صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
408584 1398/02/18
0.0 (0)

موافقت کمیسیون اصل نود مجلس با تشکیل یک وزارتخانه جدید

طبق گزارش کمیسیون اصل نود مجلس، این کمیسیون با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موافقت کرده است.

به گزارش تسنیم، گزارش کمیسیون اصل نود مجلس درباره عملکرد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جلسه علنی امروز (دوشنبه 2 اردیبهشت) پارلمان قرائت شد.

بر اساس این گزارش، در گزارش کمیسیون اصل نود مجلس آمده است: بر اساس آخرین آمار اعلامی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تعداد گردشگر ورودی به کشور طی 10 سال گذشته بیش از دو برابر شده است. آمار گردشگر خروجی هم نزدیک به دو برابر افزایش یافته است.

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، رتبه ایران که در سال 2011 از بین 139 کشور، 114 بوده است در سال 2017 از بین 136 کشور به 93 صعود داشته است و همچنین در بین کشورهای خاورمیانه از جایگاه نهم در سال 2015 به جایگاه هشتم در سال 2017 ارتقا یافته است. ایران با 22 اثر ثبت شده تاریخی رتبه 11 و به لحاظ ثبت 13 اثر در فهرست آثار ناملموس در رتبه 7 کشورهای جهان و در صنایع دستی به لحاظ ثبت، 7 مرکز ملی صنایع دستی و 7 شهر جهانی صنایع دستی در رتبه یک جهان قرار دارد.

بر اساس این گزارش، متوسط دریافتی ایران به ازای هر گردشگر 655 دلار بوده است. این در حالی است که میانگین درآمد حاصل از هر نفر گردشگر خارجی بر اساس برآوردهای سازمان جهانی گردشگری برای منطقه جنوب آسیا که ایران نیز جزو آن می باشد 1340 دلار است، صنعت گردشگری کشور در حال حاضر با ارزش افزوده حدود 10.1 میلیارد دلاری سهم 2.5 درصدی از کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در بخشی از این گزارش، نظرات وزارت اطلاعات درباره علل تخریب میراث فرهنگی و آثار باستانی و تبعات سوء ناشی از آن اخذ شده است، در این بخش آمده است:

روند تخریب و آسیب رسانی آثار تاریخی در استانهای مختلف به دلیل عدم پیوست های فرهنگی و تاریخی در اقدامات عمرانی و فنی و اجرایی کشور و نیز عدم اهتمام کافی در حفظ مواریث تاریخی و فرهنگی در میان برخی از مسئولان، علاوه بر افزایش نگرانی دلسوزان و دوستداران نظام، باعث بهره برداری مخالفان داخل و خارج کشور شده است که «کارآمدی نظام» در صیانت از میراث فرهنگی خود، هدف قرار داده اند.

آنچه که تحت عنوان سرمایه فرهنگی و ملی یک کشور از آن نام برده می شود، نقشی بسیار خطیر در ایجاد و تقویت هویت ملی داشته و به تبع آن، می تواند در صیانت از وحدت ملی و انسجام اجتماعی تعیین کننده باشد، به همین دلیل آثار باستانی و تاریخی یکی از نمونه های بارز سرمایه ملی به شمار می روند که نقش بارز آن در ساختن هویت جمعی قابل انکار نیست، از آنجایی که آثار تاریخی معمولا در مناطق پیرامونی کشور و یا محلات قدیمی و مراکز شهرها قرار گرفته اند، بی توجهی به آنها نه تنها جامعه را از آثار مثبت آنها محروم می سازد، بلکه معضلات اجتماعی، فرهنگی و حتی واگرایی افکار عمومی مردم را به همراه خواهد داشت. این مهم اگر با سایر مشکلات اقتصادی و اجتماعی همراه شود، مولفه ای از ناامنی را به دنبال داشته که در صورت عدم توجه منتهی به تحمیل هزینه به نظام خواهد شد.

در این گزارش، مرکز پژوهشها نیز تاکید کرده است در موارد متعددی تخریب آثار تاریخی به دلیل همراه نبودن شهرداری ها و مانع دانستن حفظ مواریث فرهنگی با توسعه شهری از سوی آنان است، مرکز پژوهشها تاکید دارد که متاسفانه مهم ترین قانون حوزه میراث فرهنگی که در آن الزامات حفظ و جلوگیری از تخریب آثار و بناهای میراث فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته، مصوب سال 1309 است و صدور رأی تخریب بسیاری از بناهای ارزشمند تاریخی از نگاه کارشناسان میراث فرهنگی در همین امر ریشه دارد، همچنین نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی در حوزه نظارتی میراث فرهنگی قابل توجه نبوده است؛ در بخش دیگری از این گزارش نسبت به انتصاب مدیران غیرمتخصص و سیاسی در سازمان میراث فرهنگی انتقاد شده است و بر لزوم توجه به اصل مدیریت پایدار و انتصاب مدیران متخصص تاکید شده است.

کمیسیون اصل نود خواستار پیگیری طرحها و لوایح در حوزه میراث فرهنگی، مانند طرح حمایت از احیاء و مرمت بافتهای فرهنگی، تاریخی و توانمندسازی ساکنان و مالکان آنها شده است.

همچنین در این گزارش آمده است: یکی از زمینه های تحقق اقتصاد مقاومتی، تقویت صنایع دستی است. لذا لازم است با وضع قوانین خاص از تولیدکنندگان این حوزه حمایت شود، کمیسیون اصل نود تاکید دارد که سازمان میراث فرهنگی مکلف به تنظیم سند راهبردی توسعه گردشگری و ارائه آن به هیات وزیران است و در این راستا پیشنهاد می کند به فوریت، کارگروهی زبده از نمایندگان سه قوه تشکیل و گزارش دقیق مشکلات برای تصمیم گیری در حوزه میراث فرهنگی در سطح سران قوا تهیه و نتایج آن به مجلس ارائه شود. در بخشی از این گزارش پیشنهاد شده است از شبکه های تلویزیونی داخلی و برون مرزی برای معرفی جاذبه های کشور توسط سازمان صداوسیما استفاده شود، علاوه بر این کمیسیون اصل نود خواستار برخورد قاطع با متخلفان حوزه میراث فرهنگی و تاریخی به خصوص متخلفان سازمان یافته توسط قوه قضائیه شده است.

همچنین کمیسیون اصل نود مجلس پیشنهاد کرده که با توجه به مشکلات متعدد در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تبدیل این سازمان به وزارتخانه موجب نظارت بهتر مجلس خواهد شد.

منبع:

نظرات کاربران

Parameter:408584!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین