صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها
438750 1398/08/28
0.0 (0)

پرونده لایحه مالکیت فکری در کمیسیون قضایی مجلس بسته شد

کمیسیون قضایی مجلس با تصویب سه ماده دیگر از لایحه مالکیت فکری، آن را به پایان رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی  در جلسه امروز ( سه شنبه، 28 آبان ماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، بررسی لایحه مالکیت فکری تمام شد؛ یک ماده به لایحه افزوده شد که بر اساس آن شورای عالی مالکیت فکری به ریاست رئیس جمهور یا معاون اول و 16 عضو متشکل از چندین وزارتخانه ایجاد و همچنین شکل‌دهی مرکز مشاوره‌ای مالکیت فکری انجام می‌شود؛ نهایتا کار بررسی این لایحه در کمیسیون به اتمام رسید و به صحن علنی ارجاع شد.

در این جلسه، سه ماده از لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری تصویب شد؛ بر اساس ماده 84 مصوب استثناهای حقوق مرتبط با بخش رادیو و تلویزیونی که به عنوان مثال نسخه برداری از اجراها یا حامل های شنیداری به قصد فعالیت های آموزشی حضوری بدون اجازه دارنده حق در صورتی مجاز است که خود اجرا به عنوان مواد آموزشی منتشر نشده باشد.

ماده 45 نیز در این جلسه تصویب شد که بر اساس آن رسیدگی به دعاوی حقوقی و شکایات کیفری موضوع این قانون با رعایت قانون آیین دادرسی مدنی و کیفری حسب مورد در صلاحیت دادگاه های عمومی حقوقی و مراجع کیفری است؛ رئیس قوه قضائیه با توجه به کثرت این دعاوی ظرف یک سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون در هر حوزه قضایی شعبه یا شعب خاصی از مراجع قضایی مذکور را برای رسیدگی به دعاوی تعیین خواهد کرد.

همچنین ماده 86 لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری در این نشست بررسی و تصویب شد. طبق این ماده مراجع قضایی صلاحیت‌دار به درخواست دارنده حق مطابق قانون دادرسی مدنی دستور موقت را نسبت به انجام مواردی صادر می‌کند.

نظرات کاربران

Parameter:438750!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین