صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1397/12/18
0.0 (0)

میرزایی نیکو:

نقش آفرینی موثرتر نمایندگان در تصمیم سازی و نظارت با استانی شدن انتخابات

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت:در انتخابات استانی نماینده استان به وظایف اصلی خود می پردازد ،تصمیم می گیرد و تصمیم می سازد.

قاسم میرزایی نیکو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت،  ضمن اشاره به موضوع استان شدن انتخابات و مزایا و معایب این طرح گفت: ما پیشنهاد دهنده این طرح درکمیسیون شوراها و امور داخلی هستیم، از این طرح دفاع می‌کنیم.

نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی، افزود: باید نظر مردم را درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس بدانیم، یک فردی که از یک حوزه انتخابیه است و از موضوعی دفاع می‌کند باید بدانند که مردم هم این را می خواهند یا نه؛ اگر می‌توانستیم اطلاعاتی از مردم جمع آوری کنیم و به یک شکلی از مردم استانی که قرار است درآن انتخابات استانی انجام دهیم، بپرسیم که با این انتخاب مخالف هستند یا موافق، بسیار خوب بود.

میرزایی نیکو با برشمردن مزایای استانی شدن انتخابات،مطرح کرد: از مزیت های این طرح این است که نماینده استان به وظایف اصلی خود می پردازد، تصمیم می گیرد و تصمیم می سازد.

بیشتر بخوانید:

 

وی با بیان اینکه نماینده مسول آینده نگری انتخاباتی نیست،تاکید کرد: نماینده مسئول آب و برق و گاز و خدمات شهری نیست، مسئول این نیست رئیس آموزش و پرورش چه کسی باشد، مسئول عزل و نصب ها نیست، مسئول بردن مدیرانی که بتواند در آنجا ریل گذاری کند و کارهایش را راه بیندازد، نیست.

عضوفراکسیون امید مجلس با تاکید براینکه کار نماینده این نیست که بگوید باید مثلا مسئولان وزارت جهاد این باشد تا کارهای من راه بیافتد یا اطرافیان من مسئول  و سرکار باشند، باید جلوی موضوع گرفته شود؛ اظهارکرد: نماینده با انتخابات استانی، به سمتی می‌رود که واقعا تصمیم بگیرد، تصمیم بسازد و قانون بگذارد.

وی ادامه داد: نمایندگان واقعا فرصت مطالعه و کسب اطلاعات درباره بسیاری از مسائل را ندارند؛ چراکه آنقدر مشغله مراجعه کنند در حوزه انتخابیه زیاد است که به بسیاری از موضوعات نمی رسند؛ فرماندار،استاندار و بخشدار گاهی جوابگوی مردم نیستند چراکه با مردم ارتباطی ندارند اما نماینده باید پاسخگو باشد.

میرزایی نیکو افزود: اگر نقش این نماینده تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی باشد می‌تواند موثر باشد؛ ولی اگر صرفا نقش اجرایی داشته باشد، این نقش به درستی انجام نخواهد شد چرا که کسی می‌تواند نقش اجرایی را به درستی ایفا کند که علاوه بر اشراف بر مسائل کلان از توانمندی های لازم نیز برخوردار باشد.

تقویت فعالیت احزاب در انتخابات استانی

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه یکی از مزایای استانی شدن انتخابات این است که جلوی تقلب و آشنابازی و قبیله گرایی گرفته می شود، خاطرنشان کرد: وقتی انتخابات ملی شود پایه های حزبی شکل می‌گیرد و تحزب تقویت خواهد شد. ما نزدیک پنج یا شصت حزب استانی داریم که قرار است این احزاب در این راستا فعالیت کنند.

عضوفراکسیون امید مجلس تصریح کرد: احزاب استانی باید فعال شوند و در عرصه انتخابات خود را نشان دهند؛ احزاب باید بتوانند پارلمان درست کنند و اعضایشان را به قدرت برسانند. تعریف حزب این است که بتواند  درتصمیم سازی ها مشارکت کرده و در مناسبات  قدرت حضور داشته باشد  و اگر اینگونه نباشد کجا می تواند خود را نشان بدهد.

وی تاکید کرد: نکته مهم درباره انتخابات استانی این است که صداهای مختلف بیشتر شنیده خواهد شد ما نماینده مردم هستیم و باید بتوانیم نظرات مردم را بیان کنیم.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس اظهارکرد: از مسائلی که جزو معایب این طرح مطرح می شود این است که برخی می گویند در انتخابات استانی مشارکت مردمی کم می شود که به نظر می رسد یک دوره که بگذرد، این مدل جا بیفتد و احزاب هم که فعال تر شوند ؛ مردم نیزمشارکت بیشتری خواهند کرد.

عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها درمجلس با تاکید براینکه در انتخابات استانی احزاب می‌توانند درمناطق و در شهرستان فعالیت کنند و این بسیار مهم است، مطرح کرد: در انتخابات استانی  معلوم می شود مثلا در استان تهران چند نفر از پاکدشت و ورامین و یا دماوند شرکت کرده اند و استان تقسیم بندی می شود، این موضوع در قانون هم  آمده است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:393791!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین