صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
419462 1398/04/17
0.0 (0)

پرونده حقوق های غیرمتعارف روی میز مجلس

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت که اگر موضوع حقوق های غیرمتعارف اثبات شود کمیسیون اصل نود در این زمینه به صورت جدی تر ورود می کند و نظارت جامع تری را خواهد داشت و استعلاماتی را از هر سه قوه دریافت می کند.

بهرام پارسایی اظهار کرد: در جریان اجرای برخی قوانین از جمله منع بکارگیری بازنشستگان یا تعیین سقف برای حقوق ها مقاومت هایی به انحاء مختلف صورت می گیرد، مثلاً برخی وزارتخانه ها در برابر اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان مقاومت می کنند و اکثرا این کار با تفسیر به رأی انجام می شود یا نمونه هایی داریم که دیوان عدالت اداری برای منع بکارگیری یک فرد بازنشسته حکم صادر کرده ولی مدیران ارشد از عزل آن فرد طفره می روند.

به گزارش ایسنا وی اضافه کرد: اخیرا فهرستی از حقوق های غیرمتعارف در صندوق بازنشستگی منتشر شده که قابل بررسی در کمیسیون اصل نود است. کمیسیون اصل نود مرجع رسیدگی به این تخلفات است و می تواند این موضوع را در کمیسیون مورد رسیدگی قرار دهد. البته هر موردی که به کمیسیون ارجاع شود به آن رسیدگی خواهیم کرد و این جزو وظایف ماست.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: پیش از این هم گزارش های موردی داشتیم که مدیران برخی ادارات در شهرستانها حقوق های غیرمتعارف دریافت می کنند. در این زمینه استعلام هایی از وزارتخانه های مربوطه صورت گرفته که اگر صحت داشته باشد و اثبات شود نظارت جامع تری را می طلبد. هفته گذشته هم یکی از نمایندگان در تذکری در مورد فعالیت بازنشستگان در مسندهای بالای بنیاد شهید داد که این موضوع هم در کمیسیون قابل بررسی است.

پارسایی خاطرنشان کرد: اگر موضوع حقوق های غیرمتعارف اثبات شود کمیسیون اصل نود در این زمینه به صورت جدی تر ورود می کند و نظارت جامع تری را خواهد داشت و استعلاماتی را از هر سه قوه دریافت می کند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه گزارش این کمیسیون از حقوق های غیرمتعارف در سال 95 در مجلس قرائت شد، گفت: در آن زمان خلاء قانونی وجود داشت ولی بعد از ورود مجلس و تعیین سقف حقوق ها دیگر عذری در این زمینه پذیرفته نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته برخی مدیران هستند که نباید آنها را با دیگران مقایسه کرد همانطور که در کشورهای دیگر هم اینطور است. مثلا قضات عالی رتبه باید حقوق های بسیار خوبی دریافت کنند چرا که در غیر این صورت احتمال تخلف وجود دارد یا مهندسان متخصص نفت و گاز که در کشورهای دیگر می توانند چند صد میلیون تومان حقوق دریافت کنند، بنابراین نباید به گونه ای عمل شود که ما نیروهای نخبه خود را از دست دهیم و این استثنا باید در قانون برای افراد نخبه درنظر گرفته شود.

نظرات کاربران

Parameter:419462!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون