صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
389149 1397/11/02
0.0 (0)

کمیسیون اصل نود پرونده های زمین خواری را به دستگاه قضایی معرفی کرده است

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس درباره اقدامات این کمیسیون در پرونده های زمین خواری گفت: این کمیسیون پرونده های متعددی را به دستگاه قضایی معرفی کرده است.

 

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، داود محمدی رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با حضور در برنامه پارک شهر، رادیو تهران، درباره مسئله زمین خواری در اطراف تهران گفت: یکی از مواردی که شکایت های متعددی از سنوات گذشته در کمیسیون مطرح بوده و در حال حاضر هم مطرح است شکایت از زمین خواری و تغییر کاربری غیرمجاز، تجاوز و تصرف اراضی دولتی است که کمیسیون اصل نود در این موضوع وارد شده است. شکایت های متعددی در استانهای شمالی کشور در استان تهران، فیروزکوه، دماوند و جاهای مختلف مطرح است.

وی ادامه داد: در راستای شکایت های مطرح شده، کمیسیون یک بررسی میدانی به عمل آورد. کارشناسان کمیسیون در محل وقوع این شکایت حضور پیدا کردند و از نزدیک موضوعات را رصد کردند، معلوم شد در خیلی از موارد به دلیل کوتاهی هایی که دستگاههای مسئول داشتند و بعضا به دلیل سوءاستفاده هایی که افراد فرصت طلب داشتند بخشی از زمین های دولت از تملک دولت خارج شده بود. یعنی عده ای مبادرت به تغییر کاربری، تصرف املاک و اراضی دولتی کرده بودند.

رئیس کمیسیون اصل نود اظهار داشت: پرونده های متعددی تشکیل و به دستگاه قضایی معرفی شد. بخشی از اراضی به دولت برگردانده شد و بخشی دیگر در کمیسیون در حال بررسی است. پیرو شکایت هایی که واصل شد، همه اراضی که متعلق به مردم و بیت المال و دولت بود به مردم و بیت المال و دولت برگردانده شد. در همین راستاگزارشی را به هیات رئیسه مجلس ارائه کردیم. به زودی در صحن علنی گزارش کامل ارائه می شود.

محمدی در پاسخ به اینکه آیا کمیسیون ماده 100 درباره حکم تخریب یک بنا غیرقانونی تا زمانی که فردی شکایت نکند، می تواند ورود کند گفت: در ابتدا قرار بود کمیسیون ماده 100 به موارد استثنا ورود کند اما اکنون این تبدیل به یک رویه شده است. قالب شهرداری ها به وظایف خود در ساخت و ساز غیرمجاز عمل نمی کنند و از احداث ساختمان غیرمجازجلوگیری نمی کنند. کمیسیون ماده 100 هم ورود و غالبا اینها را جریمه می کند. اما اصل ماجرا این است که این ساخت و سازها با اصول معماری و شهرسازی مغایر است و لطمه وارد می کند.

محمدی گفت: قانون کمیسیون ماده 100 باید اصلاح شود تا رجوع هر مورد نادری به کمیسیون به رویه مبدل نشود. در حال حاضر به واسطه این ماده قانونی، شهرداری ها خیلی انگیزه برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز ندارند و به یک رویه تبدیل شده است که قانون باید اصلاح شود.

رئیس کمیسیون اصل نود اظهار داشت: کمیسیون اصل نود تنها به شکایت هایی رسیدگی می کند که به طرز کار مجلس مربوط است. اگر یک نماینده درباره یک اشکالی، تخلفی و جرمی که نماینده مرتکب شده است صحبت کند، در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و دستگاه قضایی قابل بررسی است. اما اگر به طرز کار مجلس شکایتی صورت گیرد به طور مثال چندی پیش شکایتی درباره نوع اقدام مجلس در تحقیق و تفحص ها ایجاد شد، در چنین مجلسی کمیسیون اصل نود ورود می کند.

وی ادامه داد: در مورد شکایت از روش تحقیق و تفحص مجلس هم کمیسیون اصل نود وارد شد و رسیدگی کرد. تحقیق و تفحص از مجلس اول تا دهم را مورد بررسی قرار دادیم و نتایج را آنالیز و در نهایت تحقیق و گزارش به صحن ارائه شد.

محمدی بیان کرد: پس از این تحقیق و تفحص نمایندگان متوجه شدند در فرآیند اعمال این اختیار چه نتایجی برای مجلس، مردم و برای دستگاههایی که مورد تحقیق و تفحص قرار گرفتند به عمل آوردند. بنابراین باز هم تاکید می کند اگر شکایت به فرآیندهای مجلس باشد، کمیسیون اصل نود وارد می شود. اما اگر کسی بیاید بگوید من از فلان آدم شکایت دارم باید به دستگاه قضا برود و شکایت کند.

رئیس کمیسیون اصل نود در پاسخ به این سوال که آیا کمیسیون به پرونده ساخت و ساز یک نماینده مجلس در لواسان ورود می کند یا خیر گفت: تنها اجازه کمیسیون اصل نود برای رسیدگی به شکایت هایی است که طرز کار و فرآیندها در مجلس بر می گردد. مثلا اگر کسی شکایت کند که فلان دستورالعمل روند امور اداری را طولانی می کند ما به این موضوع رسیدگی می کنیم. در غیر این صورت کمیسیون اصل نود اجازه ورود ندارد.

محمدی درباره اینکه آیا اسماعیل بخشی که با چند نماینده دیدار داشته است شکایتی پیرامون شکنجه ای که بر وی وارد شده است به کمیسیون اصل نود داشته است یا خیر گفت: تا جایی که حضور ذهن دارم به ما مراجعه ای نکردند

نظرات کاربران

Parameter:389149!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون