صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
436638 1398/08/13
0.0 (0)

رحیمی جهان آبادی:

کشورهای اروپایی دربرابر تحریم‌های مشابه ایران یک ماه هم دوام نمی‌آورند

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است اگر اروپایی‌ها تحریم‌هایی مانند ایران را تجربه می‌کردند، حتی یک ماه هم نمی‌توانستند اقتصاد خود را سر پا نگاه دارند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانهملت، در واکنش به ادعای اخیر وزیر خزانه داری آمریکا برای ادامه و تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، با بیان اینکه تحریم ها پدیده جدیدی در روابط ایران و کشورهای غربی نیست، گفت: ایران پس از انقلاب به هر نوعی تحت تحریم بوده و شرایط سختی را در عین حال که همواره زیر بار ظلم بوده تحمل کرده است چنانچه صدام جنگ را آغاز کرد اما ما تحریم شدیم و زمانی که گروه های تروریستی مثل داعش و تکفیری ها در منطقه ایجاد ناامنی کردند، علیرغم مبارزه با تروریسم، باز هم تحریم شدیم.

چاره‌ای جز مقامت وجود ندارد

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: زمانی هم غربی ها بهانه هسته ای را داشتند که در کش و قوس تهدیدها و تحریم ها، مذاکراتی برگزار شد که بعد از سال ها، در نهایت به تصویب برجام منجر شد اما طرف غربی نه تنها به تعهدات خود اعمل نکرد بلکه باز هم ما را تحریم کردند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی نیز به عنوان یک کشور مستقل که منافع ملی برایش اهمیت دارد، حق انتخاب دارد، عنوان کرد: در حال حاضر گزینه ای جز مقاومت نداریم چرا که در مقابل ما یک دشمن کینه توز قرار گرفته که به هیچ وجه به هیچ قرارداد بین المللی پایبند نیست.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: گام های متناوب ایران برای کاهش تعهدات برجامی، قطع همکاری ها و گفتگو با کشورهای غربی و اروپایی از جمله راه هایی است که ایران می تواند در پیش بگیرد که در حال حاضر گام های کاهشی را برداشته اما هنوز به سمت قطع همکاری نرفته ایم چرا که این مسیر را آخرین اقدام می دانیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه با یادآوری این مطلب که غرب مسیر اشتباهی را دنبال می کند، اظهار داشت: غرب منافعی را دنبال می کند که اگر باعث خسران سایر کشورها باشد هم برای آنها مهم نیست که درباره ایران آنها به دنبال عدم فعالیت هسته ای در هر قالبی هستند در حالی که فعالیت های ایران غیرصلح آمیز نبوده و به تعهدات خود در برجام پایبند بوده ایم.

مشکل غرب با فعالیت‌های هسته‌ای نیست، با فعالیت‌های موشکی است

وی افزود: از سوی دیگر آمریکا و کشورهای اروپایی نمی توانند فعالیت ها و اقدامات ایران در حوزه دفاعی و موشکی را نیز تحمل کنند و این در حالی است که تغییر در روند این اقدامات به هیچ وجه امکان پذیر نیست چرا که یک کشور حق دارد قدرت دفاعی خود را تقویت کند.

رحیمی جهان آبادی در ادامه با بیان اینکه ایران با کشورهای همسایه خود متفاوت بوده و قدرت برتر منطقه است، ابراز داشت: اگر تحریم هایی که هم اکنون علیه ایران اعمال شده، علیه یکی از کشورهای همسایه و یا یک کشور اروپایی صورت می گرفت، ظرف یک ماه اقتصاد آنها از هم می پاشید البته کاهش فروش نفت باعث کاهش درآمد ما نیز شده اما آنقدر نیست که گفته شود اقتصاد جمهروی اسلامی از هم خواهد پاشید.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی در حال حاضر در حال گذر از مرحله حساسی است که باید با اتکا به اقتصاد داخلی خود گام بردارد، خاطرنشان کرد: در مسیری که پیش گرفته ایم چاره ای جز تسلیم شدن برای آمریکا و اروپا نمانده است به ویژه اینکه هم اکنون ایران از روزهای سخت خود عبور کرده و با صرفه جویی می تواند بهتر از این عمل کند لذا هیچ راهی جز مقاومت جلوی غرب وجود ندارد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:436638!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین