صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

گرامیداشت روز آشور با حضور سفرا و مسئولان کشوری برگزار شد

مراسم گرامیداشت روز آشور همزمان با اول تموز برابر با دهم تیرماه در مجتمع ویلیام دانیال برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در این مراسم که هر ساله به مناسبت آغاز ماه تموز از ماه های آشوری برگزار می شود، تعدادی از سفرای کشورهای مختلف علی الخصوص کشورهایی که آشوریان در آنها زندگی می کنند و تنی چند از مسئولان و نمایندگان حضور داشتند.

یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دلیل برگزاری این مراسم گفت: تموز ماه آغاز برکت و رویش است و طبیعت در این ماه ثمر می دهد و میوه ها شیرین می شود و درختان بار می دهند و بر همین اساس ماه تموز برای آشوریان از اهمیت و احترام زیادی برخوردار است، لذا اول این ماه به عنوان روز آشور نامگذاری شده است.

وی تصریح کرد: آشوریان با تمدنی بیش از 6 هزار ساله به عنوان یک ملت بدون سرزمین شناخته می شود و پیروانی در سراسر دنیا دارد و تشکلی برای حفظ موجودیت این تمدن به ابتکار آشوریان ایران تشکیل شد و این تشکل جهانی حرکت های ارزشمندی را برای حفظ تمدن آشوریان انجام داد و پرچم واحد آشوریان دنیا را طراحی کرد و روز سال نوی آشوری را احیا نمود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: اول آپریل و دوازدهم فروردین با نام اول نیسان آشوری مبدأ تقویم سالیانه آشوریان است که ما امسال در 6769 امین سال آن هستیم.

وی تاکید کرد: روز آشور روزی است که همه آحاد آشوری آن را گرامی می دارد و امسال نهمین سالی است که ما در این مکان مراسمی را به عنوان روز آشور برگزار می کنیم. همچنین یک NGO در سازمان ملل تحت عنوان اتحادیه جهانی آشوریان ثبت شده است و همچنین به عضویت سازمان UNPO (ملت های بدون کشور) درآمدیم.

نماینده آشوریان در مجلس شوری اسلامی در پایان تصریح کرد: آشوریان وارثان قومی هستند که همه علوم و فنون را به جهانیان عرضه کردند و از ابداع گران بیشترین اولین ها برای جامعه بشریت هستند. گرچه آبا و اجدادشان از هیچ خدمتی برای جامعه بشری فروگذاری نکردند ولی در کمال حیرت شاهدیم که وارثان آن قوم همواره مورد تعدی و تظلم قرار گرفته و پس از سقوط بزرگترین امپراطوری در زمان خود هرگز طعم آرامش را به خود ندید و مورد نسل کشی، تجاوز و کوچ های اجباری قرار گرفت و حتی از سرزمینی که قرن ها با نام آن شناخته می شد رانده شد و حقوق و مایملکشان تصاحب و آثار باستانی شان نیز به تاراج برده شد. آثاری که با بربری گری و وحشی گیری تخریب و آن چه بازمانده بود نیز از کشور عراق خارج و به فرامرزها منتقل شد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:418523!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون