صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

392875 1397/12/12 08:58:10
0.0 (0)

"سبک زندگی"

وزارتخانه‌ها باید هزینه‌های اضافی را به حداقل برسانند

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: الگوی مصرف مردم در همه حوزه‌ها بسیار بالا است به همین دلیل حاکمان و وزارتخانه‌ها باید ساده‌زیستی و سبک زندگی را الگوی خود قرار دهند تا مردم بدانند مسئولان در حال زندگی ساده هستند و از آنها الگو بگیرند.

محمدرضا ملکشاهی راد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری بر سبک زندگی و پرهیز از اشرافی‌گری گفت: اگر به آموزه‌های دینی و تاکیدات دینی بر زندگی انسان‌ها برگردیم، حتما دچار انحراف و مشکل نخواهیم شد. در هیچ جای دین اسلام تاکید بر اشرافیت، برتری‌جویی در زندگی و تظاهر در داشتن مال و رفاه ندارد زیرا اشرافیت نوعی استکبار و برتری‌جویی بر زندگی دیگران است. اسلام تاکید بسیار بر ساده‌زیستی، قناعت و جلوگیری از اسراف دارد. اشرافی‌گری یعنی فرد بیش از نیاز خود مصرف و هزینه می‌کند.

سازمان‌ها باید هزینه‌های اضافی را به حداقل برسانند تا مردم ببینند که مسئولان در حال گذران زندگی ساده هستند

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان مثال می‌توان در یک منزل 150 متری خوب زندگی کرد اما اشرافی‌گری منزل 500 متری لازم دارد؛ می‌توان یک ماشین ساده داشت و دیگران را نیز آزار نداد چراکه زندگی تجملی برای دیگران ایجاد حسادت و ناراحتی را به دنبال دارد. زمانی که کودکان کوچک یک خانواده حسرت یک امکان را دارند و فرد اشرافی با آن امکانات جلوی آن کودک ظاهر می‌شود، قطعا باعث حسرت می‌شود.

هماهنگ شدن با دیگران ، انسان را به سمت شادابی می برد

وی تصریح کرد: زمانی که یک زندگی اشرافی تجربه می‌شود، فرد به سمت هزینه‌های بالا سوق داده می‌شود اما در یک شرایط سخت، آن فرد ناچار می‌شود به نقطه‌ای برگردد که با بحث اشرافی فاصله دارد. نکته مهم این است که همدردی، همراهی و هماهنگ شدن با انسان‌ها از همه چیز بهتر است و انسان را به سمت شادابی می‌برد چراکه افراد می‌فهمند که از یکدیگر جدا نیستند و مثل دیگران می‌توانند زندگی کنند در نتیجه این افکار می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

حاکمان جامعه باید الگوی مردم در مصرف باشند

ملکشاهی راد اظهار داشت: یک بخش از فرمایشات مقام معظم رهبری متوجه حاکمان است چرا که حاکمان جامعه باید به عنوان الگو، ساده‌زیستی را در دستور کار قرار دهند و یا سبک زندگی اسلامی را الگوی خود بدانند. حتی سبک زندگی اسلامی را متناسب با شعارهای انقلاب در دستور کار و زندگی خود قرار دهند چراکه انقلاب ما انقلاب محرومین و پابرهنگان است و نمی‌شود که حاکمان آن اشراف باشند در نتیجه تاکیدات مقام معظم رهبری باید مورد توجه حاکمان قرار گیرد تا اگر در یک شرایط سخت نیز قرار گرفتیم بتوانیم از عهده مشکلات برآییم و آن را تحمل کنیم.

اگر خود را با حداقل‌ها هماهنگ نکنیم معترض خواهیم شد

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه امروز که در تحریم قرار داریم، قطعا با کمبودهایی نیز رو به روهستیم تصریح کرد: اگر نتوانیم خود را در چارچوبی قرار دهیم که متناسب با آن کمبودها نتوانیم زندگی کنیم، معترض خواهیم شد و این اعتراض ما مورد رضایت کسانی است که این تحریم‌ها را برای ما تحمیل کردند.

از میانگین الگوی مصرف دیگر کشورها بالاتر هستیم

وی افزود: باید ابتدا اشرافی‌گری از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها برداشته شود و هزینه‌های اضافی را به حداقل برسانند چراکه اگر مردم ببینند که حاکمانشان در حال گذران زندگی ساده هستند و مروج اشرافی‌گری نیستند، قطعا مردم نیز همین موضوع را الگوی خود قرار می‌دهند. شرایط سختی داریم اما از حیث مصرف در همه حوزه‌ها مثل آب، برق، گاز و گوشت مصرف چندین برابری داریم و اگر این را با الگوی مصرف دیگر کشورها مقایسه کنیم می‌بینیم که باز هم از میانگین الگوی مصرف دیگر کشورها بالاتر هستیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید شرایطی فراهم کنیم تا حداقل مانند دیگر کشورها با آن الگوی مصرف زندگی کنیم./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:392875!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون