صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

497472 1400/07/20 15:19:00
0.0 (0)

وکلای ملت انحصار برگزاری آزمون سردفتری را شکستند

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، زمینه تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار را فراهم و انحصار در برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری را شکستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی؛ نشست علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه 20 مهرماه) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور 232 نفر از نمایندگان  راس ساعت 8 و 53 دقیقه برگزار شد.

پیش از ورود نمایندگان به دستور کار صحن علنی، دکتر قالیباف در خصوص محور نشست غیرعلنی قوه مقننه، گفت: نمایندگان از ابتدای صبح در صحن حاضر بودند و نشست غیرعلنی امروز با حضور آقای بذرپاش رئیس دیوان محاسبات پیرامون بررسی موضوع تفریغ بودجه 1399 برگزار شد و نشست غیرعلنی به ارائه گزارش رئیس دیوان محاسبات اختصاص داشت.

در ادامه جلسه امروز صحن علنی مجلس، مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور گزارش تفریغ بودجه 99 کل کشور را قرائت کرد.

رییس کل دیوان محاسبات کشور در این خصوص گفت: این گزارش سی و دومین گزارش تفریغ بودجه پس از انقلاب چهار ماه زودتر از موعد مقرر قانونی تقدیم مجلس شده است و این اقدام تحولی است در چارچوب تدوین گزارش تفریغ بودجه سنواتی کشور.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از رئیس دیوان محاسبات در راستای ارائه گزارش تفریغ بودجه 99 کل کشور، گفت: این گزارش به کمیسیون های فرعی نیز در بخش های مرتبط ارجاع داده خواهد شد و آنها نیز یک ماه فرصت دارند که آن را بررسی و گزارش خود را به کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون اصلی بدهند، بنابراین این گزارش از امروز به مدت 3 ماه مورد بررسی قرار گرفته و گزارش نهایی در صحن قرائت خواهد شد.

در ادمه نشست علنی امروز حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس گفت مطابق مصوبه هیات رئیسه مجلس روزهای سه شنبه دستور کار صحن با قرائت گزارش و اقدامات نظارتی کمیسیون های تخصصی و نمایندگان آغاز خواهد شد.

در ادامه جلسه علنی قوه مقننه، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون متبوعش در زمینه اقدامات غیرقانونی دولت یازدهم و دوازدهم درخصوص دانشجویان بورسیه سال های ۸۵ تا ۹۲ را قرائت کرد.

در نشست امروز احمد دنیا مالی عضو کمیسیون عمران مجلس، با کسب 91 رأی از مجموع 176 رأی مأخوذه به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی مسکن انتخاب شد.

همچنین محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با کسب 129 رأی از مجموع 151رأی مأخوذه به عنوان عضو هیات مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب وکار انتخاب شد.

بررسی گزارش کمیسیون قضایی درباره استنکاف دولت یازدهم و دوازدهم از اجرای قوانین از دیگر دستورکارهای وکلای ملت بود که از سوی سیدکاظم دلخوش اباتری قرائت شد و در ادامه نمایندگان با اعمال ماده 234 آیین‌نامه داخلی مجلس و ارسال گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی در خصوص موارد اعلامی نقض، اجرای ناقص و استنکاف از اجرای اصل یکصد و سی و چهارم (134) قانون اساسی و قوانین متعدد در موضوع عدم تصویب تمام یا بخشی ‌از مقررات و آیین‌نامه‌های اجرائی قوانین به قوه قضائیه موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده 4 طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار با 165 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که مطابق آن سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را موظف کردند هر ساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام کند.

در ادامه نوبت به ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز رسید که سیدموسی موسوی نماینده مردم لامرد و مهر، مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان، حسین حاتمی نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند، مسعود خاتمی نماینده مردم گلپایگان و خوانسار و سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس ناطقان میان دستور جلسه امروز بودند.

 در نشست علنی امروز طرح حمایت از مدافعین حرم، طرح به رسمیت شناختن طب سنتی ایرانی در قوانین رسمی کشور، طرح اصلاح بند ج ماده 24 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، طرح جامع داوری، طرح جامع آمار و تبادل داده ها در کشور و غیره اعلام وصول شد.

 عبدالناصر مصری زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه 20 مهرماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12 و 14 دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی (چهار شنبه 21 مهرماه) ساعت 7 و 45 دقیقه  با بررسی

نظرات کاربران

Parameter:497472!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون