاون درباره قطع بیمه قالیبافان

محمدحسین فرهنگی در تشریح سوال خود گفت: وقتی از مسئولان مربوطه در رابطه با قطع بیمه فرشبافان و قالیبافان سوال می کنیم، آنها مدعی می شوند که قطع بیمه این افراد به دلیل تاخیر در پرداخت حق بیمه بوده است. در هیچ کجای دنیا چنین مجازات سنگینی برای طبقات محروم جامعه که سلامت خود و سوی چشم خود را در برابر سودی ناچیز به سمت تولید هنر گذاشته‌اند، در نظر نمی گیرند!

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سوال فرهنگی و تشریح دلایل قطع بیمه فرشبافان و قالیبافان، گفت: بر اساس ماده (3) قانون بیمه قالیبافان و صنایع دستی شناسنامه دار این تکلیف بر عهده ما گذاشته شده است که از آنها حمایت کنیم اما دعوت می‌کنم از نمایندگان که به متن قانون توجه کنند که به صراحت گفته است، پرداخت 20 درصد حق‌السهم کارفرمایی قالیبافان توسط دولت در سال 88 تأمین می شود و در سال‌های بعد در صورت تأمین اعتبار قابل اجرا خواهد بود. صراحت متن قانون مصوب اولیه برای حمایت از این قشر بر کسی پوشیده نیست.

پس از قانع نشدن فرهنگی به عنوان نماینده سوال کننده؛ پاسخ وزیر به رای نمایندگان گذاشته شد و کارت زرد را برای شریعتمداری به همراه داشت.

 

شریعتمداری و دومین کارت زرد

گفتنی است؛ دومین دستور کار مجلس سوال حسین میرزایی نماینده مردم اصفهان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص تعیین محل هزینه کرد منابع حاصل از فروش شرکت سرمایه تامین اجتماعی (شستا) بود.

میرزایی نماینده مردم اصفهان در مجلس در تشریح سوال خود، گفت: بخشی از شرکت سرمایه گذاری شستا در بورس عرضه شده؛ بورسی که به بهانه نقدینگی در مواردی مال مردم را به خود مردم با قیمت بالاتر فروخته و بعد با بازی های بورسی دولتی ارزش همین مال فروخته شده به نازل ترین سطح رسانده و به معنای واقعی کلمه سرمایه مردم را نابود کردند.

محمد شریعتمداری در پاسخ به سوال میرزایی و تعدادی از نمایندگان در خصوص تعیین محل هزینه کرد منابع حاصل از فروش شرکت سرمایه تامین اجتماعی، گفت: براساس مدارک شفاف، سهام شرکت شستا و شرکت های زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی در بازار بورس عرضه شده و براساس آمار تا فروردین 1399، 12 هزار میلیارد و 400 میلیون تومان سهام این شرکت در بازار بورس عرضه شده است و منابع حاصله عینا به حساب سازمان تامین اجتماعی بازگشته تا در چارچوب هیات امنای این سازمان و قانون بودجه به مصرف برسد.

اما پاسخ شریعتمداری در خصوص مشخص کردن محل هزینه منابع حاصل از فروش شرکت سرمایه تامین اجتماعی ( شستا) نماینده سوال کننده و سایر نمایندگان حاضر در صحن علنی را قانع نکرد و همین موضوع دومین کارت زرد وی در نشست امروز را به همراه داشت.

 

دنیامالی: افزایش تعداد جلسات کمیسیون ها با توجه به مباحث گسترده تخصصی ضروری است

در ادامه جلسه چهارشنبه (نهم تیر) احمد دنیامالی نماینده مردم بندر انزلی در مجلس در تذکری آیین نامه‌ای در خصوص نحوه برگزاری نشست کمیسیون‌های تخصصی، گفت: برگزاری جلسات کمیسیون ها صرفاً در دو روز آن هم طی دو ساعت برای حل مشکلات حوزه های تخصصی کافی نیست و با توجه به تعطیلات، جلسات کمیسیون ها در ماه به سختی به 5 الی 6 جلسه می رسد، ضمن آنکه عموماً کمیسیون ها حدنصاب ندارند، بنابراین از نظر قانونی نمی توانند در مورد موضوعات بحث و شور کنند، اما برخلاف قانون و آیین نامه و با وجود نداشتن حدنصاب بررسی ها انجام می شود و در نهایت رأی گیری را به جلسات بعد موکول می کنند.

 

قالیباف: در مجلس باید کمیسیون محور حرکت کنیم

دکتر قالیباف در پاسخ به این تذکر آیین‌نامه‌ای، گفت: اگرچه کمیسیون ها در طول هفته فقط دو جلسه تشکیل می دهند، اما با توجه به برگزاری جلسات متعدد کمیته ها، تعداد این جلسات بیشتر از این است. در حقیقت آن دو جلسه بیشتر برای تصویب و رأی گیری است، اما در صورت نیاز به جلسات بیشتر هیات رئیسه کمیسیون می تواند در این زمینه تصمیم بگیرد.

 

 وزارت نفت برای تأمین قیر رایگان در ۶ ماهه نخست سال جاری مجوز مجلس را دریافت کرد

در ادامه نشست چهارشنبه (نهم تیر) طرح استفساریه بند (ز) تبصره (1) قانون بودجه 1400 کل کشور در زمینه تامین قیر رایگان در دستور کار صحن علنی قرار گرفت که با موافقت نمایندگان وزارت نفت می‌تواند در ۶ ماهه نخست سال جاری نسبت به تخصیص منابع مربوطه برای تأمین قیر اقدام کند.

گفتنی است، دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی راس ساعت 10 و 29 دقیقه تنفس نیم ساعته جلسه را اعلام کرد.

علی کریمی فیروزجائی نماینده مردم بابل و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی پس از پایان تنفس نیم ساعته صحن علنی مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به دولتمردان را قرائت کرد که عمده آنها بر لزوم حل مشکلات کم آبی در شهرها و روستاها و همچنین اجرا و اتمام پروژه‌های نیمه تمام راهسازی تاکید داشتند.

 

 ناطقان میان دستور نهم تیرماه

بر اساس این گزارش جلیل مختار، رحیمی جهان آبادی، ورناصری، گودرزوند چگینی و آصفری به عنوان ناطقان میان دستور به ایراد نطق خود پرداختند.

همچنین در نشست امروز صحن، محمدمهدی فروردین نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند، قیرو کارزین و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با رای نمایندگان به عنوان عضو ناظر در شورای عالی ورزش و تربیت بدنی انتخاب شد.

در ادامه نشست امروز صحن علنی مجلس خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، گزارش این کمیسیون با عنوان خسارت میلیاردی وزیر نفت به بیت المال در نحوه واگذاری فراقانونی سهام و به تاخیر انداختن در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اقدامات سیاسی – رسانه‌ای و ارائه گزارش‌های خلاف واقع به دستگاه‌های نظارتی را بر اساس ماده (101) آیین‌نامه داخلی مجلس قرائت کرد.

 

 طرح تشکیل شرکت ملی صنایع پالایش و پتروشیمی و 3 سوال ملی نمایندگان از وزیر کشور اعلام وصول شد

در جریان نشست علنی چهارشنبه (9 تیر) مجلس مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی طرح تشکیل شرکت ملی صنایع پالایش و پتروشیمی، سوال ملی فاطمه قاسم پور، محمود عباس زاده مشکینی و  همچنین سوال ملی تعداد دیگری از نمایندگان را  از وزیر کشور اعلام وصول کرد.

 

نیکزاد: کارگروه ویژه تامین آب شرب روستایی در وزارت نیرو تشکیل شود

نیکزاد پس از تذکرات متعدد نمایندگان مردم در خانه ملت در خصوص مشکلات موجود در زمینه تامین آب شرب مورد نیاز مردم خصوصا در روستاها تأکید کرد: وزارت نیرو ۱۳۵ میلیارد مترمکعب آب را در طول سال استحصال می‌کند ولی هنوز در تامین آب شرب روستایی مشکل وجود دارد. وزیر نیرو باید با تشکیل کارگروه ویژه این موضوع را پیگیری کند.

 

پایان جلسه علنی نهم تیر/ فرصت 2 هفته‌ای نمایندگان برای نظارت بر حوزه انتخابیه

در پایان علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست نشست امروز را بر عهده داشت راس ساعت 12 و 50 دقیقه خاتمه جلسه را اعلام کرد و گفت: نشست بعدی ساعت 7 و 45 دقیقه روز  بیست و هفتم تیرماه با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود.

 

 

نظرات کاربران

Parameter:492728!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون