صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
410307 1398/02/28
0.0 (0)

کمیسیون اصل نود از قاچاق چوب و جنگل سوزی به مجلس گزارش می دهد

عضو کمیسیون اصل نود مجلس گفت: گزارش هایی از قاچاق چوب، جنگل سوزی عمدی برای تهیه ذغال، تغییر کاربری جنگلها تهیه شده و در صحن علنی قرائت خواهد شد.

امیر خجسته در گفتگو با مهر درخصوص جلسه کمیسیون اصل نود قانون اساسی که با حضور رئیس سازمان محیط زیست، رئیس سازمان جنگلها، معاون دادستان و رئیس ستاد بحران پیرامون وضعیت جنگلها برگزار شد، گفت کمیسیون به دنبال موضوع کاهش تعداد جنگلها و تخریب آنهاست. در این جلسه گزارشی درباره عدم کنترل آتش سوزی جنگلها از سوی سازمان جنگلها و دادستانی تهران ارائه شد.

نماینده مردم همدان در مجلس افزود: شکایات متعددی از تخریب جنگلها به دست کمیسیون رسید که از جنگلها به درستی حراست نمی شود و تعداد جنگلها رو به کاهش است.

وی تاکید کرد: بسیاری از اشکالات ناشی از سیاست های اجرایی 20 سال گذشته و مربوط به زمانی است که اجازه دادیم جنگل به زمین زراعی تبدیل شود.

خجسته در ادامه به قانونی اشاره کرد که اجازه اجاره یا واگذاری جنگلها برای بهره برداری از چوب را می داد و یادآور شد: بر این اساس مجلس در سال 96 قانون موقتی تصویب کرد که به موجب آن بهره برداری از جنگل ممنوع باشد و همین قانون باعث شد جنگلها اندکی نفس بکشند.

این نماینده مردم در مجلس به اظهارات رئیس سازمان جنگلها در این جلسه اشاره و بیان کرد: از آنجایی که جنگل ها ضعیف شده اند برخی انواع قارچ ها و باکتری ها در جنگل رشد کرده و همچنین به دلیل کمبود آب و خاک مناسب جنگلها رو به خشکی رفته اند.

وی در ادامه با بیان اینکه طرح کاداستر که باعث ثبت محدوده جنگل می شود می تواند در راستای صیانت از جنگلها مثمر ثمر باشد عنوان کرد: طبق آمار ارائه شده در سال 97 نسبت به سال 96 ، 50 درصد کاهش آتش سوزی و نسبت به 12 سال گذشته 70 درصد کاهش آتش سوزی داشته ایم ضمن اینکه در مهار آتش سوزی ها از نیروی نظامی نیز کمک گرفته ایم که البته باید مطالبات آنها را نیز پرداخت کنیم.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه با تاکید بر تقویت سمن ها و اجازه ورود مردم به صیانت از جنگلها اظهار داشت گزارش هایی از قاچاق چوب، جنگل سوزی عمدی برای تهیه ذغال، تغییر کاربری جنگلها و منابع طبیعی به صورت مبسوط در کمیسیون تهیه شده و در نهایت در صحن علنی قرائت خواهد شد.

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: قرار است لایحه ای درباره حفاظت جنگلها به مجلس بیاید که مسائل مربوط به حمایت از حافظان جنگل نیز در آن مطرح خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:410307!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین