صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس:

چشم انداز صادرات مرکبات شفاف نیست/ بازرگانی در راستای واردات عمل می‌کند

نماینده مردم رامسر در مجلس شورای اسلامی، گفت: آینده صادرات مرکبات شفاف نیست، بازرگانان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید اقدامات دولت در زمینه تسهیل صادرات را ارزیابی کنند.

شمس الله شریعت نژاد عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص صادرات مرکبات، گفت: در سال جاری 5 میلیون 500 هزار تن مرکبات در کشور برداشت شده اما دولت در زمینه صادرات مازاد این محصولات اقدامی نداشته است.

انعقاد توافق‌نامه تجارت ترجیحی با کشورهای اورآسیا تنها اقدام صادراتی دولت

نماینده مردم رامسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای صادرات محصولی مانند مرکبات نیاز به پایداری بازار، بازار یابی صادراتی، ارزیابی ذائقه کشور هدف، متناسب سازی بسته بندی محصولات، مدیریت تعرفه‌ها و پشتیبانی مشهود دولت دارد، تصریح کرد: تنها اقدام دولت در زمینه صادرات محصولات مخصوصا مرکبات انعقاد توافق‌نامه تجارت ترجیحی با کشورهای عضو اورآسیا است.

میوه نارنگی

تنها 300کانتیر سردخانه‌دار برای صادرات تره‌بار در کشور وجود دارد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صادرات تره‌بار به کشورهای سردسیر حوزه اورآسیا نیاز به کانتینرهای سردخانه دار دارد اما بر اساس آمار دریافتی در کل کشور 200 کانتینر سردخانه دار وجود دارد، ادامه داد: اکنون که توافق‌نامه تجارت ترجیحی را منعقد کرده‎‌ایم، تعرفه‌ها کاهش یافته و همکاری‌ها نزدیک تر شده امکان صادراتی مشکل دارد.

وی با تاکید بر انکه بخش زیادی از مرکبات سال گذشته به کشور عراق صادرات شد اما در حال حاضر به دلیل وضعیت این کشور دچار مشکل شده است، عنوان کرد: افق آینده صادرات مرکبات شفاف نیست، بازرگانان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید اقدامات دولت در زمینه تسهیل صادرات را ارزیابی کنند.

تصمیم دولت برای ذخیره 40 هزار تنی مرکبات

شریعت نژاد با بیان اینکه به دلیل مزیت باغداری در ایران ظرفیت افزایش سه برابری صادرات مرکبات وجود دارد اما تولیدکنندگان و صادرکنندگان برای توسعه صادرات انگیزه کافی را ندارند، تصریح کرد: دولت اعلام کرده که قصد ذخیره سازی 40 هزار تن مرکبات با قیمت هر کیلو 4 هزار 500 تومان را دارد اما درحال حاضر می‌توان با قیمت یک هزار 500 تومان محصول درجه یک را از باغداران خریداری کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: در تمامی دنیا تلاش می‌شود با صادرات محصولات درجه یک برای کشورهای خود ارزآوری کنند اما متاسفانه بازرگانی در کشور ما در راستای واردات عمل می‌کند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:438432!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون