صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
419992 1398/04/21
0.0 (0)

سیاوشی پاسخ داد:

چرا بخت قانون تسهیل ازدواج جوانان با گذشت 14 سال هنوز باز نشده است؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: باید در قانون تسهیل ازدواج بازنگری شود زیرا بر اساس شرایط روز جامعه قابلیت اجرایی ندارد.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد علت عدم اجرای کامل قانون تسهیل ازدواج جوانان پس از 14 سال تصویب، گفت: در سال 96 گزارش اجرای این قانون که بخشی مربوط به دولت گذشته و بخشی نیز مربوط به دولت یازدهم بود توسط کمیسیون فرهنگی به قوه قضائیه ارجاع شد.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی تیتر یک

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: این قانون به دلایل مختلف به صورت کامل اجرا نشد و تنها چند بند از آن که یکی از آنها وام ازدواج بود قابلیت اجرایی پیدا کرد البته دولت در ماده 5 دولت مکلف شد به منظور تکریم و ترویج سنت حسنه نبوی ازدواج اقداماتی را انجام دهد که بر این اساس روز اول ذی‌الحجه (روز ازدواج امیرالمؤمنین «ع» و فاطمه زهرا «س») را به عنوان روز ازدواج جوانان نامگذاری کند که در سال 97 محقق شد.

وی ادامه داد: هر چند تبلیغات رسمی در مورد این روز انجام شد اما به صورت غیررسمی و اینکه جامعه در جریان قرار گیرند شاهد اقدام خاصی نبودیم.

بیشتر بخوانید:

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: همچنین طبق قانون مذکور وزارت‌خانه‌های علوم، بهداشت و سایر موسسات دارای مرکز آموزشی موظف به ساخت و واگذاری خوابگاه‌های متاهلی شدند و به خوبی نیز اجرایی شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: مهمترین مشکل اجرای کامل قانون تسهیل ازدواج این است که آیین نامه اجرایی آن به درستی نوشته نشد بنابراین به نحو احسن قابلیت اجرایی پیدا نکرد.

باید در قانون تسهیل ازدواج بازنگری شود

معاونت جوانان وزارت ورزش می‌تواند به عنوان تنها دستگاه اجرایی حوزه جوانان در بخش حاکمیتی نقش موثری را برای بازنگری و اجرای قانون تسهیل ازدواج داشته باشد

سیاوشی‌شاه عنایتی یادآور شد: یکی دیگر از دلایل عدم اجرای کامل این قانون بار مالی است؛ بی شک معاونت جوانان وزارت ورزش می‌تواند به عنوان تنها دستگاه اجرایی حوزه جوانان در بخش حاکمیتی نقش موثری را در بازنگری و اجرای قانون تسهیل ازدواج داشته باشد؛ نیاز است در قانون مذکور بازنگری شود زیرا بر اساس شرایط روز جامعه قابلیت اجرایی ندارد.

ازدواج موضوعی چند بعدی است و باید به آن به صورت چند جانبه نگاه شود

وی افزود: هر چند اقدامات حمایتی و تصویب قوانین می‌تواند در افزایش ازدواج جوانان موثر باشد اما نیاز به بسترهای اجتماعی و مباحث فرهنگی نیز دیده می‌شود در واقع ازدواج موضوعی چند بعدی است و باید به صورت چند جانبه به آن نگاه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه تنها مشکلات اقتصادی در کاهش ازدواج موثر نیست، تصریح کرد: جوانانی داریم که با وجود رفاه مناسب تمایلی به ازدواج ندارند که در این رابطه می طلبد که مهارت‌های زندگی و مسئولیت‌پذیری در مدارس آموزش داده شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر شکل خانواده سنتی را نداریم بنابراین باید رویکرد جدیدتری را برای شرایط فعلی اتخاذ کرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:419992!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین