صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

483744 1400/01/31 14:55:00
0.0 (1)

کارت زرد چهارم خانه ملت به دژپسند در آخرین جلسه فروردین 1400 صحن علنی مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز خود، ضمن تقدیر از زحمات کادر درمان در دوران کرونایی، به دژپسند به دلیل عملکرد نامطلوب وزارت اقتصاد درباره صدور مجوز برای کسب و کارها کارت زرد دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی هفتمین نشست علنی امسال خانه ملت به ریاست دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی راس ساعت 9 و 10 دقیقه و با حضور 227 نفر از نمایندگان آغاز شد.

پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، دکتر قالیباف در نطق پیش از دستور خود از ضرورت کنترل و قرنطینه جدی شهرها، به منظور جلوگیری از روند صعودی گسترس ویروس کرونا سخن گفته و ادامه می‌دهد: از شرایط سخت اقتصادی آگاهیم و همه توان مجلس و دولت، حمایت‌های لازم از اقشار آسیب دیده کرونایی است. البته رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نحوه برگزاری جلسات علنی پارلمان در هفته‌های آینده نیز توضیحاتی داد، او گفت: مجلس هیچ وقت تعطیل نیست، در حقیقت در هفته آینده به دلیل شرایط کرونایی، خانه ملت جلسه علنی نخواهد داشت، اما نمایندگان هم به حوزه‌های انتخابیه خود نیز نخواهند رفت.

همچنین دکتر قالیباف شهادت سردار سرافراز اسلام محمد حجازی را به فرمانده معظم کل قوا، مردم و خانواده معزز این شهید تسلیت گفت.

در ادامه، صحن علنی مجلس کار خود را در حالی آغاز کرد که گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد آن مرکز در مجلس یازدهم، سوال ‌احمدعلی رضابیگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو و سوال روح اله نجابت نماینده شیراز و زرقان از وزیر امور اقتصادی و دارایی را در دستور کار قرار داشت.

دستور کار نخست امروز خانه ملت، سوال علیرضابیگی از وزیر اقتصاد بود؛ نماینده مردم تبریز در مجلس در ابتدای سوال خود، خطاب به دژپسند ضمن انتقاد از عدم ابطال واگذاری شرکت ایران ایرتور علیرغم احراز تخلفات قانونی از سوی سازمان خصوصی‌سازی، گفت: ملت ایران دیگر به شما اعتماد ندارند، از ابتدای مجلس دهم که موضوع رسیدگی به خصوصی‌سازی‌ها کلید خورد موفق شدیم موجبات ابطال بسیاری از خصوصی‌سازی‌ها که به طریق و شیوه ناصواب اتفاق افتاده بودند را فراهم کنیم، شرکت ایران ایرتور از جمله این خصوصی‌سازی‌ها است که دارای خطاهای فاحش است.( متن خبر را اینجا بخوانید)

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در پاسخ به سوال علیرضابیگی با بیان اینکه واگذاری شرکت ایران ایرتور مربوط به دوره وزارت من نیست، با ادعای اینکه سال گذشته متمایزترین سال از نظر واگذاری‌ها بود، گفت: واگذاری شرکت ایران ایرتور کاملا براساس قانون انجام شده زیرا بعد از 4 بار برگزاری مزایده و در پنجمین مزایده این واگذاری انجام شد، از سوی دیگر این مجموعه در زمان واگذاری بدهی‌های بسیاری داشت که در آن زمان خریدار مکلف به پرداخت تمام تعهدات شد و امروز تمامی این تعهدات به درستی انجام شده است.

اما پاسخ دژپسند برای علیرضابیگی نماینده تبریز در مجلس قانع‌کننده نبود و براین اساس پاسخ وزیر اقتصاد به رأی گذاشته شد اما وکلای مردم در خانه ملت با  139 رأی موافق، 60 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر از توضیحات این وزیر کابینه دولت دوازدهم قانع شدند.

پس از بررسی سوال نماینده مردم تبریز از دژپسند، رئیس مجلس با تاکید بر اینکه مجلس مصمم است اصل 44 قانون اساسی تحقق یابد، گفت: مجلس از واگذاری های درست به بخش خصوصی دفاع خواهد کرد، البته اگر تخلفی صورت گیرد، مجلس حتماً با آن برخورد می کند.

روح الله نجابت به عنوان دومین سوال‌کننده از وزیر امور اقتصادی و دارایی پشت تریبون قرار گرفت و سوال خود درباره لزوم شفافیت و تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار،را اینگونه شرح داد؛ ما عملا در کشور توسط دستگاه های اجرایی دچار خودتحریمی هستیم و افرادی که در شرایط تحریمی به دنبال کسب وکار هستند باید ساعت ها درگیر مسائل سیستم ناکارآمد اداری در دستگاه های اجرایی باشند در واقع کوتاهی وزارت اقتصاد و عدم اجرای تکلیف قانونی موجب ناکارآمدی در صدور مجوزها شده است.

سپس دژپسند توضیحات خود را درباره وضعیت صدور مجوز برای کسب و کارها پشت ارائه کرد و با بیان اینکه فاصله زمان مورد نیاز ثبت شرکت‌ها از 72 روز به 72 ساعت کاهش یافته، گفت: همچنین زمان صدور مجوز از 100 روز در تیر ماه 98 به 7 روز در اسفندماه 99 کاهش پیدا کرده است که این نشان می‌دهد عملکرد وزارتخانه بسیار خوب و مناسب بوده است البته این آمار به صورت متوسط از استان‌ها گرفته شده است و امکان دارد در برخی استان‌ها بیشتر و در برخی استان کمتر شده باشد.

اما پاسخ وزیر اقتصاد برای نجابت نماینده مردم شیراز در مجلس قانع کننده نبود و براین اساس پاسخ دژپسند به رأی گذاشته شد و نمایندگان هم با 111 رأی موافق، 81 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در جلسه از پاسخ های وزیر قانع نشدند. این دومین کارت زرد دژپسند در مجلس یازدهم بود اما وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این هم در دور قبلی مجلس شورای اسلامی 2کارت زرد دیگر دریافت کرده بود.

بنابراین گزارش، نوبت به بررسی عملکرد مرکز پژوهش ها در مجلس یازدهم رسید، زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌ها در تشریح این گزارش، گفت: مأموریت مرکز پژوهش‌ها از پشتیبانی صرف از تصمیمات مجلس به سیاست‌پژوهی راهبردی و معماری نقشه راه برون رفت و پیشرفت کشور برای تصمیم‌سازی‌های راهبردی مجلس و سایر قوای کشور تغییر کرده است.

پس از استماع گزارش زاکانی از عملکرد مرکژ پژوهش ها، فرصتی کوتاه در اختیار نمایندگان قرار گرفت تا قبل از اعلام تنفس، تذکرات و اخطارهای خود را بیان کنند.

بنابراین گزارش پس از گذشت نزدیک به ۲ ساعت از صحن علنی رئیس مجلس شورای اسلامی برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد. این بار جلسه علنی امروز پس از ۳۰ دقیقه تنفس به ریاست علی نیکزاد نایب رئیس مجلس آغاز شد.

قرائت بیانیه تقدیر از زحمات کادر درمان در دوران کرونایی یکی دیگر از دستور کارهای نشست امروز بود که نائب رئیس مجلس پس از قرائت آن، گفت: مجلس علاوه بر تشکر از این عزیزان، تمام تلاش خود را معطوف به حمایت از حوزه سلامت خواهد داشت.

در حاشیه صحن علنی مجلس بود که فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره  تعطیلی جلسات علنی هفته آینده مجلس، گفت: تعطیلی برای نماینده، عملا معنایی ندارد زیرا نمایندگان درگیر مسائل مختلف مرتبط با مجلس چه با جلسه و چه با تلفن هستند.

سپس مجلس وارد استماع نطق نمایندگان شد که منصورعلی زارعی کیاپی نماینده مردم ساری و میان‌دورود، غلامعلی کوهساری نماینده مردم رامیان و آزادشهر، صمداله محمدی نماینده مردم بافت و رابر و ارزوئیه، علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز و زرقان و حسن محمدیاری نماینده مردم طوالش و رضوانشهر و ماسال ناطقان میان دستور نشست علنی امروز مجلس بودند.

عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول طرح اصلاح قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، طرح تامین و تضمین امنیت و کرامت زن ایرانی و طرح تجارت مرزنشینان به منظو ساماندهی کولبری را قرائت کرد.

در نهایت پس از گذشت 4 ساعت از جلسه علنی، نیکزاد نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز را ساعت 13 و 8 دقیقه به صدا درآورد؛ از آنجا که مطابق نقشه رنگ‌بندی شهرهای کشور برگرفته از "نرم‌افزار ماسک وزارت بهداشت"، تقریبا تمامی مراکز استان‌ها و کلانشهرها در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند، خانه ملت دو هفته جلسه علنی نخواهد داشت، بنابراین جلسه بعدی پارلمان 19 اردیبهشت رأس ساعت 8/45 با ادامه دستور کار هفتگی برگزار می‌شود.

نظرات کاربران

Parameter:483744!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون