صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
411561 1398/02/29
0.0 (0)

ذوالقدر:

ورزشکاران زن در انتظار حمایت‌های مالی و رسانه‌ای

عضو فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه افتخار آفرینی زنان ورزشکار در میادین ورزشی بین المللی نگاه‌ها را به عرصه ورزش زنان تغییر داد،گفت: ورزش زنان و فرهنگ سازی برای گسترش آن اولویت دستگا‌ه‌های فرهنگی باشد.

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با موانع زنان در ورزش گفت: علیرغم افزایش مشارکت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زنان در کشور و باور بر این مهم که زنان به عنوان نیمی از جمعیت نیاز است که در عرصه های مختلف برای عمران و سازندگی کشور و توسعه آن مشارکت داشته باشند، اما کماکان عرصه حضور و فعالیت و مشارکت زنان در بخش های مختلف رنگ و بویی مردسالارانه دارد و این سایه افکنی در ورزش زنان نیز به چشم می خورد.

افتخار آفرینی زنان ورزشکار در میادین ورزشی بین المللی نگاه‌ها را به عرصه ورزش زنان تغییر داد 

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های ورزشی به عنوان یک پیش نیاز برای حضور و فعالیت زنان ورزشکار اعم از حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای با محدودیت هایی مواجه است، افزود: پایین بودن سطح دسترسی به امکانات، تجهیزات و سالن های ورزشی باعث کاهش میل و رغبت زنان به ورزش خواهد شد. اما علیرغم همه این کم مهری‌ها خوشبختانه مدال آوری زنان ورزشکار و افتخار آفرینی آنها در میادین ورزشی بین المللی چرخش نگاهی را برای تغییر رویکردها و نگرش‌ها نسبت به عرصه ورزش زنان ایجاد کرده که اجرایی شدن آن منوط به تخصیص اعتبارات و بودجه لازم است.

قول مساعد وزیر ورزش برای افزایش 50 درصدی سهم زنان از بودجه 

ذوالقدر با تاکید بر اینکه دولت بر مبنای ماده 94 قانون برنامه ششم توسعه مکلف است 0.27 درصد از کل 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و زیرساخت‌های ورزش به ‌ویژه در حوزه معلولان و جانبازان اختصاص دهد، اظهار کرد: این مبلغ در ردیف‌های بودجه سنواتی مربوط به وزارت ورزش و جوانان و وزارت آموزش و پرورش پیش بینی شده که وزیر ورزش و جوانان در مذاکرات انجام شده قول مساعد برای افزایش 50 درصدی سهم زنان از این بودجه را دادند.

افزایش سهم زنان از بودجه وزارت ورزش مصداق تحقق عدالت جنسیتی در عرصه ورزش است

 نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: این تخصیص به معنای واقعی تحقق عدالت جنسیتی در عرصه ورزش، توزیع امکانات و دسترسی به تجهیزات ورزشی در سطح کشور است که انتظار داریم قول ها هر چه زودتر عملیاتی و اجرایی گردد تا جامعه زنان بتوانند در محیط سالم ورزشی هم اوقات فراغت خود را سپری کنند و هم بتوانیم شاهد رشد زنان ورزشکار حرفه ای در بخش‌های مختلف ورزشی باشیم.

 ورزش زنان نیازمند حمایت‌های مالی 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته دیگری که عرصه ورزش زنان را از خود متأثر کرده این موضوع است که قانون در ورزش زنان نباید متاثر از سلیقه‌ها اعمال شود و آنگونه عمل گردد که فعالان بخش خصوصی و اسپانسرها نیز میل و رغبت برای حمایت مادی از ورزش زنان را به عمل آورند.

فرهنگ سازی برای گسترش  ورزش زنان اولویت دستگا‌ه‌های فرهنگی باشد 

عضو فراکسیون زنان مجلس خاطر نشان کرد: اصلاح قانون گذرنامه برای خروج ورزشکاران و نخبگان زن از کشور اقدامی بسیار مثبت و موثر در مجلس شورای اسلامی بود که فراکسیون زنان مجلس با همکاری دولت توانست این اصلاح را به پیش برد. اما صرف اصلاح قانون نمی توان انتظار داشت که تمامی موانع و مشکلات مرتفع گردد بلکه ورود آموزش و پرورش، شهرداری و رسانه‌ها به ورزش زنان و فرهنگ سازی برای گسترش آن باید به عنوان یک اولویت مورد اقدام و عمل واقع گردد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:411561!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین