صفحه اصلی » بین الملل » بین الملل

465507 1399/09/02 12:27:44
0.0 (0)

همکاری‌های امنیتی ایران و ازبکستان دربرابر یکجانبه‌گرایی آمریکا به ثبات منطقه کمک می‌کند

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ازبکستان با تأکید بر ضرورت رفع موانع بانکی و برقراری پرواز تهران-تاشکند، گفت: همکاری‌های امنیتی میان دو کشور در برابر یکجانبه‌گرایی آمریکا به ثبات منطقه می‌انجامد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، غلامرضا نوری قزلجه رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان طی دیدار مجازی با علیشیر قادراف رئیس گروه دوستی پارلمانی ازبکستان و ایران و نایب رئیس مجلس این کشور، گفت و گو و تبادل نظر کرد.

نوری در ابتدای این نشست با اشاره به پیشینه ارتباطات تاریخی و دوستانه دو کشور گفت: همواره روابطی برادرانه و رو به رشد میان دو ملت برقرار بوده و گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی در راستای گسترش مناسبات سیاسی اقتصادی و فرهنگی به ویژه ارتباطات پارلمانی فیمابین استقبال و حمایت می­کند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اهمیت مراودات پارلمانی تصریح کرد: تعاملات پارلمانی میان گروه‌های دوستی پارلمانی و کمیسیون­‌های تخصصی در مباحث قانونگذاری و نظارت می­‌تواند به تبادل تجارب و رایزنی­‌های پارلمانی در موضوعات منطقه­‌ای و بین­‌المللی کمک فراوانی کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم در ادامه با اشاره به توانمندی­‌های صنعتی، تجاری و کشاورزی در جمهوری اسلامی ایران گفت: ظرفی‌ت­های بسیاری در عرصه‌های مختلف صنعتی، انرژی و کشاورزی در دو کشور وجود دارد که با فعال کردن اتا‌ق‌­های بازرگانی و بخش­های خصوصی ایران و ازبکستان می ­توان شاهد افزایش سطح مناسبات اقتصادی فیمابین بود.

وی همچنین تحریم­ های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان را سیاستی شکست خورده دانست و تأکید کرد: همکاری میان نهادهای امنیتی دو کشور در برابر یکجانبه­ گرایی آمریکا و مبارزه با تروریسم و افراط ­گرایی به تأمین امنیت و برقراری ثبات و آرامش در منطقه کمک خواهد کرد.

نوری در ادامه افزود: رفع موانع بانکی­، برقراری پرواز مستقیم میان تهران و تاشکند و تسهیل امور گمرکی می­ تواند به تعاملات هرچه بیشتر اقتصادی فیمابین منجر شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان در پایان با قدردانی از کمک­ های بشردوستانه دولت ازبکستان در امر مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا به کشورمان، از رئیس گروه دوستی پارلمانی ازبکستان و ایران جهت سفر رسمی به تهران در زمان مناسب دعوت کرد.

نایب رئیس مجلس ازبکستان: حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مشترک منجر به ارتقای سطح مناسبات تجاری می‌شود

علیشیر قادراف نایب رئیس مجلس ازبکستان در ادامه این نشست مجازی، توسعه و تحکیم مراودات پارلمانی در چارچوب گروه‌های دوستی پارلمانی را از اولویت ­های مجلس ازبکستان خواند و گفت: گسترش ارتباطات پارلمانی میان مجالس ازبکستان و ایران می تواند به تقویت ارتباطات در سایر بخش­ های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین منجر شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران با تشریح و تبیین اصلاحات سال­ های اخیر در ازبکستان افزود: توسعه سیاسی، اقتصادی ازبکستان و گسترش همکاری­ های اقتصادی و امنیتی و سرمایه گذاری­ های مشترک با کشورهای جهان و همسایگان ازجمله جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌های سیاست خارجی ازبکستان است.

وی در ادامه بر تداوم همکاری بهداشتی و درمانی میان مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دو کشور تأکید کرد و خاطرنشان کرد: مبارزه با شیوع ویروس کرونا و تبادل تجارب میان مراکز ذیربط می­ تواند فرصتی برای توسعه همکاری­ ها در سایر بخش­ ها باشد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران در پایان جمهوری اسلامی ایران را کشوری دوست و دارای ظرفیت­ های فراوان اقتصادی در منطقه دانست و افزود: رفع موانع بانکی، اقتصادی و حمایت از سرمایه گذاری­ های مشترک در عرصه ­های مختلف به ارتقا سطح مناسبات تجاری منجر خواهد شد.

در این دیدار پروین صالحی مبارکه و مهدی اسماعیلی نمایندگان مردم مبارکه و میانه و از اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان با تأکید بر تبادل تجارب و تعامل با نمایندگان زن پارلمان ازبکستان و گسترش همکاری­ های اقتصادی و تجاری میان دو کشور، با همتایان­ خود در گروه دوستی پارلمانی ازبکستان و ایران تبادل نظر کردند.

همچنین لازم به ذکر است؛ سفرای دو کشور ایران و ازبکستان نیز در این جلسه حضور داشتند.

نظرات کاربران

Parameter:465507!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون