صفحه اصلی » قانون گذاری » دستور جلسات کمیسیون ها

428359 1398/06/10
0.0 (0)

در کمیسیون اقتصادی انجام شد؛

تغییر در نحوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی

کمیسیون اقتصادی در مصوبه ای نحوه انتخاب رئیس بانک مرکزی را تغییر داد که بر این اساس اشخاصی به پیشنهاد اعضای هیئت اجرایی و حداقل با 3 رای به رئیس جمهور معرفی می‌شوند و در نهایت رئیس بانک مرکزی توسط رئیس جمهور از میان این افراد انتخاب می‌شود.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست روز یکشنبه (10 شهریورماه) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار و ماده 5 طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در نشست امروز بررسی و بندهای (ب) و (پ) آن اصلاح و تصویب شد.

براساس این گزارش در بخش تعیین ارکان بانک مرکزی دو نفر به اعضای غیراجرایی هیئت عالی افزوده شدند و یک نماینده با معرفی رئیس قوه قضاییه و یک اقتصاددان هم در حوزه امور مالی به پیشنهاد سه اتاق و تایید وزیر امور اقتصاد و دارایی به هیئت عالی اضافه شدند.

همچنین براین اساس یکی از تغییرات اساسی در طرح بانکداری اسلامی انجام شد و به موجب آن اعضای هیئت غیراجرایی بانک مرکزی از 4 به 6 نفر و اعضای هیئت عالی به صورت کلی یعنی اجرایی و غیراجرایی هم به 9 نفر افزایش پیدا کردند.

 

به گزارش پارلیران در ادامه بند (پ) ماده 5 طرح بانکداری جمهوری اسلامی بررسی و تغییر بعدی در نحوه انتخاب رئیس بانک مرکزی انجام شد، در گذشته به پیشنهاد رئیس جمهور و تایید هیئت اجرایی رئیس بانک مرکزی انتخاب می شد، اما اکنون بعد از اصلاح، اشخاصی به پیشنهاد اعضای هیئت اجرایی و حداقل با 3 رای به رئیس جمهور معرفی می‌شوند و در نهایت رئیس بانک مرکزی توسط رئیس جمهور از میان این افراد انتخاب می‌شود.

نظرات کاربران

Parameter:428359!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون