صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1397/10/28
0.0 (0)

باستانی تشریح کرد:

چرا وجهه مردمی انتخابات در استانی شدن انتخابات مجلس کاهش پیدا می کند

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه با این طرح نقش مردمی بودن انتخابات مقداری کاهش پیدا خواهد کرد و بیشتر به سمت پررنگ‌تر شدن نقش احزاب و گروه‌های سیاسی می‌رود، عنوان کرد: جریان سیاسی یعنی گروه‌ها و احزاب نقش بیشتری پیدا می‌کنند.

سعید باستانی  درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس، اظهار کرد: اگر انتخابات استانی شود، نقش احزاب و جریان‌های سیاسی شناسنامه‌دار پررنگ‌تر خواهد بود و به همین دلیل در انتخابات استانی فردی که برای رای از شهرستان تعیین شده، ممکن است ۱۰ درصد رای را به دست بیاورد اما برای اینکه فردی بتواند رای استان را به دست آورد، باید در قالب گروه‌ها و احزاب باشد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه با این طرح نقش مردمی بودن انتخابات مقداری کاهش پیدا خواهد کرد و بیشتر به سمت پررنگ‌تر شدن نقش احزاب و گروه‌های سیاسی می‌رود، عنوان کرد: جریان سیاسی یعنی گروه‌ها و احزاب نقش بیشتری پیدا می‌کنند. در انتخابات داخل شهرستان، مردم به مفهوم واقعی به صورت عمومی و منطقه‌ای دخیل خواهند شد اما در انتخابات استانی نقش احزاب پررنگ‌تر خواهد بود.

سعید باستانی

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این طرح شاید مشارکت پایین‌تر مردم را نیز دربر داشته باشد و شور و هیجان انتخاباتی را که اکنون داریم، با استانی شدن نداشته باشیم. نگاه مردم به نماینده خود که مطالبه‌گری از نماینده، پاسخگو بودن، بیان مشکلات و دسترسی به نماینده است، در آن زمان به نسبت شرایط فعلی مقداری کاهش پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مزایای این قانون که در درازمدت مشخص می شود این است که در یک زمان طولانی دو تا سه دوره‎ای بعد از شکل گرفتن احزاب و گروه‌ها و کادرسازی‌ها، ممکن است افراد پخته‌تر و توانمندتری به مجلس ورود پیدا کنند که البته این امر نیز چندان مسلم و مسجل نیست زیرا هنوز احزاب و گروه‌ها در کشور ما نهادینه نشده‌اند.

به گزارش ایسنا باستانی گفت: اکنون به نظر می‌‎رسد که اگر انتخابات استانی شود، احزاب مجبور هستند که شکل و شمایل جدیدتری بگیرند که این مساله حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال زمان می‌برد.

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:383093!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین