صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
435660 1398/08/02
0.0 (0)

نوری با اشاره به ضرورت لایروبی سد‌های استان خوزستان

یک میلیارد مترمکعب از ظرفیت سد دز کاهش پیدا کرده است

عضو کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه یک میلیارد متر مکعب از ظرفیت سد دز به دلیل انباشت رسوبات در مخزن سد کاهش پیدا کرده است، گفت: بی‌توجهی به طرح‌های آبخیزداری عامل اصلی انباشت رسوب در مخزن سدها است.

سید راضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با آخرین وضعیت سدهای استان خوزستان، گفت: فقدان تکنولوژی جهت لایروبی رسوبات پشت سد‌ها یکی از مشکلات اصلی و اساسی وزارت نیرو و سازمان آب و برق استان خوزستان برای مدیریت سدهای قدیمی کشور است.

بی‌توجهی به طرح‌های آبخیزداری عامل اصلی انباشت رسوب در مخزن سدها است

نوری با تاکید بر اینکه در حال حاضر حدود 100 متر پشت تاج و پایه سد‌ها به لایروبی نیاز دارد، افزود: بارندگی در ارتفاعات و زمین‌های بالا دست سد‌ها و عدم توجه به طرح‌های آبخیزداری، خاکها و سنگ ریزه‌های را شسته و به مرور بر لایه های کف و پشت سدها انباشته می‌کند و صدمات جبران ناپذیری به سد‌ها وارد می کند.

بازدید کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از سد دز

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال‌های گذشته سدهای کشور به حال خود رها شده و هیچ لایروبی در آنها انجام نشده است، تصریح کرد: انجام نشدن طرح‌های آبخیزداری در ارتفاعات سبب می‌شود مخزن سد‌ها از گل و لای پر شده و در نتیجه، هنگام سیل گنجایش لازم را نداشته باشد. در حال حاضر حدود 1 میلیارد متر مکعب از ظرفیت آب سد دز به دلیل انباشت رسوبات کاهش پیدا کرده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌‌های انجام شده امسال هم، سال پربارشی خواهد بود، افزود: هنگام رها سازی آب سد‌ها باید آینده را هم در نظر بگیریم و در صورتی که سدها ظرفیت کافی برای کنترل سیلاب‌ها را نداشتند به صورت کاملاً مدیریت شده آب را رها کنیم. 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست با تاکید بر اینکه مهمترین موضوع برای مدیریت سدها توجه به پیش‌بینی هوا‌شناسی و هشدارهای وزارت نیرو است، افزود: متاسفانه بارها در خصوص ساخت سیل بند در پایین دست سد‌ها به صورت شفاهی، کتبی و حضوری به وزارت نیرو و استانداری خوزستان تذکر داده‌ایم اما پس از گذشت 5 ماه هیچ اقدام عملیاتی برای احداث سیل بند، انجام نشده است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:435660!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون