صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

473516 1399/10/23 18:19:00
0.0 (0)

در جلسه امروز کمیسیون انرژی صورت گرفت:

پاسخ زنگنه به سوالات نمایندگان/شریعتی از پاسخ‌های وزیر نفت قانع نشد

کمیسیون انرژی مجلس سوال شریعتی نماینده تهران از وزیر نفت درخصوص قرارداد گازی ایران با ترکمنستان را به دلیل قانع نشدن این نماینده از سوالات زنگنه به صحن علنی مجلس ارجاع داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه امروز (سه شنبه 23 دی ماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر نفت به منظور پاسخگویی به سوالات نمایندگان برگزار شد.

سوال مالک شریعتی نماینده تهران از وزیر نفت، درباره "تشریح برنامه‌های وزارت نفت برای احقاق حقوق ملت ایران در پرونده محکومیت ایران در قرارداد ترکمن گاز، بیان ابعاد فنی، اقتصادی و حقوقی قرارداد واردات گاز ایران از ترکمنستان و علل محکومیت ایران در داوری بین المللی" بود، چند ماه گذشته این سوال از وزیر نفت توسط آقای دهنوی به عنوان نماینده سوال‌کنندگان مطرح شد که این نماینده با دیدن مستندات قرارداد و اجرای آن از پاسخ‌ها قانع شدند اما به دلیل عدم توافق دیگر نمایندگان با دهنوی، این مهم را مجددا در کمیسیون طرح سوال کردند البته این بار شریعتی نمایندگی، نمایندگان سوال‌کننده را بر عهده داشت و در نهایت از پاسخ‌های آقای زنگنه قانع نشد بنابراین طبق آیین نامه سوال مذکور به صحن علنی ارجاع خواهد شد.

اگرچه سوال آقای شریعتی دراین خصوص به صحن ارجاع شد اما به منظور بررسی پرونده قرارداد گازی ایران با ترکمنستان در کمیسیون، مقرر شد؛ وزیر امور خارجه و نفت در جلسه دیگری به کمیسیون انرژی دعوت شوند، البته نتیجه این جلسه را درصورت طرح سوال در صحن به اطلاع نمایندگان در صحن خواهیم رساند.

سوال حسین میزایی نماینده اصفهان درباره وضعیت غیراستاندارد جایگاه‌های بنزین تک پمپ و صف‌های طویل پیرامون آنها بود که در نهایت از توضیحات زنگنه مبنی بر افزایش نظارت وزارت نفت قانع شد.

همچنین رضا آریان‌پور نماینده مینودشت و کلاله مجلس درخصوص عدم سوخت‌رسانی به فرودگاه کلاله -که منجر به تعطیلی این فرودگاه شده است- وزیر نفت را مورد سوال قرار داد که وزیر توضیح داد؛ به دلیل اینکه پروازها کم است سوخت‌رسانی برای شرکت سوخت‌رسانی صرف نمی‌کند حتی درصورتی که سوخت رایگان به شرکت داده شود هزینه حمل و نقل آن بالا است. لذا مقرر شد؛ کمیسیون انرژی کمک کند تا با همکاری وزارت راه و سازمان برنامه و بودجه سیستم سوخت‌رسان به صورت سیار یا ثابت برای این فرودگاه ایجاد شود.

سوال سارا فلاحی نماینده ایلام از وزیر نفت درباره تشکیل شرکت نفت ایلام (با توجه به اینکه عمده چاه‌های نفت و گاز در ایلام است) بود چراکه اکنون شرکت نفت منطقه در کرمانشاه است که وزیر نفت با تشکیل شرکت نفت ایلام زیرنظر شرکت نفت مرکزی موافق کرد و توضیح داد؛ تشکیل این شرکت هزینه‌ای برای دولت ندارد فقط باید مجوز آن را مجلس صادر کند و این توافق صورت گرفت.

ضرورت استفاده از نیروهای بومی در پروژه‌ها سوال دیگر نماینده ایلام از وزیرنفت بود که مورد تاکید قرار گرفت و وزیر نفت با این مهم موافق بودند.

همچنین جلیل مختار به نمایندگی چند نفر از نمایندگان مناطق مرزی درخصوص عدم قرار دادن سوخت لازم در اختیار خانواده‌های مرزنشین، وزیر نفت را مورد سوال قرار داد، که مطابق توضیحات آقای زنگنه مقرر شد؛ به هر خانواده مقداری سوخت داده شود و 20 درصد آن را به حساب خانواده‌ها واریز کنند، به همین دلیل این پول را به سازمان هدفمندی یارانه‌ها داده‌اند اما آن‌ها به حساب خانوارها واریز نکردند.

مقرر شد؛ کمیسیون انرژی و وزارت نفت موضوع را با سازمان هدفمندی یارانه‌ها پیگیری کند و اگر ظرف یک ماه این پول واریز نشود موضوع را از طریق ماده 234 در مجلس پیگیری کنیم.

نظرات کاربران

Parameter:473516!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون