صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

476290 1399/11/20 14:56:00
0.0 (0)

گام مجلس برای خانه‌دار کردن محرومان در جلسه دوشنبه ۲۰ بهمن ماه

نمایندگان مردم در خانه ملت در نشست امروز خود به صورت ویژه به بررسی طرح جهش تولید و تأمین مسکن پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی؛ نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس و با حضور 209 نفر از نمایندگان رأس ساعت 8 و 16 دقیقه آغاز شد.

قاضی زاده در نطق پیش از دستور خود با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: معتقدیم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز پدیده یکتا در افق تحولات آینده جهان است که مژده ظهور آن یکتا را به امام جبهه مقاومت و رهبر انقلاب بزرگ جهان اسلام و انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا و آمریکا داده است.

در ادامه، طرح جهش تولید و تامین مسکن بررسی شد و نمایندگان با ماده 3 این طرح با 174 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. بر اساس این ماده مصوب شد «صندوق ملی مسکن» به منظور ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی موضوع این قانون، حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تشکیل می گردد.

همچنین نمایندگان با ماده 4 این طرح با 160 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که بر اساس آن، بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی مکلفند حداقل 40 درصد از تغییرات مانده تسهیلات پرداختی در هر سال مالی را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند. به صورتی که در سال اول اجرای قانون از حداقل یک میلیون و ششصد هزار میلیارد ریال تسهیلات برای واحدهای موضوع این قانون کمتر نباشد و برای سالهای آینده نیز حداقل منابع تسهیلاتی مذکور با افزایش درصد صدرالذکر مطابق با نرخ تورم سالانه افزایش یابد.

همچنین وکلای ملت با ماده 5 این طرح با 161 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که در این ماده وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، نسبت به تأسیس، توسعه و تسهیل مقررات فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری موضوع بند (20) ماده (1) قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران برای تأمین مالی ساخت و اجاره واحدهای مسکونی از طریق جذب سرمایه بخش خصوصی اقدام نماید.

بررسی طرح استفساریه ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگرانیکی دیگر از دستور کارهای نشست امروز مجلس بود که نمایندگان کلیات این طرح را با 127 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 29 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند که بر این اساس؛ نیروهای ایثارگر که به صورت شرکتی، قراردادی یا پیمانی در دستگاه ها به کار گرفته شده اند، برای تبدیل وضعیت، نیاز به آزمون و استفاده از سهمیه ندارند.

همچنین نمایندگان با یک فوریت طرح  الحاق یک بند به قانون آیین نامه داخلی مجلس برای لایحه بودجه با 121 رأی موافق، 53 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که دراین خصوص محمدحسین حسین زاده بحرینی توضیح داد: اگر دولت لایحه را تقدیم کند ما به لحاظ زمانی نمی‌توانیم ترتیبات 45 روزه را طی کنیم بنابراین می‌خواهیم آیین‌نامه را به گونه‌ای بازنگری کنیم که در نوبت دوم بررسی لایحه بودجه ترتیبات 45 روزه نیاز نباشد و این ترتیبات صرفاً برای لایحه‌ای در نظر گرفته شود که 15 آذر تقدیم مجلس شده باشد.

حسین بامیری نماینده لردگان ، محسن علیزاده نماینده سپیدان و بیضاء ، علی اکبر علیزاده برمی نماینده دامغان، علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان و مالک شریعتی نیاسر نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز بودند.

در ادامه، علی نیکزاد نایب رییس مجلس از قول مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری گفت: روز 20 بهمن ماه روز بیعت مردم شهرستان بروجن با امام عظم الشأن و اعلام انزجار از شاپور بختیار است که در این خصوص مقام معظم رهبری در این باره نکته مهمی را فرمودند که "بختیاری ها بیایند و از فرد شاخص خود اعلام انزجار کنند".

وی همچنین زنگ پایان نشست علنی امروز (دوشنبه، 20 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12 و 18 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:476290!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون