صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
414589 1398/03/19
0.0 (0)

موافقان لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

پیوستن ایران به موافقت نامه اوراسیا، زمینه ورود به سازمان تجارت جهانی را فراهم می کند

نمایندگان موافق با لایحه موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو دلایل خود را برای نظراتشان بیان کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی اکبر کریمی در نشست علنی امروز (یکشنبه 19 خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو در موافقت با این لایحه گفت: در این ارتباط 274 میلیارد واردات ثبت شده است که تنها 34 میلیون دلار ایران واردات داشته است. 384 میلیارد دلار این اتحادیه صادرات داشته و ما یک دهم میلیارد دلار از این صادرات سهم داشته ایم. این نشان می دهد که ظرفیت بسیار گسترده ای در این اتحادیه وجود دارد و ما می توانیم از این ظرفیت به شایستگی استفاده کنیم.

وی افزود: ما در حال تمرین هستیم که با دیگر کشورها تعامل کنیم و پیوستن ما به سازمان تجارت جهانی (WTO) که آن را دنبال می کنیم، این یک مدل کوچکی از این ارتباط و تعامل است که با یک اتحادیه منطقه ای ارتباط داشته باشیم و لوازم این ارتباط را جاری و ساری کنیم و بتوانیم از این ظرفیت بهره مند شویم و علاوه بر ظرفیت های اقتصادی، ظرفیت های سیاسی هم برای ما به همراه دارد.

این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: ظرفیت های بسیار بزرگی در اقتصاد روسیه وجود دارد، با تعاملات نزدیک و تبادلات اقتصادی با این کشور می توانیم بر تحریم ها غلبه کنیم. موضوع بعدی اتفاقی است که در مناطق آزاد ما رخ می دهد، علاوه بر مزیتی که این الحاق برای ما دارد، برای ایجاد اشتغال در کشور و جذب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد در شمال و جنوب کشور، زمینه های خوبی برای کشور فراهم می کند.

وی افزود: بازار خوبی هم در این محدوده اتحادیه داریم که با استفاده از ارز ترجیحی مزیت هایی برای ما دارد. استراتژی کلی کشور ما در حال حاضر، اولویت آن توسعه روابط با کشورهای همسایه است و این موافقت نامه می تواند ما را در رسیدن به این هدف یاری کند. نکته بعد موضوع این است که  ما با کشورها به صورت انفرادی قبلا موافقت نامه های زیادی را امضا کرده ایم، اما الان با یک اتحادیه می خواهیم موافقت نامه اینچنینی امضا کنیم که موضوع جدید و مهمی است.

کریمی تصریح کرد: از طرف دیگر این اتحادیه در حال رشد است و حدود 40 کشور در فرآیند این موافقت نامه روبرو هستند، موافقت نامه اوراسیا یک قطب عظیم اقتصادی است.

همچنین مجید کیان پور نیز در موافقت با لایحه مذکور گفت: در سند چشم انداز 1404 و سیاست های اقتصاد مقاومتی و موضوع افزایش قدرت مقاومتی و کاهش آسیب پذیری اقتصادی کشور از طریق توسعه اقتصادی، راهبردی و گسترش همکاری با کشورهای منطقه و جهان به ویژه همسایگان تکیف شده است. همچنین دیپلماسی در جهت حمایت از اهداف اقتصادی یکی از ظرفیت هایی است که در این لایحه می تواند مورد توجه بگیرد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت های موافقت نامه های بین المللی و منطقه ای که این موافقت نامه و منطقه آزاد که ایجاد می شودف می تواند ظرفیت های مناسبی را برای کشور ایجاد کند. همانطور که مستحضرید حدود 183 میلیون نفر جمعیت منطقه است و ظرفیتی که برای داد و ستد و صاداات ایجاد کیدم، حدود 274 میلیادرد دلار در سال های 2015 و 2016 بوده است که سهم ایران تنها 534 میلیون دلار بوده است در حالی که وارداتی که این اتحادیه داشته حدود 384 میلیارد دلار بوده که سهم ایران از این واردات 2.1 میلیارد دلار است که سهم صادرات ما سهم کمی است.

وی افزود: این موافقت نامه می تواند سهم ایران را به تدریج افزایش دهد و باید از این ظرفیت در جهت توسعه صادرات برای بکارگیری ظرفیت های اقتصادی که وجود دارد و سرمایه گذاری مشترک که می تواند در این مناطق صورت بگیرد، به خصوص در مناطق آزاد شمالی و جنوب کشور می تواند شرایط مناسبی را برای ما ایجاد کند.

این نماینده مردم در مجلس بیان کرد: موافقت نامه بیانگر این واقعیت است که اقتصاد ایران به یک سطح جدیدی از همکاری های جدید منطقه ای رسیده است و می تواند زمینه را برای پیوند اقتصاد ایران با اقتصاد منطقه فراهم کند و بتواند سهم ایران را از بازارهای منطقه به دست بیاورد و ظرفیت مناسبی را برای تولید و ارائه خدمات و در نهایت صادرات به کشورهای منطقه ای که عضو ای اتحادیه هستند، ایجاد کند و زمینه را برای ورود ایران به سازمان تجارت جهانی(WTO) هموار سازد.

وی تصریح کرد: این موافق نامه علاوه بر ثمرات اقتصادی می تواند دستاورهای سیاسی مناسبی را به دنبال داشته باشد و می تواند ظرفیت ایران را در بازارهای منطقه افزایش داده و ایجاد اشتغال کند./

پایان پیام

 

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:414589!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین