صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/02/18
0.0 (0)

حسن‌بیکی با اشاره به بیانیه شورایعالی امنیت ملی:

کاهش سطح تعهدات برجامی ایران واکنشی به وعده وعیدهای صرف اروپایی‌ها است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد برجام باید معاهده ای برد-برد باشد از این رو کاهش سطح تعهدات برجامی ایران واکنشی به وعده وعیدهای صرف اروپایی ها است.

ابوالفضل حسن‌بیکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بیانیه مهم شورای عالی امنیت ملی خطاب به کشورهای عضو برجام و مهلت ۶۰ روزه به کشورهای باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات‌شان، گفت: ایران در مواجه با برجام تلاش کرد معاهده ای برد-برد تدوین شود اما طرف های غربی درصدد گنجاندن بندهایی در این توافقنامه بودند که منافع ایران تضعیف شود.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای دستیابی به برجام بیش از 13 سال مذاکره انجام شده است، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی نیز در این سالها فشارهای زیادی را به آمریکایی ها وارد کرد تا برجام شکل بگیرد اما برجامی که منافع آنها را تامین کند.

وی با بیان اینکه همزمان با خروج آمریکا از برجام، ایران نیز این امکان را داشت از توافقنامه مذکور خارج شود، ادامه داد: در این بین کشورمان خویشتنداری کرد تا بهانه ای برای آمریکایی ها فراهم نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن تاکید بر اینکه طی یکسال گذشته اروپایی ها صرفا وعده وعیدهایی را به ایران داده اند اما در حوزه اجرای تعهداتشان جرات نداشته اند، تصریح کرد: بر این اساس مشاهده می شود که شورای عالی امنیت ملی در بیانیه خود خطاب به کشورهای باقی مانده در برجام شصت روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را عملیاتی کند.

حسن‌بیکی در این راستا افزود: چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات  ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی ایران رعایت محدودیت های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بندهای دیگر شورای عالی امنیت ملی، خاطرنشان کرد: ایران آمادگی دارد به مشورت های خود با اعضای باقی مانده برجام در تمامی سطوح ادامه دهد اما نسبت به هر اقدام غیر مسئولانه، از جمله ارجاع موضوع به شورای امنیت ملل متحد یا اِعمال تحریم های بیشتر، عکس العمل قاطع و سریع نشان خواهد داد. بر این اساس امیدواریم کشورهای حاضر در برجام اقدام عملی در راستای تحقق تعهداتشان داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شورای عالی امنیت ملی با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:408572!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین