صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
436399 1398/08/12
0.0 (0)

حمایت کورکورانه دولت از خودروسازان هیچ نتیجه‌ای نداشت

کریمی: زیان انباشته خودروسازان علیرغم انحصار بازار و دریافت وام

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید نظام بانکی میلیاردها تومان تحت عنوان تسهیلات در اختیار خودروسازان قرار داده اما این شرکت‌ها علیرغم انحصار بازار خودرو و تولید خودروی بی کیفیت همچنان با زیان‌ انباشته بسیار روبه‌رو هستند.

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره پرداخت تسهیلات به خودروسازان، گفت: خودور کالایی مصرفی بوده و یکی از نیازهای غیرقابل انکار در زندگی روزمره مردم است به همین دلیل در تمام دنیا صنعت خودروسازی یکی از صنایع ویژه محسوب می‌شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دوره‌ای صنعت خودروسازی ایران توانست رتبه مناسبی از لحاظ تولید در دنیا را به دست آورد،افزود: صنعت خودروسازی موجب جلوگیری از خروج ارز، اشتغالزایی و.... می شود که این عوامل بیانگر ضرورت تقویت این صنعت است.

وی با بیان اینکه حدود 60 سال از شروع فعالیت صنعت خودروسازی ایران می‌گذرد، اظهار کرد: خودروسازی در ایران همزمان با کره جنوبی شروع به کار کرد اما این کشور توانست در این سال‌ها خودروهایی باکیفیت که توان رقابت در بازارهای جهانی را دارند، تولید کند حال آنکه ایران توفیق چندانی در این حوزه به دست نیاورد.

مافیای خودروسازی از بومی‌سازی این صنعت جلوگیری می‌کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مافیای خودروسازی از بومی‌سازی این صنعت جلوگیری می‌کنند، زیرا میلیاردها دلار بابت واردات قطعات موردنیاز تولید خودرو به دست می‌آورند.

سال ها از زمان عرضه سمند به بازار می‌گذرد اما در این سال‌ها نه تنها این خودرو از نظر کیفیت پیشرفتی نکرده بلکه قیمت آن نیز روزبه روز بیشتر شده است

تعطیلی قطعه سازان در پی برنامه‌های نامناسب خودروسازان

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: علیرغم توانایی قطعه سازان ایرانی در تولید قطعات موردنیاز تولید خودرو، دو خودروساز بزرگ کشور با رفتارها و برنامه‌های نامناسب زمینه تعطیلی قطعه سازان را فراهم کردند.

کریمی درباره اصرار خودروسازان مبنی بر دریافت تسهیلات، گفت: اگرچه باید از خودروسازان حمایت شوند اما این حمایت نباید کورکورانه باشد این در حالی است که تاکنون نظام بانکی هزاران میلیارد تومان تحت عنوان تسهیلات در اختیار خودروسازان قرار داده اما این شرکت‌ها علیرغم انحصار بازار خودرو، تولید خودروی بی کیفیت و استقبال مردم از خرید خودرو، همچنان با زیان‌های انباشته بسیار روبه رو هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمایت از صنعت خودروسازی باید هدفمند بوده و حداکثر ظرفیت داخل برای تولید خودروی باکیفیت به کار گرفته شود، افزود: سال ها از زمان عرضه سمند به بازار می‌گذرد اما در این سال‌ها نه تنها این خودرو از نظر کیفیت پیشرفتی نکرده بلکه قیمت آن نیز روزبه روز بیشتر شده است در حالی که باید روز به روز این خودرو ایمن تر، ارزان تر و با مصرف کمتر به بازار عرضه می‌شد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:436399!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین