صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

497470 1400/07/21 15:28:00
0.0 (0)

گام مثبت مجلس در رفع موانع و بی‌عدالتی‌های حوزه کسب و کار

نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار برخی از مواد آن را به تصویب رساندند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی صبح چهارشنبه (21 مهر) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف، رأس ساعت 8 و 16 دقیقه و با حضور 203 نفر از نمایندگان آغاز شد.

بر اساس این گزارش، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه دستور کار نشست را قرائت کرد که بر اساس آن طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌وکار، لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی، طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد، لایحه اصلاح قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث، طرح اصلاح و الحاق موادی به قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان در اولویت کاری نمایندگان قرار گرفت.

 

صدور مجوزهای کسب و کار تسهیل می‌شود

نمایندگان دستور کار خود را با بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار آغاز کردند، بررسی این طرح با رسیدگی به ماده 5 شروع شد و نمایندگان ساز وکار انتخاب کارشناسان رسمی دادگستری را تعیین و شرط نیاز مناطق کشور را حذف کردند.

نمایندگان همچنین در جریان بررسی ماده 6 طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار؛ با پیشنهاد علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات مبنی بر افزودن عبارت «سابقه قضاوت و وکالت مجلس جایگزین آزمون نخواهد بود» موافقت کردند. به موجب این پیشنهاد که به گفته محسن زنگنه نقطه عطف مجلس انقلابی بود، قضات و نمایندگان مجلس برای احراز پست وکالت باید همانند سایر مردم آزمون دهند و مستثنی از آزمون نیستند. در ادامه نمایندگان با اصل ماده 6 این طرح در خصوص شرایط پذیرش در آزمون وکالت موافقت کردند و براساس آن داوطلبانی که حداقل ۷۰ درصد میانگین نمرات یک درصد حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند، در این آزمون پذیرفته خواهند شد.

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی ماده 3 طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای که پیش از این به کمیسیون ارجاع شده بود را قرائت کرد، این ماده پیرامون شفافیت و تنظیم دستورالعمل نحوه ثبت الکترونیکی قراردادهای تسهیلات بانکی بود که مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

تعیین تراز 60 درصدی برای قبولی ایثارگران، شهدا و جانبازان در آزمون وکالت و سردفتری ذیل تبصره ماده (4) طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار از دیگر مصوبات امروز مجلس بود.

رئیس مجلس پس از پایان بررسی و تصویب طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار ضمن تشکر از کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید، گفت: طرح مذکور در ارتباط با تسهیل‌گری و رفع موانع مشاغل و برخی ناعدالتی‌ها بود که امروز در صحن علنی به تصویب رسید و باید مسیر قانونی خود را طی کند لذا جهت بررسی به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

در ادامه نشست چهارشنبه (21 مهر) احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی گزارش کمیسیون متبوع خود را در خصوص  لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون چهارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر قرائت کرد و گفت: یکی از مشکلات جدی ما در دریای خزر حفاظت از گونه‌های آبزیان است که در این لایحه طرفین با همکاری یکدیگر در راستای حفاظت از آنها اقدام می‌کنند.

 

ناطقان میان دستور 21 مهر

در ادامه نشست طبق اعلام علی کریمی فیروزجائی عضو هیات رییسه مجلس محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک، علیرضا منادی سفیدان نماینده مردم تبریز، سیدمحمد پاک مهر نماینده مردم بجنورد، علی علی زاده نماینده مردم مراغه و بهروز محبی نجم آبادی نماینده مردم سبزوار به ایراد نطق‌ میان دستور پرداختند.

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

روح اله متفکرآزاد پس از ایراد نطق میان دستور، تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

 

بیانیه ۲۱۵ نفر از نمایندگان به مناسبت هفته نیروی انتظامی

علی کریمی فیروزجائی در دقایق پایانی جلسه امروز صحن متن بیانیه 215 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مناسبت هفته نیروی انتظامی را قرائت کرد. نمایندگان در این بیانیه از مجاهدت‌ها و رشادت‌های نیروی انتظامی برای حفاظت از جان، مال و ناموس ملت تقدیر و تشکر کردند.

 

پایان نشست علنی 21 مهر/ نشست بعدی، 25 مهر

علی نیک زادثمرین نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی چهارشنبه (21 مهر) را ساعت 11 و 51 دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی (یکشنبه، 25 مهرماه) ساعت 7:45 صبح با ادامه دستور کار هفتگی مجلس برگزار می شود.

 

 

نظرات کاربران

Parameter:497470!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون